Produkty

Komosa

Łac. Chenopodium

Komosa

Komosa, z łac. Chenopodium, to rodzaj roślin należący do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Jego liczne gatunki spotykane są niemal na całym świecie, choć ich największe zróżnicowanie zaobserwowane jest w klimacie umiarkowanym oraz subtropikalnym – w Polsce występuje około 30 gatunków.

Większość z nich to rośliny ruderalne oraz chwasty, lecz niektóre są jadalne – w szczególności w Ameryce Południowej komosa ryżowa spożywana jest w dużych ilościach. Rośliny jednoroczne osiągające do 2 m wysokości posiadają wzniesione pędy, nieraz mączyście oprószone. Ich kwiaty są zebrane w kłosy – nie posiadają one płatków. Liście są natomiast skrętoległe i ogonkowe. Najpopularniejszymi gatunkami jest komosa czerwonawa (Chenopodium rubrum), komosa biała (Chenopodium album), komosa ryżowa (Chenopodium quinoa) oraz komosa rózgowata (Chenopodium foliosum).

Komosa najlepiej będzie wzrastała w piaszczystych i ubogich glebach w czystym otoczeniu. Należy unikać podłoży nawożonych, ponieważ roślina łatwo kumuluje azotany. Można wysiewać ją najpierw do pojemników i później przenieść na stałe stanowisko lub od razu po ustąpieniu przymrozków umieścić ją w gruncie. Komosa jest wrażliwa na ataki mszyc, jednak podczas walki z tymi szkodnikami należy korzystać z bezpiecznych środków, w szczególności jeśli uprawiany jest gatunek jadalny.

Młode liście wszystkich gatunków komosy mogą być spożywane – przypominają nieco szpinak, przez co często są dodawane do sałatek, zup i potraw mięsnych. Również nasiona są jadalne- można je mielić i przerabiać na kaszę. Komosa ryżowa rodzi owoce przerabiane na mąkę lub spożywane w całości. Komponują się z wieloma daniami – można je serwować na zimno i ciepło, jako składnik potraw słonych oraz oraz deserów. Ponadto są niskokaloryczne, a przy tym bogate w składniki mineralne i witaminy, więc zalecane są przy dietach odchudzających. Ziele komosy białej zasługuje na uwagę przez swoje właściwości lecznicze – jest przydatne przy leczeniu kaszlu i zapaleniu oskrzeli, jak również można stosować je zewnętrznie na rany.

Data publikacji: 10.01.2017