Produkty

Kolumny we wnętrzach – wady i zalety

Kolumny we wnętrzach – wady i zalety

Kolumny i słupy, które znajdują się w naszych wnętrzach, są w większości wypadków koniecznym elementem konstrukcji budynku. Ich rola polega na podtrzymywaniu ciężaru wyższych kondygnacji budowli. Czy ta niezbędna w wielu projektach budowalnych forma wadzi we wnętrzach czy dodaje im uroku?

kolumna w otwartej kuchniPonieważ może się zdarzyć, że nie unikniemy kolumn we wnętrzach naszych domów, pozostaje nam ich obecność zaakceptować. Jeśli wydaje nam się, że pojedyncze kolumny rozsiane po naszych pomieszczeniach wyglądają nieestetycznie i nie mają nic wspólnego z funkcjonalnością, jesteśmy w błędzie. Kolumny, poza niepodważalną rolą jaką pełnią w konstrukcji budynku, mogą stanowić także nie tylko element dekoracyjny, ale i dzielący przestrzeń wnętrza.

Zalety kolumn

Kolumny w naszych wnętrzach to elementy wykończone odpowiednimi materiałami, które dodają im uroku. Są wykończone w sposób odpowiadający stylowi całego wnętrza, tak by stanowiły z nim integralną całość. Nie są to surowe, betonowe czy drewniane słupy (choć i takie się zdarzają), ale części o określonym kształcie, wymiarach i barwie. Obecność okazałych kolumn dodaje wnętrzom dostojeństwa i wytwornego charakteru.

Jeśli wspomnimy również o możliwościach ich wyeksponowania, stają się często jednym z ważniejszych części wnętrza przyciągających uwagę. Kolumny mogą bowiem być wykończone różnymi materiałami (nawet szkłem) oraz dekoracyjnie zwieńczone, zarówno u podstawy, jak i przy suficie. Baza i głowica mogą stanowić ozdobę nie tylko samej kolumny, ale i wnętrza. Dodatkowym ozdobnikiem będzie odpowiednie oświetlenie słupa, które także można zamontować u jego podstawy, czyli w podłodze, albo u góry. Ważne jest, by moc światła nie była zbyt duża i by wydobywało ono piękno kolumny.

Słupy, poza funkcją dekoracyjną, możemy także wykorzystać praktycznie. Konstrukcje podtrzymujące wyższe partie budynku mogą posłużyć np. jako półki na bibeloty lub książki.

Dodatkowo kolumny zastępują długie ściany i tym samym integrują poszczególne pomieszczenia. Z drugiej strony można potraktować je jako dzielące przestrzeń elementy, które wyznaczają w domu różne strefy. kolumna schody

O ich atrakcyjności świadczy fakt, że w ofercie wielu firm znajdziemy kolumny – wraz z ozdobnymi bazami i głowicami – wykonane np. z twardej pianki poliuretanowej. Dzięki takiemu asortymentowi kolumny mogą zagościć we wnętrzach, gdzie nie było potrzeby ich zastosowania podczas budowy domu.

Wady?

Słupy jako elementy konstrukcyjne zastępujące ścianę musza odznaczać się dużą wytrzymałością. To bowiem na nich skupia się duża część ciężaru stropu. Z tego względu kolumny takie wymagają szerszego i często także grubszego fundamentu niż ten, na którym oparte są ściany.

Dla niektórych osób kłopotliwe może być połącznie za pomocą kolumn różnych przestrzeni. Dźwięki czy zapachy dobiegające z innego miejsca domu mogą powodować dyskomfort i utrudniać odpoczynek czy pracę pozostałym domownikom.

Kiedy natomiast słup stanowi wzmocnienie dla ściany i ulokowany zostaje w jej płaszczyźnie, pojawia się problem z wykorzystaniem miejsca wzdłuż ściany. Wystający fragment słupa przerywa bowiem jej ciągłość, co utrudnia np. rozmieszczenie w pokoju mebli.

Niestety w niektórych sytuacjach, zwłaszcza gdy nasz dom jest budynkiem o skomplikowanej bryle, kolumna może stanowić także element utrudniający komunikację oraz urządzenie wnętrza. Z sytuacją taką można spotkać się zwykle na poddaszach, gdzie słupy dodatkowo ograniczają przestrzeń i możliwość aranżacji i tak niewielkich ze względu na obecność skosów pomieszczeń.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kolumny we wnętrzach – wady i zalety