Produkty

Kolor w domu – to nie tylko estetyka

Kolor w domu – to nie tylko estetyka

Kolor w domu rodzinnym warunkuje nastrój, powiększa lub zmniejsza optycznie pomieszczenie i dyktuje całościowy wystrój pomieszczeń.

wybieranie koloruWiele osób marzy o jasnym domu z białą tapicerką, kremowymi narzutami, jasnobeżowymi dywanami i śnieżnobiałymi zasłonami. Białe ściany mają być wspaniałym tłem tej nieskazitelnej krainy. Zdecydować się można na taką kolorystykę jedynie wtedy, gdy nie znudzimy się nigdy rachunkami za pralnię i nieustannymi staraniami nad wywabianiem plam. Oczywiście taki wystrój ma sens gdy nasze dzieci są już dorosłe, ale wtedy nasze wnuki będą traktować dom dziadków jak muzeum, gdzie wszystko jest nietykalne...

Dość popularnym rozwiązaniem jest planowanie wystroju pokoi dzieci w wielobarwnych odcieniach i jaskrawej mieszaninie barw i wzorów. Jak wtedy urządzić resztę domu? Czy też w wesołych barwach czy zupełnie inaczej -pozostawiając kolorową enklawę tylko dla dzieci? Najlepiej byłoby znaleźć rozwiązanie kompromisowe np. kolory pastelowe, które przełamują monotonię i są alternatywą dla niepraktycznej bieli. Jeśli dobrze czujemy się w otoczeniu neutralnych barw, trzeba pomalować ściany zmywalnymi lub szorowalnymi farbami. Tam gdzie biel jest niepraktyczna np. na kanapach, narzutach, poduszkach i dywanach-lepiej wprowadzić kolor a biel zarezerwować dla zasłon i mebli, bo pierwsze można uprać a meble -przetrzeć w razie zabrudzenia i zakurzenia.

Rozsądnym rozwiązaniem jest pokrycie ścian tapetami zmywalnymi, których delikatne wzory i kolory nie zdominują całego otoczenia a jednocześnie dobrze będą maskować czekoladowe odciski palców niż jednobarwnie pomalowana ściana. Brudne plamy są mniej widoczne także na ścianach malowanych techniką przecierania. Technika ta dobrze też kryje nierówności na ścianie.

Doboru kolorów w mieszkaniu można nauczyć się poprzez zestawianie próbek materiałów i wzorników farb oraz podpatrywanie przykładów w wnętrzarskich czasopismach. Takie inspiracje pomogą nam rozeznać jakie odcienie dobrze ze sobą współgrają oraz jakie mamy osobiste preferencje dotyczące barw.

Warto też znać kilka podstawowych zasad związanych z optycznym oddziaływaniem kolorystyki na wnętrza:malowanie

- W ciemnym, mało nasłonecznionym wnętrzu kolor biały lub żółty stworzy wrażenie ciepła i rozjaśni pomieszczenie.

- Zimne kolory, jak większość odcieni niebieskiego, zielonego czy fioletu tworzą spokojny, wyciszający nastrój.

- Aby nieduży pokój sprawiał wrażenie większego, należy użyć jasnych kolorów w czasie jego urządzania.

- Aby duża przestrzeń stała się przytulna, trzeba wykorzystać w niej nasycone i ciepłe barwy (czerwony, pomarańczowy, brązowy, żółty).

- Gdy chcemy stworzyć wrażenie zamkniętej przestrzeni, należy sufit pomalować na kolor ciemniejszy niż ściany. Natomiast sufit pomalowany na kolor trochę jaśniejszy niż otaczające go ściany sprawi, ze pomieszczenie wyda się wyższe.

- W jasnym, pomalowanym na biało pokoju, gdzie meble też są jasne warto przełamać monotonię wprowadzając kolorowe „plamy” koloru w postaci barwnych poduszek, narzut, zasłon, ceramiki czy kwiatów.

- Długie i wąskie pomieszczenie np. korytarz można optycznie poszerzyć malując ściany i sufit pastelowymi odcieniami.

- W jednobarwnie urządzonym pokoju monotonię warto przełamać wykorzystując całą gamę odcieni. Można np. ściany i sufit pomalować na bardzo jasny kolor zielonego, na podłodze położyć dywan barwy pośrednio-zielonej a tapicerkę kanapy i foteli wybrać w ciemnym zielonym w odcieniu trawy.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka
Przygotowując pokój dziecięcy, chcemy, aby nasze pociechy czuły się w nim dobrze i swobodnie. Wybierając farby do malowania ścian, powinniśmy s...
Czytaj więcej

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?
Pomalowanie ścian na czerwono wymaga nie tylko odwagi, ale również wrażliwości aranżacyjnej i wiedzy. W jakich pokojach warto zastosować czerwi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
01.09.2015
Sporo racji, kolory w mieszkaniu są niesamowicie ważne, wpływają bardzo mocno na nastrój przebywających w nim domowników - dlatego lepiej nie eksperymentować z mocnymi i wyrazistymi barwami - zwłaszcza że są ludzi którzy mogą zupełnie inaczej reagować na dany kolor - inaczej niż się to powszechnie uważa...

Ocena i komentarz dla:

Kolor w domu – to nie tylko estetyka