Produkty

Konwalnik

Łac. Ophiopogon

Konwalnik

Konwalnik, z łac. Ophiopogon, to rodzaj roślin należących do rodziny myszopłochowatych. W naturze występuje w Azji. Konwalniki to byliny z wyglądu przypominające trawy. Tworzą kępy trawiastych liści, które latem przyozdabiają się drobnymi kwiatami w kolorze białym lub purpurowym. Owoce konwalników są podobne do jagód i przybierają kolor niebieski, purpurowy albo czarny.

Wśród kilkudziesięciu gatunków należących do rodzaju znajduje się m.in. konwalnik jaburan, japoński i konwalnik płaskopędowy. Pierwszy z nich wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi o długości ok. 15 cm oraz gęstymi gronami kwiatów pojawiającymi się późnym latem. Jest to gatunek nieodporny na mróz, który można uprawiać jako roślinę jednoroczną bądź jeden z okazów w oranżerii. Mniej wrażliwy na mróz jest konwalnik japoński o białych lub liliowych kwiatach i liściach osiągających ok. 30 cm wysokości. Tyle samo osiągają ciemnozielone liście konwalnika płaskopędowego, które u odmiany ‘Nigrescens’ przybierają purpurowo-czarny odcień.

Konwalniki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub częściowo zacienionych – w miejscach cienistych ich liście mogą słabiej się wybarwiać. Preferują podłoże przepuszczalne i dobrze zdrenowane, co jest szczególnie ważne w przypadku gleby gliniastej. Ziemia powinna być wilgotna, co jest ważne zwłaszcza w przypadku uprawy konwalnika japońskiego. Rośliny uprawiane w środkowo-zachodniej części Polski najlepiej przetrwają zimę, jednak mimo wszystko warto je okrywać (np. torfem, korą lub gałązkami iglastymi). Raz na kilka lat wymagają też przesadzenia. Aby rozmnożyć konwalnika, można posłużyć się nasionami bądź na wiosnę podzielić starsze kępy. Rośliny te zwykle nie są narażone na ataki szkodników ani choroby.

Konwalniki są roślinami o dekoracyjnych liściach, które doskonale nadają się do tworzenia kolorowych kompozycji na rabatach bylinowych bądź obsadzania większych terenów – należą do roślin okrywowych. Można wykorzystać je także w roli obwódek lub do obsadzania pojemników, które udekorują taras bądź balkon.

Data publikacji: 28.02.2017