Produkty

Łazienka w drewnie – czy ma sens?

Łazienka w drewnie – czy ma sens?

Pomieszczenia wykończone drewnem z reguły uważamy za atrakcyjne, a także przytulne. Drewno wciąż jest eleganckim i wartościowym materiałem, którym lubimy się otaczać. Coraz częściej wybieramy do kuchni blaty, które są drewniane. A co z takim wykończeniem w łazience – pomieszczeniu, w którym poziom wilgotności powietrza jest największy? Czy to ma sens?

drewno w łazienceZastosowanie drewna w łazience

Drewno w łazience jest narażone nie tylko na wilgoć, która może doprowadzić do jego gnicia i rozpadu, ale również na inne czynniki. W pomieszczeniu tym korzystamy z rozmaitych środków chemicznych – ich wpływ na powierzchnie drewniane również jest negatywny. Źle oddziałują na nie także zmiany temperatur. Jeśli jednak korzystamy z drewna na zewnątrz naszych budynków i jest w stanie ono zachować swoje właściwości i wygląd, to dlaczego miałoby to być niemożliwe i w łazience?

Co wykończymy drewnem?

W łazience znajdzie się szereg sposobów na wykończenie powierzchni drewnem. Przede wszystkim może to być podłoga lub ściana, ale również zabudowa wnęk, obudowa wanny czy blat umywalkowy. Drewniane mogą być też meble. Są również zwolennicy wykańczania kabiny prysznicowej drewnem, jednak w takim wypadku może nie udać się uniknąć jego wypaczania. Najpopularniejszym jednak zastosowaniem drewna w łazience jest wciąż wykończenie nim podłogi.

Listwa przypodłogowa drewniana FogeJakie drewno nadaje się do łazienki?

Drewno, które wykorzystamy w tym pomieszczeniu, musi wyróżniać się odpowiednimi właściwościami. Powinno również być lite – podłogowe deski warstwowe nie są polecane do pomieszczeń wilgotnych. Drewno o małym skurczu, czyli takie, które jest najbardziej stabilne, będzie doskonałe do łazienki, gdzie jest narażone na ciągły kontakt z wodą. Raczej nie użyjemy żadnego z gatunków drzew krajowych – są one bowiem za miękkie, przynajmniej na podłogę i blat (wyjątkami mogą być dąb i modrzew). Najlepsze do łazienki będą gatunki egzotyczne – tek, merbau, iroko, wenge, lapacho, doussie czy badi i cedr.

Jak zabezpieczyć drewno w łazience?

Egzotyczne gatunki drzew są lepsze jako surowiec do wykończenia powierzchni w wilgotnych pomieszczeniach, ponieważ zawierają duże ilości naturalnych olejków i żywic. Dzięki nim są tłuste, co automatycznie zabezpiecza je przed wpływem wody i zmienności temperatur. Kluczową kwestią w przypadku zabezpieczania drewna w łazience jest impregnacja. Grunty, lakiery, oleje i inne środki do drewnianych powierzchni umożliwią nam ochronienie ich przed różnorodnymi czynnikami. Ważne jest, aby zastosować odpowiedniej jakości i doskonale dobrane do drewna impregnaty techniczne.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Trójwymiarowe panele ścienne

Trójwymiarowe panele ścienne
Trójwymiarowe panele ścienne to nietypowy, ale przede wszystkim bardzo dekoracyjny materiał, który sprawdzi się podczas wykańczania ściany. Cieszy się...
Czytaj więcej

Duże wnętrze może być przytulne – jak je zaaranżować?

Duże wnętrze może być przytulne – jak je zaaranżować?
Przestronny dom to spełnienie marzeń wielu osób, które do tej pory mieszkały w małym mieszkaniu. Duża przestrzeń salonu czy sypialni to jednak również...
Czytaj więcej

Panele dekoracyjne – rodzaje i zastosowanie

Panele dekoracyjne – rodzaje i zastosowanie
Nowoczesne dekoracyjne panele ścienne zachwycają oryginalnością i różnorodnością. Doskonale nadają się do urozmaicenia wielu różnych wnętrz – zarówno ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Łazienka w drewnie – czy ma sens?