Produkty

Kuchnia w stylu vintage

Kuchnia w stylu vintage

Styl vintage, zamiennie używany także z określeniem retro, najczęściej kojarzy nam się ze światem mody i kolekcjami projektantów wyjętymi rodem z lat 50. i 60. Stare, ale piękne elementy garderoby, nieco przerobione na współczesny styl i z fantazyjnymi dodatkami, są przebojem, po który chętnie sięgamy w naszych codziennych stylizacjach i nie tylko. Coraz częściej vintage odwzorowywany jest także w naszych wnętrzach. Co ciekawe, ma się tam całkiem dobrze.

kuchnia w stylu vitageVintage, czyli to, co ma duszę, historię, co budzi wspomnienia. Pozwala na odkrycie drugiego, jeszcze piękniejszego życia mebli, akcesoriów, dekoracji, które tylko pozornie mają już za sobą lata swojej świetności.

Retro pozwala i namawia na swobodne łączenie przeciwstawnych faktur i gromadzenie mebli z tzw. duszą. Walory sentymentalne wnętrz urządzonych w tym stylu wyrażają charakter właściciela mieszkania i niejednokrotnie pokazują, że ma fantastyczne poczucie humoru. Jak styl vintage prezentuje się w kuchennych pomieszczeniach?

Kuchnia vintage ma być bardzo przytulna. Gdy przekraczamy jej próg, od razu mamy ochotę uchwycić w dłoń ręcznie malowany kubek i nalać do niego ciepłej, bardzo aromatycznej kawy. Jednocześnie patrzymy na klasyczny robot kuchenny stojący na połyskującym blacie i obmyślamy kolejne fantastyczne wypieki według przepisów naszej babci.

Trudno się nie zauroczyć takim pomieszczeniem. Lodówka w kolorze mocnej czerwieni z zaokrąglonymi krawędziami, cytrynowe szafki oraz ręcznie malowana porcelana – na chwilę znajdujemy się w amerykańskim filmie z lat 50., gdzie tego typu wyposażenie było na porządku dziennym.

Kolorystyka i meble

Vintage lubi mocne barwy. Im bardziej wyraziste i połączone kontrastowo z innymi, tym lepiej. To dlatego nie brakuje tutaj wyrazistej cytryny, krwistej czerwieni, turkusu z połączeniem z czernią i bielą.

Wszystko to znajduje się w otoczeniu mocno połyskujących frontów mebli również zakończonymi zaokrąglonymi krawędziami. Wreszcie na zakończenie kredens ze śnieżnobiałymi serwetkami pod porcelaną, biały stół oraz delikatne, różowe krzesełka. vintage kuchnia

Stary, znaczy tani

Styl retro można zaaranżować niewielkim nakładem funduszy. Czasem wystarczy dodać starym meblom nowe uchwyty, by uzyskać pożądany efekt zdobień ich frontów. Stół i krzesła możemy przerobić samodzielnie. A dzięki ciekawym dodatkom w postaci okrągłego zegara ściennego, metalowych i szklanych puszek na przyprawy sprawimy, że wszystko będzie świetnie się ze sobą komponowało.

Indukcja nie jest vintage

To dlatego wszystkim zwolennikom tego stylu należy przypomnieć, że w tego typu pomieszczeniach najlepiej zaprezentują się tradycyjne kuchenki gazowe. A lodówka? Musi być koniecznie wolnostojąca, z zaokrąglonymi rogami i masywnym poziomym uchwytem do otwierania. Tym samym rezygnujemy z gotowych zestawów z zabudowanymi sprzętami oraz ograniczamy ilość technologicznych nowinek, które nijak mają się do tego, co ma duszę retro.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje
Gdyby wskazać trzy domowe pomieszczenia, w których codziennie spędzasz najwięcej czasu, jednym z nich na pewno byłaby kuchnia. Zadbaj o to, aby...
Czytaj więcej

Okapy kuchenne – ranking najlepszych urządzeń

Okapy kuchenne – ranking najlepszych urządzeń
Niezbędnym elementem wyposażenia każdej strefy kuchennej jest okap. Ranking, który dla Ciebie przygotowaliśmy, a także zebrane w tym artykule i...
Czytaj więcej

Kuchnia bez okna - jak ją wyposażyć, by była praktyczna?

Kuchnia bez okna - jak ją wyposażyć, by była praktyczna?
Kuchnia bez okna, czy też tak zwana ślepa kuchnia, to relikt trendów architektonicznych lat ‘60 i ‘70 XX wieku. Niestety wielu z na...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kuchnia w stylu vintage