Produkty

Konserwacja wanny akrylowej

Konserwacja wanny akrylowej

Wanna to jeden z podstawowych elementów wyposażenia łazienki – choć coraz częściej jej miejsce zajmuje oszczędniejsza i łatwiejsza w użytkowaniu kabina prysznicowa, to jednak akrylowe wanny wciąż stoją w wielu domach i cieszą się niesłabnącą popularnością. Problematyczne okazuje się utrzymanie jej w dobrej formie i stanie, bowiem czyszczenie wanny akrylowej jest dość trudne. Zobaczmy zatem czego unikać, by nasza wanna cieszyła nas dobrą formą przez długi czas.

czyszczenie wannyProfilaktyka przede wszystkim

By uniknąć większych zabrudzeń, wannę należy czyścić regularnie. Spłukanie brzegów wanny po kąpieli powinno wejść w nawyk, podobnie jak bieżące usuwanie zabrudzeń, póki są świeże. Dlaczego? Ponieważ wtedy jesteśmy w stanie ją wyczyścić za pomocą miękkiego ręcznika oraz mydła w płynie, bez konieczności sięgania po twardsze, chemiczne środki. Życie jednak udowadnia, że utrzymanie wanny w czystości wcale nie jest takie łatwe, stąd często przychodzi nam wymyć ją w bardziej zdecydowany sposób. Szczególnie, gdy z naszych kranów płynie twarda woda, za sprawą której na wannie pojawia się kamień.

Czego używać do mycia wanny akrylowej?

Przede wszystkim pamiętajmy o jednej, podstawowej zasadzie: konserwacja wanny akrylowej będzie łatwiejsza, jeśli do jej czyszczenia nie używa się proszków do szorowania, środków ściernych oraz mleczek do czyszczenia, szczególnie rozprowadzanych za pomocą szorstkiej gąbki. Takie środki rysują wannę, a w nowopowstałych rysach szybko osadza się brud. Dlatego też odradza się wszelkie środki chemiczne zawierające kredę, alkohol, amoniak czy aceton.

Oczywiście w sklepach z chemią gospodarczą znajdziemy specjalne preparaty do czyszczenia akrylu. Najczęściej sprzedawane są w formie żelu, który nałożony na brudną powierzchnię usuwa bród, kamień czy osad z mydła. Użyć też można domowych sposobów, takich jak ciepła woda wymieszana z octem lub sokiem z cytryny – należy jednak pamiętać, by zawsze używać miękkiej szmatki, która nie porysuje powierzchni. Pamiętajmy również, że akryl źle znosi bardzo wysokie temperatury. O ile woda rzadko kiedy rozgrzewa się do niebezpiecznej granicy, o tyle przedmioty takie, jak lokówka, prostownica czy suszarka mogą uszkodzić powierzchnię wanny. Zgodnie z zasadą "lepiej zapobiegać niż leczyć", konserwację wanny warto wpleść w regularne porządki, a także czyścić po każdym użyciu (np. szmatką namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła w płynie). Jeśli w naszym gospodarstwie jest twarda woda, warto dokładnie powycierać wannę po kąpieli, żeby zapobiec osadzaniu się kamienia.

pasta polerska castoramaZupełnie inna kwestia tyczy się wykorzystywania wanny jako pojemnika idealnego na… połączenie środków chemicznych niezbędnych podczas prac budowlanych. Niestety, ze względu na swoją pojemność tak się często dzieje, a silnie żrące płyny mają katastrofalny wpływ na powłokę akrylową. Wanien zazwyczaj nie lubią także zwierzaki, z wzajemnością zresztą – akryl bardzo źle znosi bowiem kontakt z ostrymi pazurami. Nie inaczej jest w przypadku ciężkich przedmiotów z nieoszlifowanymi krawędziami.

Porysowana wanna? Nic straconego

Na szczęście porysowana wanna nie musi taka pozostać aż do końca jej dni. W sklepach znajdziemy zestawy renowacyjne, w skład których wchodzi papier ścierny i pasta polerska, niemniej w tym przypadku należy postępować ściśle według dołączonej instrukcji. Wykorzystać możemy również zestaw naprawczy, w którym znajdziemy akryl płynny oraz utwardzacz. Za jego pomocą usuniemy nieduże uszkodzenia – warto jednak, by tę czynność wykonał ktoś z doświadczeniem. Wtedy istnieje szansa, że wanna odzyska swój blask i urok. Przeczytajmy również, jak czyścić wannę z hydromasażem oraz wanny akrylowe.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak naprawić wannę akrylową?

Jak naprawić wannę akrylową?
Zwolennicy wanien akrylowych nadal stanowią sporą grupę. Dlaczego? Wanny akrylowe dają możliwość odpoczynku w czasie kąpieli, w przeciwieństwie do kab...
Czytaj więcej

Jaką wannę wybrać? Rodzaje wanien

Jaką wannę wybrać? Rodzaje wanien
Wanna wolnostojąca sprawdzi się w dużej łazience, a narożna w średniej wielkości pomieszczeniu. Z kolei ta prostokątna jest najbardziej uniwersalna. A...
Czytaj więcej

Wanny – rodzaje i montaż

Wanny – rodzaje i montaż
Wanna – jeśli to na nią zdecydowaliśmy się podczas urządzania łazienki, możemy przystąpić do poszukiwania modelu odpowiedniego do naszego pomies...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.06.2016
Kurczę... Mąż podesłał mi tego linka, a ja już myślałam, że uda mi się pozbyć starej wanny akrylowej i kupimy nową... Teraz muszę ją odnowić.

Ocena i komentarz dla:

Konserwacja wanny akrylowej