Produkty

Konserwacja rynien na zimę

 Konserwacja rynien na zimę

Niezależnie od materiału, z jakiego wykonane są rynny zamontowane na naszym domu, powinniśmy sprawdzić ich stan każdej jesieni. Z reguły rynny nie wymagają specjalnej konserwacji, jednak należy skontrolować ich mocowanie, szczelność i przede wszystkim drożność. Zalegające liście oraz inne nieczystości mogą bowiem doprowadzić do poważnych uszkodzeń w ciągu zimy.

rynnyDrożność

Przynajmniej raz do roku powinniśmy sprawdzić czy w rynnach nie zalegają liście, gałęzie, błoto, a także inne zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do powstania, tzw. czopów. To właśnie przez nie woda nie może być odpowiednio odprowadzana, a przy poważnym zatorze czopy mogą nawet doprowadzić do wylewania się deszczówki z koryta rynien. W skrajnych przypadkach doprowadzi to do zacieków na elewacji budynku. Zalegająca woda może ponadto zamarznąć i doprowadzić zimą do rozszczelnienia orynnowania, co wiąże się z poważniejszymi kosztami.

Najprostszym sposobem jest czyszczenie rynien z drabiny, co umożliwia nam dokładne usunięcie zanieczyszczeń i przywrócenie ich drożności. Jeżeli z jakichś powodów użycie drabiny nie jest możliwe, posłużyć możemy się specjalną szczotką, która jest osadzona na długim ramieniu.

Jeżeli w niedalekiej odległości od naszego domu znajdują się drzewa, zaleca się zamontowanie na rynnach siatek ochronnych. Ich montaż zatrzyma jedynie duże liście i gałęzie, ale już to wystarcza, aby zapewnić stały i bezproblemowy odpływ wody. Dodatkowo w leju spustowym możemy umieścić sitko, co w jeszcze większym stopniu zminimalizuje ryzyko zatkania się całego systemu rynnowego.

Naprawiamy pęknięcia i nieszczelności

Jeżeli orynnowanie ma niewielkie pęknięcia lub szczeliny na łączeniach, prawdopodobnie nawet ich nie zauważymy. Nie są bowiem w szczególny sposób groźne dla naszego domu. Problem pojawia się, gdy nieszczelności są duże, przez co nie tylko mogą zniszczyć elewację, ale także prowadzić do podmakania fundamentów.

Najprostszą metodą ich zlokalizowania jest wlanie wody do rynien, a następnie zabezpieczenie miejsca, w którym następuje przeciek. Do usunięcia nieszczelności najlepiej użyć materiału zalecanego przez producenta. Do wyboru mamy uszczelniacze kauczukowe, bitumiczne, a także silikonowe. Sposób ich użycia jest prosty, a ponadto charakteryzują się dużą niezawodnością. W przypadku rynien miedzianych i cynkowo-tytanowych pomocna może okazać się lutownica. Jeżeli występują niewielkie ogniska rdzy, możemy pomalować je farbą antykorozyjną lub specjalnym preparatem cynkowym. W przypadku poważnej korozji warto wymienić cały fragment rynny.

Zwróćmy jednak uwagę na to, żeby uszczelnienia można było pomalować. Dzięki temu zaklejone miejsca nie będą odznaczały się od reszty rynny.

Sprawdzanie mocowaniarynny

Kolejnym elementem sprawdzania stanu technicznego orynnowania jest przegląd mocowań, które mogą zostać zerwane lub obluzowane pod naporem śniegu, a także silnego wiatru. Należycie zamontowane haki podpierające rynny dają gwarancję, że osuwający się z dachu śnieg nie wygnie i nie zerwie orynnowania następnej zimy. W tym celu pomocne okazują się również montowane na dachu płotki i belki śnieżne, które zmniejszają ryzyko tego rodzaju uszkodzeń.

System antyoblodzeniowy

Coraz częstszym zabezpieczeniem przed zamarzającą wodą w rynnach spustowych jest montaż kabli o mocy 20-30 W, które ogrzewają wodę i nie pozwalają na jej zamarznięcie. Jednym ze sposobów jest położenie przewodów podłączonych do termostatu, który uruchamia system, gdy temperatura spadnie poniżej 0° C. Innym rozwiązaniem jest montaż systemu samoregulującego, który samoczynnie dostosowując się do temperatury na zewnątrz, będzie dzięki temu bardziej ekonomiczny.

Data publikacji: 08.01.2015
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie wybrać rynny - plastikowe czy metalowe? Podpowiadamy

Jakie wybrać rynny - plastikowe czy metalowe? Podpowiadamy
Gdy dobrze dobierzesz kolor rynien, stają się niemal niewidoczne, co nie znaczy, że można o nich zapomnieć w ogóle. Pełnią ważną rolę w odprowa...
Czytaj więcej

Czym jest budownictwo zrównoważone?

Czym jest budownictwo zrównoważone?
Zrównoważone budownictwo to projektowanie, budowanie oraz użytkowanie z myślą o przyszłości. Powstające w ten sposób budynki nie zanieczyszczają środo...
Czytaj więcej

Systemy ogrzewania rynien

Systemy ogrzewania rynien
System ogrzewania rynien przydatny jest szczególnie w zimie – wtedy ma za zadanie zapewnić orynnowaniu sprawne działanie. Co trzeba wiedzieć o t...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Konserwacja rynien na zimę