Produkty

Kosodrzewina

Łac. Pinus mugo

Kosodrzewina

Kosodrzewina, z łac. Pinus mugo, zwana inaczej sosną górską, należy do rodziny sosnowatych. W naturze porasta górzyste zbocza w rejonach Europy Środkowej i Południowej, gdzie potrafi przeżyć od 100 do 400 lat.

Posiada charakterystyczne igły osadzone w pęczkach po dwie o ciemnozielonej barwie i długości ok. 4-8 cm oraz ciemnobrązowe niewielkie szyszki o podłużnym, spiczastym kształcie. Osiąga ok. 2-3 m wysokości. Z racji swoich wysokich zdolności adaptacyjnych, drzewa mogą być uprawiane niemal na każdym podłożu – ważne, by były odpowiednio nasłonecznione. Są odporne na mróz, suszę oraz zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu nadają się do hodowli w warunkach miejskich.

Nasiona kosodrzewiny należy wysiać wiosną do skrzynki z przepuszczalnym, lekko wilgotnym podłożem. Ponieważ rozrastają się dość intensywnie, należy dbać o zachowanie odległości ok. 50 cm między poszczególnymi krzewami. Zalecane jest zabezpieczenie siewek przed zbyt silnym nasłonecznieniem. Kiedy podrosną, należy umieścić je w miejscu widnym, lecz nie w pełnym słońcu, gdyż igły mogą ulec poparzeniom. Kosodrzewiny nie potrzebują podlewania ani nawożenia. Jednak by piękniej wyrosły, raz w roku należy zaaplikować im nawóz do iglaków lub nawóz azotowy. Wskazane jest również przycięcie pędów dla właściwego pokroju i gęstości krzewu. Zabieg należy przeprowadzić wiosną, a polega on na usunięciu – całkowitym lub do połowy – zielonych, świeżych przyrostów znajdujących się na szczytach pędów.

Krzewy mogą zostać zaatakowane przez mszyce lub przędziorki. Można je zwalczyć naturalnymi sposobami, np. wyciągiem z czosnku, którym należy posmarować chore miejsca. Można też sięgnąć po specjalne preparaty chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych.

Kosodrzewiny występujące w naturze powstrzymują lawiny i hamują erozję gleb. W wersji hodowlanej służą do dekoracji ogrodów. Świetnie nadają się do uprawy na skalniakach, wrzosowiskach i w parkach. Mogą być wykorzystywane do formowania żywopłotów i na bonsai.