Produkty

Kolorowa renowacja

Kolorowa renowacja

Wiekowe meble, które przechodziły z pokolenia na pokolenie, posiadają duszę i historię, a co za tym idzie – dużą wartość sentymentalną dla ich aktualnych właścicieli. Lata użytkowania sprawiają, że ulegają zniszczeniom i nie prezentują się już tak pięknie, jak kiedyś. Na szczęście możemy łatwo to zmienić. Rzecz jasna samodzielnie. Oto jak tego dokonać.

odnawianie komodyWśród starych mebli szczególną popularnością cieszą się komody. Posiadają bez wątpienia nieprzeciętny urok, są niejednokrotnie finezyjnie rzeźbione. To zachwyca każdego gościa. Oczywiście do czasu, ponieważ komoda zużyta, a w dodatku bardzo ciemna, nie ma w sobie już dawnego blasku. Możemy jednak ponownie tchnąć w nią ducha, by na nowo przyciągała wzrok swoją wyjątkowością – aby była jedyna i niepowtarzalna. W tym celu wystarczy zmiana jej koloru i uchwytów.

Niezbędne wyposażenie do renowacji komody:

- papier ścierny do drewna o granulacji 320 (do usuwania starej farby),
- papier ścierny do drewna o granulacji 600 (do szlifowania powierzchni),
- rynienka lub kuweta (do zaciągania farby),
- wałek malarski,
- pędzel,
- emalia akrylowa do drewna i metalu (do malowania komody),
- emalia akrylowa do drewna i metalu (do malowania uchwytów),
- folia,
- taśma malarska.

* Kolory emalii powinny być uzależnione głównie od naszych preferencji. Kiedy jednak mamy do czynienia z czerniejącą z upływem lat komodą, do jej pomalowania warto zastosować jasny odcień. Farba, którą pomalujemy uchwyty, powinna być zaś kontrastowa, aby uwypuklić te elementy.

Prace przygotowawcze:

Pamiętajmy o tym, że aby poddać naszą komodę dokładnej renowacji, powinniśmy mieć dostatecznie dużo przestrzeni. Jeśli nie mamy jej w pomieszczeniu, w którym znajduje się mebel, warto przenieść go w inne miejsce. Niezależnie od lokalizacji powinniśmy pamiętać także o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi folią oraz taśmą malarską, za pomocą której ją przymocujemy. Zanim zabierzemy się za odnawianie komody, warto też uprzednio zdemontować wszystkie uchwyty.

emalia akrylowa ColoursKrok po kroku:

1. Rozpoczynamy od dokładnego usunięcia starej powłoki malarskiej przy użyciu papieru ściernego o granulacji 320. Możemy tego dokonać ręcznie albo nakładając papier na szlifierkę taśmową lub kątową.

2. Po pozbyciu się starej farby jeszcze raz szlifujemy całą komodę (tym razem papierem o granulacji 600), aż do momentu uzyskania możliwie najgładszej powierzchni.

3. Przy użyciu wałka nakładamy na powierzchnię komody wybraną emalię akrylową do drewna i metalu, równomiernie zacierając w każdym z miejsc. We wszelkich trudno dostępnych lokalizacjach możemy wspomóc się małym pędzlem.

4. Po wyschnięciu farby montujemy w komodzie uchwyty, zabezpieczamy przestrzeń wokół nich taśmą malarską i malujemy je kontrastową emalią. Po wyschnięciu całości możemy ponownie użytkować komodę.

 

 

Data publikacji: 03.01.2012
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Mały ogród na balkonie – stwórz strefę wypoczynkową z wykorzystaniem palet

Mały ogród na balkonie – stwórz strefę wypoczynkową z wykorzystaniem palet
Palety są materiałem wykonania wielu domowych i ogrodowych sprzętów, a ich sporządzenie będzie sprawdzianem dla każdego, kto chce zajmować się majster...
Czytaj więcej

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?
Emalie do drewna i metalu to produkty, dzięki którym poradzimy sobie z wykończeniem lub renowacją różnorodnych przedmiotów czy konstrukcji. Jaki mamy ...
Czytaj więcej

Tanie i dobre farby do podłogi, jako sposób na ich renowację

Tanie i dobre farby do podłogi, jako sposób na ich renowację
Decydując się na zmianę domowych posadzek, najczęściej wymieniamy je na nowe – wiąże się to zarówno z koniecznością przeprowadzenia większego remontu,...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kolorowa renowacja