Produkty

Letnie remonty w ogrodzie

Letnie remonty w ogrodzie

Lato to doskonała pora na przeprowadzenie remontów i napraw – zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Sprzyjająca pogoda pozwoli nam na sprawną renowację podniszczonych lub nieestetycznych elementów ogrodowych. Którym z nich warto się przyjrzeć?

letni remontArchitektura ogrodowa wymagająca remontu

W każdym ogrodzie z pewnością znajdą się konstrukcje, które mogą potrzebować remontu – najważniejsze i największe z nich mogą stanowić: altana bądź domek ogrodowy. Jednak nie tylko one tracą swój urok z biegiem czasu. Drobniejszych lub większych prac może wymagać również ogrodzenie, pergola, taras, ławki, ścieżki, a także inne obiekty znajdujące się na terenie naszej działki lub ogrodu. Części drewniane poddajemy ponownej impregnacji i pokrywamy odpowiednimi farbami lub lakierami. Elementy metalowe oczyszczamy z rdzy, a następnie zabezpieczamy farbą do metalu. O ile jednak poszczególne, niewielkie obiekty poddajemy raczej renowacji, o tyle altana bądź domek narzędziowy to konstrukcje nierzadko bardziej złożone – podczas ich remontu powinniśmy zwrócić uwagę na wiele różnych punktów newralgicznych.

Remont altany bądź domku ogrodowego

Te ogrodowe budowle najczęściej powstają z drewna. Co może wymagać w nich naprawy?

lakierobejca CastoramaDo najkosztowniejszych części należy dach – ten przeciekający nie spełnia już swojej funkcji, a dodatkowo grozi powstawaniem coraz większych zniszczeń. Niewielkie nieszczelności dachu z powodzeniem zabezpieczymy samodzielnie, np. za pomocą fragmentu papy lub taśmy hydroizolacyjnej. Jeśli jednak dach wymaga gruntownego remontu, a nie czujemy się na siłach, by podjąć się go samodzielnie, warto zatrudnić ekipę, która wykona tę pracę za nas. Przy okazji kontroli stanu dachu warto też upewnić się co do drożności rynien i usunąć z nich ewentualne zanieczyszczenia.

Ważnymi elementami w obu konstrukcjach (w przypadku altan mowa o altanach zamkniętych) są także okna i drzwi. Mogą one wymagać nie tylko odnowienia i pokrycia nową warstwą wykończeniową, ale także uszczelnienia za pomocą odpowiedniego kitu lub silikonu. Przy okazji warto sprawdzić też stan zawiasów oraz okapników, które chronią ściany przed ściekaniem po nich wody.

Jeżeli jest taka potrzeba, możemy zająć się także dociepleniem ścian zewnętrznych lub izolacją fundamentów – pamiętajmy, że wszelkie wymienione prace należy wykonać przed planowanym remontem wnętrza budowli. Pozostałe czynności – odświeżanie i wykańczanie ścian wewnętrznych lub posadzki w altanie lub domku – najlepiej planować jako ostatnie, nawet jeśli lato dobiegnie już końca. Do ich przeprowadzenia nie potrzebujemy już bowiem tak sprzyjającej pogody, jak w przypadku prac ingerujących w konstrukcję budowli.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak naprawić parkiet?

Jak naprawić parkiet?
Parkiet to wykończenie podłogi, które z jednej strony jest naturalne i klasyczne, a z drugiej ponadczasowe. Sprawia, że pomieszczenie wygląda e...
Czytaj więcej

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie
Drewno jest surowcem o wielu zastosowaniach, a jego dużą zaletą jest możliwość wielokrotnej jego renowacji. Odnawianie drewna nie byłoby jednak możliw...
Czytaj więcej

Jak samodzielnie wykonać oryginalne nogi do stołu?

Jak samodzielnie wykonać oryginalne nogi do stołu?
Stół to jeden z elementów wyposażenia, który możemy znaleźć w każdym domu. Może pełnić rolę mebla służącego do nauki, do serwowania posiłków lub wykon...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Letnie remonty w ogrodzie