Produkty

Lilia wodna – grzybień

Łac. Nymphaea

Lilia wodna – grzybień

Grzybienie, z łac. Nymphaea, czyli lilie wodne, to rodzaj zaliczany do rodziny grzybieniowatych, obejmujący od 40-50 gatunków obecnych na całym świecie. Gatunek typowy to grzybień biały, który wraz z grzybieniami północnymi występuje w Polsce. Grzybienie to rośliny wodne, których liście (i najczęściej także kwiaty) unoszą się na powierzchni zbiorników wodnych, a pędy w postaci kłączy pełzają po ich dnie. 

Grzybienie są bylinami, które mogą rosnąć jedynie w zbiornikach wodnych. Można więc sadzić je w oczkach wodnych czy stawach – najlepiej robić to wiosną, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, lub latem. Odpowiednie stanowisko dla grzybieni powinno być dobrze nasłonecznione, co pozwoli na ich obfite kwitnienie, a także osłonięte od mocnego wiatru. Do sadzenia warto wykorzystać ażurowe kosze i pojemniki wypełnione odpowiednią mieszanką ziemi (torfu, ziemi ogrodowej oraz gliny) i obciążone kamieniami, jednak można zasadzić je też bezpośrednio do gruntu (zależy to od odmiany rośliny).

Gatunek i odmianę grzybieni wybieramy w zależności od ich siły wzrostu, dopasowując do wielkości i głębokości naszego zbiornika wodnego. Rośliny wymagają nawożenia w okresie wegetacyjnym, jednak należy robić to w taki sposób, aby nie zmieniało ono koloru wody ani nie powodowało nadmiernego namnażania się glonów. Jeśli chodzi o zimowanie, lilie wodne rosnące w dużych akwenach z powodzeniem przezimują pod lodem. Z małych zbiorników, np. pojemników, należy natomiast spuścić wodę i, pozostawiając w nich rośliny, wypełnić je liśćmi. Grzybienie wrażliwe na mróz trzeba z kolei przenieść do chłodnego pomieszczenia. Lilie wodne rozmnaża się przez podział kłączy, co wykonuje się wiosną. Nie można jednak korzystać w tym celu z egzemplarzy rosnących dziko, gdyż w naszym kraju są pod ochroną.

Grzybienie to przede wszystkim rośliny o wyjątkowych walorach dekoracyjnych, których liczne odmiany znajdują zastosowanie w przydomowych ogrodach do dekoracji mniejszych i większych zbiorników wodnych. Ich liście zapewniają cień rybom, a także chronią wodę przed zbyt szybkim nagrzewaniem się, a co za tym idzie – spowalniają rozwój glonów. Grzybienie białe mają ponadto właściwości lecznicze.