Produkty

Korkowiec

Łac. Phellodendron

Korkowiec

Korkowiec, z łac. Phellodendron, jest rodzajem roślin z rodziny rutowatych pochodzącym z Azji. Najpopularniejszym gatunkiem w Polsce jest korkowiec amurski (Phellodendron amurense), który często zdobi ogrody i parki.

Drzewo to dorasta do 15 metrów wysokości oraz posiada nisko osadzoną koronę. Swoją nazwę zawdzięcza grubej, elastycznej oraz mocno spękanej korze. Jego największą ozdobą są liście, które jesienią zabarwiają się na jasnożółty kolor – wiosną przybierają jaskrawozieloną barwę i składają się z 5-11 lancetowatych listków. W połowie lata na korkowcu pojawiają się również kwiaty w żółtej barwie i skromnie obsypują one gałązki. Jesienią natomiast dojrzewają małe, czarne owoce, które po roztarciu są bardzo aromatyczne. Drzewo owocuje dość szybko, bo już po 5 latach, a na dodatek jego owoce przez długi czas utrzymują się na gałęziach.

Korkowiec jest rośliną zimotrwałą, jedynie wiosenne przymrozki mogą mu zaszkodzić i opóźnić jego wzrost, dlatego powinno się zabezpieczyć go po zimie. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, choć w pierwszej fazie wzrostu warto zapewnić mu nieco cienia oraz osłonić go od wiatru. Do prawidłowego rozwoju potrzebna mu jest świeża i żyzna gleba, najlepiej wilgotna – na ubogich podłożach wzrasta znacznie wolniej. Rozmnażanie korkowca można wykonać ze słabo zdrewniałych sadzonek latem lub można też wykorzystać fragmenty korzeni wczesną zimą i wsadzać je w glebę. Nie wymaga przycinania i zazwyczaj cechuje się wysoką odpornością na choroby i szkodniki.

W Polskich ogrodach roślinę sadzi się najczęściej samodzielnie na trawnikach, ponieważ korkowiec nie tylko potrzebuje sporej przestrzeni do rozrostu, ale również mocno wyjaławia ziemię. Przez wzgląd na łatwą uprawę, często wykorzystywany jest jako dekoracja miejskich parków i skwerów. Drewno korkowca nadaje się do wytwarzania mebli i nart, zaś jego kora przerabiana jest na korek. Dodatkowo w łyku rośliny znajduje się tanina, stosowana do wytwarzania barwników. Korkowiec amurski jest natomiast doceniany jako roślina miododajna.

Data publikacji: 22.02.2017