Produkty

Kopytnik

Łac. Asarum

Kopytnik

Kopytnik, z łac. Asarum, to rodzaj bylin z rodziny kokornakowatych, który obejmuje około 70 gatunków. Pochodzą one głównie z południowo-wschodnich rejonów Azji. W Europie wyróżnia się jeden gatunek endemiczny – kopytnik pospolity. Rośnie on również w Polsce.

Niektóre kopytniki są uznawane za zagrożone, np. Asarum speciosum. Byliny te rosną nisko przy ziemi, dlatego mogą stanowić roślinność okrywową. Kwitną interesująco – mają dzbaneczkowate kwiaty, które tworzą się poniżej liści. Są zazwyczaj owłosione i ciemno purpurowo-czerwono-brązowe, a czasami nawet czarno-fioletowawe. Gwiazdkowate nasiona uwalniają zaś małe, owalne i mięsiste owoce. Wiele z kopytników jest zimozielona, przez co tworzy dekoracyjne kobierce, utrzymujące się przez cały rok. Niektóre zrzucają liście na zimę.

Kopytniki mają krótkie, pionowe kłącze lub dłuższe, płożące się. Liście są błyszczące i często o kształcie sercowatym, strzałkowatym lub nerkowatym. Raczej nie urosną wyższe niż 10 cm. Liście mogą mieć niekiedy jaśniejsze żyłki, co czyni je jeszcze ozdobniejszymi. W środowisku naturalnym można je spotkać w lasach, na wilgotnych, pokrytych liśćmi, glebach.

Czy można uprawiać kopytnika w Polsce? Tak, wiele jego gatunków stanowi ciekawy element ogrodów i parków. Sadzi się go w zacienionych miejscach jako roślinę okrywową i niektóre odmiany mogą stworzyć zimozielony dywan. Kopytniki umieszcza się w ziemi na wiosnę. Gleba powinna być próchnicza. Pojedyncze okazy można sadzić w zimniejszych miejscach ogrodu skalnego. Kopytniki doskonale nadają się do stworzenia leśnych partii w ogrodzie, na skwerze czy parku. Można je rozmnażać poprzez wysiew nasion jesienią lub podział wczesną wiosną. Należy uważać na ślimaki, które lubią zjadać liście kopytnika. Może on być również nieco wrażliwy na suszę oraz palące słońce; w czasie gorącego lata będzie wymagał podlewania.

Kopytniki stanowią doskonały element niskiej roślinności ogrodów – tworzą atrakcyjne kobierce zieleni i utrzymują swój wygląd przez cały rok. Skórzaste, błyszczące liście wpływają na właściwości ozdobne tej niskiej byliny.

Data publikacji: 11.01.2017