Produkty

Kosmatka

Łac. Luzula

Kosmatka

Kosmatka, z łac. Luzula, to nazwa określająca ok. 80 różnych gatunków z rodziny sitowatych, które występują w stanie dzikim w górzystych, chłodniejszych terenach obu półkul, w tym również w Polsce.

Choć poszczególne gatunki różnią się między sobą wyglądem, to mają pewne cechy wspólne. Wszystkie wizualnie bardzo przypominają bujną, soczystą trawę. Wiele odmian kosmatki odznacza się charakterystycznymi, „kosmatymi” źdźbłami trawy. W okresie kwitnienia na końcu niektórych łodyg można podziwiać białe lub brązowawe kwiaty, wyglądem przypominające kłosy owsa. Roślina może osiągnąć ok. 50 cm wysokości. Najczęściej spotykana w ogrodach odmiana to kosmatka olbrzymia i śnieżna.

Trawy ozdobne, w tym także kosmatka (która należy wprawdzie do bylin, ale w ogrodzie traktuje się ją na równi z trawami), to niezmiennie popularny wybór w ogrodach każdego rodzaju. Geometryczne kępy mogą uzupełniać ogrody minimalistyczne, ale świetnie będą się też prezentować na towarzystwie z innymi trawami, na trawniku jako alternatywa popularnych gatunków czy w ogródkach o wiejskim, bujnym charakterze, do aranżacji których wpasują się za sprawą przypominających kłosy kwiatów.

Wiele odmian może rozmnażać się samodzielnie wraz z wiatrem, o czym warto pamiętać, planując ogród – nie zostawiajmy w pobliżu kosmatki miejsc pustych, chyba że chcemy, by zajęła je w przyszłości. Można też rozmnażać ją poprzez podział. Roślina zależnie od gatunku kwitnie od kwietnia-maja do końca lata. Jeśli zależy nam na bujnych kępach, uschnięte po zimie liście można przyciąć, by w tym miejscu pojawiły się nowe, zielone pędy.

Wszystkie gatunki należy uprawiać w półcieniu, na glebie o dużej żyzności i nawilżeniu. To roślina odporna na choroby i niezbyt wymagająca. Z uwagi na swój charakter najczęściej spotykana jest w zacisznych fragmentach ogrodu, pod płotami i ścianami czy na skalniakach. Większość gatunków wykazuje dużą mrozoodporność i należy do roślin zimozielonych. Na polach w naszym kraju pospolicie występuje obdarzona brązowymi kwiatami kosmatka polna.

Data publikacji: 11.01.2017