Produkty

Łazienka w rozmiarze S

Łazienka w rozmiarze S

Urządzanie łazienki o minimalnym metrażu to prawdziwe wyzwanie. Staranne zaplanowanie jej stref umożliwi nam wygodne korzystanie z prysznica, a dobór sprawdzonych jakościowo elementów wyposażenia na długo oddali konieczność ich wymiany. Co możemy wybrać do niewielkiej łazienki i jak wygospodarować w niej przestrzeń?

mała łazienkaCzy mała łazienka może być funkcjonalna?

Jeśli nie dysponujemy dużą ilością wolnej przestrzeni w pomieszczeniu łazienkowym, tym więcej wcześniejszych przygotowań powinno poprzedzić jej urządzenie. Dlaczego? Po pierwsze, trzeba ją wykończyć bez błędów wykonawczych – konieczność naprawienia awarii oznaczać będzie bowiem brak możliwości korzystania z niej. Po drugie, należy umiejętnie dopasować jej wyposażenie, tak aby zachować niezbędną do poruszania się przestrzeń, która będzie też łatwa do gruntownego posprzątania.

Mała łazienka i jej wyposażenie podstawowe

Im mniej elementów łazienki uwzględnimy w jej wyposażeniu, tym większa szansa, że rozmieścimy je z zachowaniem przestrzeni pomiędzy nimi. To ważne, bo wolne miejsca pomiędzy elementami wyposażenia łazienkowego ułatwią nam korzystanie z nich. Zestaw najbardziej podstawowych sprzętów łazienkowych to:

- kabina prysznicowa,
- umywalka,
- toaleta,
- lustro,
- szafki naścienne.

Jak wizualnie powiększyć łazienkę?

Już na etapie wykończenia możemy zadbać o to, by po remoncie nawet niewielkie wnętrze prezentowało się na bardziej przestronne, niż jest w rzeczywistości. Posłuży temu dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Jeśli na ceramiczne okładziny ścienne i podłogowe wybierzemy płytki o niewielkim rozmiarze z fugą w odpowiadającej im barwie, optycznie powiększymy dostępną przestrzeń. Ściany warto pokryć płytkami prostokątnymi ułożonymi pionowo, jeśli łazienka ma bardzo niski sufit, lub poziomo, przez co nieco ją „poszerzymy”. Wrażenie dodatkowej przestrzeni pogłębi wiszące duże lustro, a także brak brodzika w przeszklonej kabinie prysznicowej.

szafka pod umywalkęJak skutecznie posprzątać małą łazienkę?

Brak brodzika to pierwszy punkt planu wygodnego sprzątania, który przewiduje swobodny dostęp do każdego miejsca w łazience, niezbędny do jej skutecznego posprzątania. Kolejnym jest wcześniejsze zamocowanie toalety na stelażu podtynkowym, co da nam dostęp do podłogi tuż pod miską ustępową i dodatkową oszczędność przestrzeni, która w przypadku toalety kompaktowej byłaby zajęta przez spłuczkę oddzielającą ją od ściany. Zachowanie porządku i ładu umożliwi też umieszczenie kosmetyków, detergentów, czystych ręczników i środków czystości w podwieszanej szafce.

Mała łazienka może być piękna!

Jeśli zdecydujemy się na jednolity wzór ceramicznego wykończenia oraz dobierzemy armaturę sanitarną w jednej linii stylistycznej, uzyskamy wrażenie ładu i harmonii. Wzmocni ten efekt brak dodatkowych ozdób i umieszczenie wszystkich przyborów toaletowych we wnętrzach szafek. Osobne podświetlenie lustra nad umywalką i wnętrza kabiny prysznicowej w sposób widoczny wyodrębni te dwie strefy i optycznie je rozdzieli. Możemy do tego celu użyć oświetlenia ledowego lub halogenowego, o ile ich oprawy będą przystosowane do trudnych warunków wilgotnościowych.

 

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Czy meble łazienkowe są niezbędne?

Czy meble łazienkowe są niezbędne?
Czy meble są niezbędnym wyposażeniem łazienki? Szafki zajmują wiele przestrzeni, której nierzadko brakuje w budowanych współcześnie loka...
Czytaj więcej

Jak urządzić elegancką łazienkę w klasycznym stylu?

Jak urządzić elegancką łazienkę w klasycznym stylu?
Styl klasyczny to być może jedyny, który nie znudzi się nigdy. Podczas gdy trendy ulegają zmianom i odchodzą w zapomnienie, korzenie wciąż zach...
Czytaj więcej

Wyposażamy łazienkę – nowoczesne zestawy mebli łazienkowych

Wyposażamy łazienkę – nowoczesne zestawy mebli łazienkowych
Wybór odpowiednich mebli łazienkowych może stanowić nie lada wyzwanie podczas urządzania mieszkania. Wymiary i kształty łazienek nierzadko przy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
23.06.2016
Łazienka w rozmiarze S to to, z czym muszę żyć na co dzień, ale zdołałam ją przearanżować tak, że stała się naprawdę funkcjonalna.

Ocena i komentarz dla:

Łazienka w rozmiarze S