Produkty

Kolor w domu – to nie tylko estetyka

Kolor w domu – to nie tylko estetyka

Kolor w domu rodzinnym warunkuje nastrój, powiększa lub zmniejsza optycznie pomieszczenie i dyktuje całościowy wystrój pomieszczeń.

wybieranie koloruWiele osób marzy o jasnym domu z białą tapicerką, kremowymi narzutami, jasnobeżowymi dywanami i śnieżnobiałymi zasłonami. Białe ściany mają być wspaniałym tłem tej nieskazitelnej krainy. Zdecydować się można na taką kolorystykę jedynie wtedy, gdy nie znudzimy się nigdy rachunkami za pralnię i nieustannymi staraniami nad wywabianiem plam. Oczywiście taki wystrój ma sens gdy nasze dzieci są już dorosłe, ale wtedy nasze wnuki będą traktować dom dziadków jak muzeum, gdzie wszystko jest nietykalne...

Dość popularnym rozwiązaniem jest planowanie wystroju pokoi dzieci w wielobarwnych odcieniach i jaskrawej mieszaninie barw i wzorów. Jak wtedy urządzić resztę domu? Czy też w wesołych barwach czy zupełnie inaczej -pozostawiając kolorową enklawę tylko dla dzieci? Najlepiej byłoby znaleźć rozwiązanie kompromisowe np. kolory pastelowe, które przełamują monotonię i są alternatywą dla niepraktycznej bieli. Jeśli dobrze czujemy się w otoczeniu neutralnych barw, trzeba pomalować ściany zmywalnymi lub szorowalnymi farbami. Tam gdzie biel jest niepraktyczna np. na kanapach, narzutach, poduszkach i dywanach-lepiej wprowadzić kolor a biel zarezerwować dla zasłon i mebli, bo pierwsze można uprać a meble -przetrzeć w razie zabrudzenia i zakurzenia.

Rozsądnym rozwiązaniem jest pokrycie ścian tapetami zmywalnymi, których delikatne wzory i kolory nie zdominują całego otoczenia a jednocześnie dobrze będą maskować czekoladowe odciski palców niż jednobarwnie pomalowana ściana. Brudne plamy są mniej widoczne także na ścianach malowanych techniką przecierania. Technika ta dobrze też kryje nierówności na ścianie.

Doboru kolorów w mieszkaniu można nauczyć się poprzez zestawianie próbek materiałów i wzorników farb oraz podpatrywanie przykładów w wnętrzarskich czasopismach. Takie inspiracje pomogą nam rozeznać jakie odcienie dobrze ze sobą współgrają oraz jakie mamy osobiste preferencje dotyczące barw.

Warto też znać kilka podstawowych zasad związanych z optycznym oddziaływaniem kolorystyki na wnętrza:malowanie

- W ciemnym, mało nasłonecznionym wnętrzu kolor biały lub żółty stworzy wrażenie ciepła i rozjaśni pomieszczenie.

- Zimne kolory, jak większość odcieni niebieskiego, zielonego czy fioletu tworzą spokojny, wyciszający nastrój.

- Aby nieduży pokój sprawiał wrażenie większego, należy użyć jasnych kolorów w czasie jego urządzania.

- Aby duża przestrzeń stała się przytulna, trzeba wykorzystać w niej nasycone i ciepłe barwy (czerwony, pomarańczowy, brązowy, żółty).

- Gdy chcemy stworzyć wrażenie zamkniętej przestrzeni, należy sufit pomalować na kolor ciemniejszy niż ściany. Natomiast sufit pomalowany na kolor trochę jaśniejszy niż otaczające go ściany sprawi, ze pomieszczenie wyda się wyższe.

- W jasnym, pomalowanym na biało pokoju, gdzie meble też są jasne warto przełamać monotonię wprowadzając kolorowe „plamy” koloru w postaci barwnych poduszek, narzut, zasłon, ceramiki czy kwiatów.

- Długie i wąskie pomieszczenie np. korytarz można optycznie poszerzyć malując ściany i sufit pastelowymi odcieniami.

- W jednobarwnie urządzonym pokoju monotonię warto przełamać wykorzystując całą gamę odcieni. Można np. ściany i sufit pomalować na bardzo jasny kolor zielonego, na podłodze położyć dywan barwy pośrednio-zielonej a tapicerkę kanapy i foteli wybrać w ciemnym zielonym w odcieniu trawy.

Data publikacji: 15.05.2013
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kolor w domu – to nie tylko estetyka