Produkty

Kostrzewa

Łac. Festuca

Kostrzewa

Kostrzewa, z łac. Festuca, to wieloletnia trawa z rodziny wiechlinowatych, która w naturalnych warunkach występuje w krajach o klimacie umiarkowanym.

Dekoracyjność zawdzięcza liściom, które w zależności od gatunku mogą mieć różne odcienie zieleni, żółci i szarości, a także koloru niebieskiego, z powodu którego kostrzewa jest często nazywana „niebieską trawą”. Rośnie w najeżonych kępkach, osiągając do 50 cm wysokości. Jest lubiana przez ogrodników, gdyż ma małe wymagania – szybko rośnie, a do tego stanowi unikalną dekorację ogrodu.

W uprawie kostrzewy preferują gleby przepuszczalne, niezbyt żyzne, suche, o obojętnym lub lekko zasadowym pH. Najlepiej rozwijają się w ciepłych, słonecznych miejscach, są odporne na mróz i susze. Jednym ze sposobów rozmnożenia rośliny jest wysiew nasion do doniczki. Należy go przeprowadzić w kwietniu lub w maju, pamiętając o stratyfikacji nasion, czyi zmieszaniu ich z wilgotnym piaskiem w temperaturze ok. 2-8 stopni Celsjusza. Dzięki temu szybciej spęcznieją i wykiełkują. Wskazane jest, aby jeszcze przed upływem lata przesadzić je do gruntu.

Innym sposobem na rozmnożenie kostrzewy jest ręczny podział kęp. Należy go przeprowadzić w marcu lub kwietniu, a podzielone kępy od razu posadzić w nowe miejsce, pamiętając o zachowaniu odległości ok. 30 cm między nimi i ok. 30 cm między poszczególnymi rzędami.

Kostrzew nie należy podlewać. Nawożenie ich również nie jest wskazane z wyjątkiem sytuacji, gdy rosną już kilka lat na tym samym miejscu – w takich sytuacjach należy dokarmić roślinę nawozem wieloskładnikowym. W ramach zabiegów pielęgnacyjnych, zalecane jest usuwanie wiosną uszkodzonych wierzchołków liści, a późnym latem przycinanie wiechy. Warto również regularnie odchwaszczać glebę wokół roślin oraz uzupełniać miejsca po ich wymarciu.

Kostrzewa jest odporna na choroby i szkodniki, choć sporadycznie pada ofiarą rdzy, mszyc i ślimaków. Może też ucierpieć z powodu pleśni śniegowej, dlatego należy uważać, by nie narażać rośliny na zaleganie pod śniegiem.

Wystarczy kilka kępek, by stworzyć efektownie układający się, żywy dywan, dlatego kostrzewy pięknie prezentują się wzdłuż ścieżek, w ogródkach skalnych i na rabatkach. Nadają się do konstrukcji obwódkowych oraz na groby. Mogą być też hodowane w pojemnikach na tarasach i balkonach. Nie zmieniają barwy przez cały rok, dzięki czemu ozdabiają ogród nawet zimą.

Data publikacji: 11.01.2017