Produkty

Kołotocznik wierzbolistny

Łac. Buphthalmum salicifolium

Kołotocznik wierzbolistny

Kołotocznik wierzbolistny, z łac. Buphthalmum salicifolium, to gatunek długowiecznej byliny z rodziny astrowatych. Naturalnym środowiskiem dla rośliny są lasy sosnowe i dębowe, tereny przyleśne, murawy, zbocza skał i wrzosowiska – wszystkie z podłożem wapiennym.

Pochodzi z terenów południowo-wschodniej Europy. W polskich warunkach klimatycznych roślina uprawiana jest jako bylina ozdobna w ogrodach i na działkach. Posiada charakterystyczny, krzaczasty pokrój z pędami sięgającymi 30-70 cm wysokości. Łodygi są sztywne, wzniesione i bardzo słabo rozgałęzione. Bujne ulistnienie daje wrażenie gęstości i rozłożystości. Pojedyncze liście są jajowato-lancetowate i pokryte delikatnymi włoskami. Kołotocznik wierzbolistny uprawiany jest ze względu na piękne, żółte kwiaty. Te, zebrane w koszyczki kwiatowe, rozkwitają pojedynczo na długich łodygach.

Jakie warunki sprzyjają uprawie byliny? Kołotocznik wierzbolistny jest łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do intensywnego wzrostu i bujnego kwitnienia potrzebuje stanowiska słonecznego i umiarkowanie zasobnej, ale dobrze przepuszczalnej gleby o odczynie zasadowym. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ponieważ zbyt mokre może powodować nietrwałość rośliny.

Jak sadzić i pielęgnować kołotocznik, by atrakcyjnie kwitł przez wiele lat? Roślinę można uprawiać z nasion wysiewanych prosto do gruntu bądź z fragmentów kłącza i gotowych sadzonek. Młodą roślinę sadzi się wczesną wiosną, zanim rozpocznie okres wegetacji. Sadzonka powinna być zdrowa i nie wybujała, a bryła korzeniowa zwarta i dość wilgotna. W wykopanym dołku umieszcza się korzeń byliny, zasypuje ziemią i podlewa. Przy samodzielnym rozmnażaniu rośliny należy pamiętać o zachowaniu delikatności podczas rozdzielania kłączy, by nie uszkodzić korzeni. Odłącza się tylko te bardziej żywotne i zdrowsze – brzeżne kępy. Kołotocznik nie wymaga regularnego podlewania, lepiej czuje się w nieco przesuszonym niż zbyt mokrym podłożu. W okresie od czerwca do września bylina kwitnie, pokrywając rabaty czy skalniaki żółtymi kwiatami.

Gdzie wykorzystuje się roślinę? Ze względu na atrakcyjne kwiaty, które soczystą, złotożółtą barwą ożywiają zielone otoczenie kołotocznik sadzi się na rabatach ogrodowych, skalniakach lub w ogródkach naturalistycznych.

Data publikacji: 10.01.2017