Produkty

Kompresor – co to jest?

Kompresor – co to jest?

Kompresor jest urządzeniem, które znajduje szerokie zastosowanie zarówno w specjalistycznych warsztatach, jak i domowym zaciszu. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie sprężonego powietrza. Warto wiedzieć więcej na temat urządzenia, jakim jest kompresor. Co to jest i jak wygląda budowa kompresora? Jak działa kompresor, do czego służy? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w artykule.

Przejdź do następnych akapitów:

Kompresor – co to jest?

Kompresor jest rodzajem sprężarki. To urządzenie, za pomocą którego można uzyskać powietrze pod dużym ciśnieniem. Zazwyczaj zakres ciśnienia kompresorów wynosi 6–10 barów. Zależy to jednak od jego rodzaju. Przed zakupem odpowiedniego rodzaju kompresora, warto zastanowić się dobrze nad tym, do czego będzie on służył.

Niejednokrotnie stosuje się wymienne pojęcia na określenie tego samego urządzenia: sprężarka i kompresor. Co to jest zatem sprężarka? Jest to urządzenie, które pozwala na zwiększenie ciśnienia danego gazu lub wymuszenie jego obiegu. Wśród sprężarek można wymienić wentylatory, dmuchawy i kompresory. Zatem kompresor jest sprężarką, jednak błędem będzie nazywanie każdej sprężarki kompresorem.

kompresor co to jest

Co to jest kompresor? Podsumowując, jest to urządzenie, które pozwala na uzyskanie gazu pod wysokim ciśnieniem. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się do tego celu powietrze, które jest łatwo dostępne. W przypadku innych gazów należy je zakupić w odpowiednich pojemnikach, a dopiero później podpiąć do kompresora, aby zwiększyć ich ciśnienie.  

Kompresor – do czego służy

Kiedy już wiadomo, co to jest kompresor, warto zastanowić się, jaką ma budowę i do czego właściwie służy. Budowa kompresora zależy od jego rodzaju. Poszczególne rodzaje kompresorów zostaną omówione w dalszej części artykuły. Jednak, aby przedstawić budowę tego urządzenia, warto przybliżyć jego najprostszą wersję, czyli kompresor tłokowy.

Kompresor tłokowy jest najstarszym modelem i często nazywany jest także kompresorem wyporowym. Jego najważniejszą częścią konstrukcyjną jest cylinder, to on stanowi serce całego mechanizmu. Wewnątrz cylindra porusza się tłok. Powietrze jest zasysane do kompresora. Następnie za pomocą mechanizmu korbowego wprawia się w ruch tłok w cylindrze. To on zmniejsza pojemność zassanego powietrza, zwiększając tym samym jego ciśnienie.

kompresor działanie

Zazwyczaj tego rodzaju kompresory mogą zwiększyć ciśnienie gazu do 5–6 barów. Często jest to niewystarczające ciśnienie w specjalistycznych warsztatach. Z tego powodu wybiera się inne rodzaje kompresorów bądź kompresor tłokowy z dwustopniowym sprężaniem. Tego rodzaju kompresory spotyka się w zakładach przemysłowych.

Wybór odpowiedniego rodzaju jest mocno powiązany z zastosowaniem urządzenia, jakim jest kompresor. Do czego służy i gdzie może okazać się pomocny? Jak się okazuje, urządzenie to sprawdzi się nie tylko w warsztatach samochodowych i wulkanicznych do pompowania kół. Równie dobrze znajdzie swoje zastosowanie w domowym garażu, gdzie służy do pompowania kół samochodowych, rowerowych, ale także materaców czy basenów. Doskonale sprawdzi się także do czyszczenia urządzeń np. kosiarki do trawy. Kompresory służą także do wprawiania w ruch narzędzi pneumatycznych.

co to jest kompresor

W zależności od zapotrzebowania potrzebny może okazać się kompresor ze zbiornikiem, gdzie mieści się sprężone powietrze. Tego rodzaju urządzenie będzie działało dłużej. Do specjalistycznych warsztatów warto wybrać kompresor z pojemnikiem o dużej pojemności i dużej wydajności – około 500 l/min. Do użytku prywatnego wystarczą kompresory z pojemnikiem o pojemności 250–300 litrów.

Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest pobór mocy. Niektóre modele wyposażone w dodatkowe funkcje mogą mieć większy pobór mocy. Zależny jest on także od maksymalnego ciśnienia, jakie może uzyskać powietrze. Warto zastanowić się także nad poziomem hałasu, wymiarami urządzenia czy dodatkowym osprzętem. Wszystko powinno być dopasowane do potrzeb i zastosowania urządzenia.

Urządzenia o większych gabarytach zazwyczaj wybierane są do specjalistycznych warsztatów. W garażu lepiej sprawdzi się kompresor o małych rozmiarach. Wówczas nie będzie problemu z jego przechowywaniem i ewentualnym transportem.

Kompresor – zastosowanie

Jak już zostało wspomniane, na rynku można znaleźć różne rodzaje i modele, w jakich występuje kompresor. Co to jest kompresor olejowy i czym różni się od nieolejowego? Wszystkie rodzaje kompresorów zostały opisane poniżej. Wymienione są także obszary ich zastosowania. Informacje te z pewnością ułatwią wybór odpowiedniego urządzenia.

kompresor do czego służy

W życiu codziennym w wielu sytuacjach przyda się kompresor. Zastosowanie dla niego znajdzie nie tylko specjalista, ale także amator. Trudno jest wyliczyć wszystkie funkcjonujące typy i modele kompresorów dostępne na rynku. Podstawowy podział ze względu na budowę kategoryzuje kompresory na dwie grupy, a te z kolei dzielą się na szczegółowe podgrupy:

  • wyporowe – zwiększają ciśnienie poprzez zasysanie i tłoczenie danych objętości gazu w postaci kolejnych porcji za pomocą elementu znajdującego się w części napędzanej. Wśród nich wyróżniamy sprężarki tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, łopatkowe, z wirującymi tłokami.
  • przepływowe – opierają się na zasadzie przepływu strumienia powietrza. Kluczowy dla nich jest wirnik, czyli obracający się z dużą prędkością element sprężający powietrze. Powoduje on powstanie podciśnienia od strony zasysanego powietrza atmosferycznego. Jak wskazuje nazwa kompresorów, są one wykorzystywane w instalacjach, w których najważniejszym czynnikiem jest duże natężenie przepływu. Sprężarki przepływowe mogą być promieniowe, diagonalne, osiowe, wirowe, typu Comprex.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na podział kompresorów jest użycie oleju. Wyróżnia się zatem kompresory olejowe i bezolejowe.

W kompresorach olejowych w celu zredukowania tarcia tłok, w który wyposażony jest kompresor, smarowany jest olejem. Niewielka ilość oleju może jednak przeniknąć do sprężonego powietrza. W niektórych przypadkach olej w powietrzu może uniemożliwić jego dalsze zastosowanie, co wpływa na zmniejszoną możliwość jego zastosowania.

Ponadto zazwyczaj są to modele o wiele większe i cięższe niż modele bezolejowe. Dodatkowo wyposażone są w kółka, które ułatwiają transport urządzenia. Zaletą jest duża wydajność, którą charakteryzuje się kompresor. Zastosowanie znajduje głównie w specjalistycznych warsztatach, gdzie stawia się na dużą wydajność urządzenia i łatwość jego serwisowania. W tego typu miejscach odrobiny oleju, które mogą przeniknąć do powietrza, nie stanowią tak dużego problemu.  

budowa kompresora

Kompresory bezolejowe wyposażone są w tłoki o niskim współczynniku tarcia, które nie wymagają smarowania olejem. Niestety są o wiele mniej wytrzymałe od ich olejowych odpowiedników. W przypadku dużego nakładu pracy mogą bardzo szybko się zużyć. Ich naprawa jest również trudniejsza. Czyste, pozbawione oleju i innych substancji chemicznych powietrze wytwarzane jest przez ten kompresor. Zastosowanie więc znajduje wszędzie tam, gdzie takie powietrze jest wymagane, czyli w urządzeniach dentystycznych, w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym.

Sprawdzą się także w przydomowym warsztacie ze względu na swój niewielki rozmiar i wagę. Ułatwia to jego transport i przechowywanie. Obsługa kompresora bezolejowego jest niezwykle prosta. Ponadto nie emituje on dużego hałasu i nie wypuszcza do środowiska szkodliwych substancji. Doskonale nadaje się do pompowania kół roweru, basenu czy malowania niewielkich powierzchni ścian lub płotów.

Poniżej znajdziesz najczęstsze zastosowania kompresorów.

Nadmuchiwanie opon i innych przedmiotów

Z kompresorem wszyscy spotkali się chociażby na stacji benzynowej. Służy on do pompowania opon. Należy podjechać samochodem jak najbliżej urządzenia, a następnie wziąć w dłoń węża przymocowanego do urządzenia i skierować go do koła. Węża nakłada się na wentyl i pamiętając o założeniu blokady, lekko dociska, a następnie zwalnia się blokadę. Kompresor może być elektryczny lub mechaniczny. W tym pierwszym przypadku wystarczy nacisnąć przycisk „start”, w tym drugim, niestety, trzeba pompować samodzielnie. Po napompowaniu znów naciska się język blokady, a potem energicznie uwalnia wentyl.

W domowych warunkach doskonale nadmucha nie tylko opony samochodu, ale także roweru. Szczególnie przydatny może okazać się do pompowania kół kolarzówek, w których powietrze ma bardzo duże ciśnienie. Kompresor nadmucha także ogrodowy basen, materac dla niespodziewanych gości czy inne dmuchane meble i przedmioty.

kompresor zastosowanie

Malowanie ciśnieniowe

Kompresor olejowy stosuje się też w zakładach lakierniczych. Ich wydajność wynosi 310 litrów na minutę. Równie dobrze sprawdzi się do użytku domowego. Za jego pomocą można pomalować płot, meble czy inne powierzchnie. Dzięki temu uzyska się idealnie pomalowaną powierzchnię bez zacieków, drobinek w postaci włosów z pędzla czy innych zabrudzeń. Zużyje się także o wiele mniej farby. Takie malowanie wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności.

Czyszczenie

Kompresor bezolejowy doskonale sprawdzi się także podczas przeprowadzania porządków. Za jego pomocą można szybko przeczyścić kosiarkę z pozostałości po trawie w trudno dostępnych miejscach.

Zasilanie narzędzi pneumatycznych

Kompresor jest niezbędny do zasilania wszelkich narzędzi pneumatycznych np. kluczy, szlifierek, pistoletów natryskowych czy myjących. Tego typu urządzenia zazwyczaj stosuje się w specjalistycznych warsztatach.  

W sprzęcie sportowym

Kompresory znajdują zastosowanie także w niektórym sprzęcie sportowym. Wyposażone są w niego np. pistolety do paintballa czy pistolety sportowe. Kompresor stosuje się także przy pompowaniu butli z tlenem dla płetwonurków.

zastosowanie kompreso

W budowie samochodów

Kompresor używany jest także przy budowie samochodów, zarówno ich podstawowych części, jak i dodatkowego wyposażenia. Niektóre modele samochodów wyposażone są w zawieszenie pneumatyczne.  Kompresor nadmuchuje poduszki powietrzne, które chronią kierowcę i pasażerów podczas wypadku.

Niektóre silniki wyposażone są w kompresory, które zwiększają ich moc. W ten sposób do komory spalania wpychana jest większa ilość powietrza, która w połączeniu z paliwem daje silnikowi większą moc. Ponadto kompresory wykorzystywane są do lakierowania samochodów czy produkcji deski rozdzielczej.

 

Data publikacji: 08.06.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Pompki samochodowe do garażu i w trasę – co warto wiedzieć przy ich wyborze?

Pompki samochodowe do garażu i w trasę – co warto wiedzieć przy ich wyborze?
Kiedy jesteśmy w trasie, nie zawsze mamy dostęp do kompresora, który może napompować opony. Co zrobić, gdy w drodze okaże się, że ciśnienie w k...
Czytaj więcej

Jak wybrać dobry miernik ciśnienia w oponach?

Jak wybrać dobry miernik ciśnienia w oponach?
Ciśnieniomierz do kół jest przydatnym akcesorium, w które powinien wyposażyć się każdy kierowca. Urządzenie tego typu pozwoli nam zmierzyć ciśnien...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kompresor – co to jest?