Produkty

Krzyżownica

Łac. Polygala

Krzyżownica

Krzyżownica, z łac. Polygala, to rodzaj roślin należących do rodziny krzyżownicowatych. Występuje niemal na całym świecie – spotykana jest zarówno w tropikach, na preriach, jak i w umiarkowanym klimacie.

Krzyżownica jest rośliną niezwykle zróżnicowaną pod kątem przekroju. W zależności od warunków klimatycznych, w jakich wzrasta, może przyjąć formę drzewa, a także byliny, ale uprawiana jest najczęściej w postaci niskopiennych krzewów. Największą ozdobą krzyżownicy są jej niezwykłe kwiaty, którymi obsypuje się późną wiosną oraz latem. Motylkowe kwiaty posiadają bowiem 2 płatki przypominające skrzydełka. Pojedyncze, zielone liście najczęściej są skrętoległe.

Szeroki zakres gatunków sprawia, że poszczególne rośliny mają różne wymagania odnośnie gleby i stanowiska. Polygala calcarea będzie się dobrze czuła na nasłonecznionym stanowisku na skalniakach, najlepiej w żwirowej i próchniczej glebie. Polygala chamaebuxus preferuje natomiast półcień, kwaśne podłoże i sąsiedztwo leśnych roślin cebulowych. Krzyżownica mirtolistna oraz Polygala dalmaisiana są natomiast delikatniejszymi roślinami i hoduje się je na obszarach o łagodnym klimacie. W Polsce mogą być uprawiane w szklarniach i oranżeriach, latem wystawiane do ogrodów. Najlepiej wzrastają w przepuszczalnym podłożu kompostowym.

Krzyżownicę należy sadzić jesienią lub wczesną wiosną. Gatunki ogrodowe można rozmnażać z niezdrewniałych sadzonek lub jesienią wsadzać nasiona bezpośrednio do gruntu. W przypadku krzyżownic szklarniowych można pobierać sadzonki wiosną. Roślina jest zazwyczaj odporna na choroby i szkodniki, choć w uprawach zamkniętych grożą jej ataki mszyc.

Roślina pięknie prezentuje się zarówno w domach, jak i ogrodach. Gatunki gorzej znoszące niesprzyjające warunki pogodowe mogą być wykorzystane jako rośliny doniczkowe, ale latem można je również użyć do dekorowania ogrodów i tarasów. Te nadające się do uprawy całorocznej na świeżym powietrzu najlepiej sadzić zgodnie z ich przeznaczeniem – jako ozdobę skalniaków, trawników oraz bardziej zacienionych miejsc.

Data publikacji: 22.02.2017