Produkty

Listwy przypodłogowe - materiały, sposób mocowania, trwałość

Listwy przypodłogowe - materiały, sposób mocowania, trwałość

Aby odnowiona podłoga zaprezentowała się oczom domowników w pełnej krasie, jej brzegi muszą okalać przypodłogowe listwy. Dzięki nim estetycznie wyglądać będzie nie tylko posadzka, ale i odnowiona w czasie remontu ściana. Wraz z odpowiednio dopasowaną listwą przypodłogową stanowić będą zaplanowaną całość. Jak ustrzec się błędu przy wyborze i mocowaniu listwy?

listwa podłogowaNawet najdokładniej położona podłoga nie będzie wyglądała estetycznie bez pomocy listwy, która nachodzi na jej brzegi i łączy ją ze ścianą. Powodem tego stanu rzeczy jest to, że dobrze ułożona podłoga z drewna czy materiałów drewnopochodnych pozostawia przerwę między jej krańcem a początkiem ściany. Jest to szczelina dylatacyjna, dzięki której pracująca posadzka nie odkształci się w niesprzyjających dla siebie okolicznościach – przy wysokiej temperaturze i dużej wilgotności. Do czego jeszcze może się przydać listwa oprócz maskowania nieestetycznie wyglądającej przerwy między podłogą a ścianą?

Ściana jest szczególnie narażona na uszkodzenia mechaniczne, a spowodowane jest to naszym odkurzaniem i zamaszystymi ruchami, które mu towarzyszą. Tym sposobem najmocniejsze uderzenia ssawki odkurzacza przyjmuje na siebie nie delikatna ściana, ale przygotowana do tego typu zadań listwa – mocna, solidna i trwała. Podobnie jest ze śladami wilgoci, jakie pozostawia po sobie mop czy ścierka do podłogi. Listwę o wiele łatwiej jest doprowadzić do czystości niż ścianę, nawet jeżeli pomalowano ją zmywalną farbą.

Budowa wielu listew pozwala na ukrycie w nich przewodów elektrycznych lub telefonicznych, które inaczej musiałyby być schowane pod wykładziną czy dywanem lub być położone pod ścianą, na oczach domowników. Co więcej – środek takiej listwy umożliwia jego wyciągnięcie i dostanie się do jego środka w każdej chwili, nie ma potrzeby demontowania całości, by uzyskać dostęp do zamaskowanych kabli i przewodów. Listwa ukrywa ponadto zakończenia tapet, które tuż przy podłodze prezentują się wyjątkowo nieokazale.

Lista materiałów, jakich używa się do wyrobu listew, ciągle się powiększa. Oprócz standardowych, czyli drewna i PCV, mamy do wyboru materiały drewnopochodne (MDF), ceramikę oraz metal (aluminium). To ostatnie, z racji tego, że jest nierdzewne, szczególnie dobrze znajduje się w pomieszczeniach, w których często mamy do czynienia z wilgocią. Niektóre rodzaje listew, najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych, od strony styku ze ścianą i podłogą wyposażone zostały w warstwę gumy – dzięki temu wszelkie niedoróbki wykończeniowe będą niewidoczne, a listwa przylgnie ściśle do ściany nawet lekko zakrzywionej czy niedostatecznie przed malowaniem wygładzonej i wyszlifowanej.

Aby listwa prowadziła ściśle wzdłuż kąta między podłogą a ścianą, powinna zostać odpowiednio przymocowana. Najczęściej w tym celu stosuje się kołki rozporowe i klej montażowy, chociaż niektóre rodzaje listew, na przykład klamrowe, są wyposażone we własne systemy mocujące – w tym wypadku najpierw do ścian przytwierdza się klamry, a dopiero do nich przymocowuje się listwy. Do wykańczania rogów ścian i załamań stosuje się narożniki zewnętrzne, wewnętrzne oraz łączniki, które maskują zakończenia listew. Montaż całości jest prosty, chociaż pracochłonny – szczególnie we wnętrzach, które obfitują w uskoki i załamania. Do cięcia najbardziej popularnych listew w zupełności wystarczy skrzynka uciosowa oraz piła z brzeszczotem, wiertarka i kołki rozporowe.montaż listew

Aby całość odnawianego pomieszczenia była dopracowana i estetyczna, konieczny będzie dobór odpowiedniego koloru listew. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie dokupienie listew w tej samej kolorystyce, co całość podłogi – producenci oferują dokładnie te same odcienie i tonacje barw. Inną możliwością będzie dobranie listew pod kolor ściany. Z kolei bardziej oryginalnym pomysłem będzie umiejętne dobranie kontrastowej barwy łączników ścian i podłogi. W tym wypadku dobrze będzie dopasować kontrastowy kolor albo do mebli stojących w pobliżu, albo do stolarki okiennej. Jeśli zaryzykujemy i zamontujemy listwy w kolorze, który z niczym w danym pomieszczeniu się nie wiąże, efekt rzadko kiedy będzie spektakularny.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Listwy maskujące do drzwi – funkcje i rodzaje

Listwy maskujące do drzwi – funkcje i rodzaje
Opaski maskujące, nazywane też listwami przydrzwiowymi, listwami drzwiowymi lub maskownicami to szeroka kategoria produktów. Podpowiadamy, jak ...
Czytaj więcej

Wszystko o listwach przypodłogowych – rodzaje, materiały i sposoby montażu

Wszystko o listwach przypodłogowych – rodzaje, materiały i sposoby montażu
Parkiet, panele i wykładziny na podłodze wymagają estetycznego wykończenia. Jakie listwy podłogowe wybrać, aby pasowały do posadzki? Omawiamy wszystki...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
09.09.2015
osobiście bardzo żałuję, że zdecydowałam się na tanie plastikowe listwy - to już nie chodzi o wygląd, raczej o funkcjonalność.. mam fragment ściany, który często obrywa od domowników - tam zdejmują buty... niestety zamontowana listwa nie jest przystosowana do takich kontaktów i bardzo często wypada i trzeba ją wciskać na nowo.. o wiele lepiej sprawdziłaby się solidna przykręcana z drewna - czekam tylko na remont i z pewnością się pozbędę tych listew

Ocena i komentarz dla:

Listwy przypodłogowe - materiały, sposób mocowania, trwałość