Garaż jest takim budynkiem, w którym rzadko kiedy decydujemy się na dużą ilość okien. W budynkach tego typu budowanych szeregowo okien nie ma wcale. Jeśli już są one zamontowane, najczęściej na nich mocuje się szczelne i antywłamaniowe zasłony w formie zewnętrznych rolet. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie luksferów w miejsce zwykłych szyb – te zapewniają dopływ naturalnego światła i uniemożliwiają dostrzeżenie z zewnątrz tego, co jest przechowywane w garażu. W niewielkie okienka umieszczone na dużej wysokości wyposażone są też uchylne bramy garażowe. Te rozwiązania nie wystarczą, by pewnie poruszać się po tym pomieszczeniu po zapadnięciu zmroku. Na jaki typ oświetlenia powinniśmy się zdecydować?
Jeśli nasz garaż wykorzystujemy jedynie w celu uchronienia naszego auta przed szkodliwym działaniem niekorzystnych warunków pogodowych, duża ilość oświetlenia nie będzie nam potrzebna. Przyda się za to rozświetlająca ciemność lampka z rozproszonym światłem włączana za pomocą czujnika ruchu – o plusach jej obecności przekonają się ci, którzy po powrocie do domu w późnych godzinach nocnych bez wystarczającego oświetlenia mają za zadanie wypakować reklamówki pełne sprawunków. Czujnik ruchu umożliwi poruszanie się po garażu bez konieczności szukania w ciemności włącznika i wyłącznika oświetlenia. Jest to szczególnie przydatne zwłaszcza w takim miejscu, które nie służy tylko i wyłącznie za garaż, ale i warsztat majsterkowicza – w tym wypadku możemy natknąć się na posadzce na nieuporządkowane narzędzia potrzebne podczas aktualnie wytwarzanego owocu hobbystycznych pasji.
Zorganizowanie warsztatu w garażu będzie się wiązało z reorganizacją systemu oświetlenia. Aby prowadzić nierzadko precyzyjne prace w drewnie czy metalu, konieczne będzie wyraźne oświetlenie tych elementów, które poddajemy obróbce. Warto, aby garaż był oświetlony w kilku miejscach, abyśmy mogli korzystać ze światła wszędzie tam, gdzie akurat się znajdujemy, czy będzie to przy stole warsztatowym wyposażonym w podstawowe elektronarzędzia, czy miejsce, w którym przechowujemy warsztatowe skarby: śruby, gwoździe, nakrętki, nakładki i uszczelki. W garażach często spotykamy oświetlenie jarzeniowe – lepiej niż żarówkowe oddaje rzeczywiste barwy i sprawniej niż lampy LED rozprasza światło, nie kierując go w wąskie snopy. Aby działało natychmiast po włączeniu i nie drażniło nas migotaniem, warto wyposażyć je w elektroniczny zapłonnik.
Osobnym oświetleniem typowo garażowym będzie lampa do kanału, o ile nim dysponujemy. Kiedy dodatkowo chcemy dokonać drobnych napraw nie tylko pod karoserią, ale także pod maską, niezbędne okaże się przenośne źródło wyrazistego światła – może takim być lampa halogenowa w mocnej oprawie na wysięgniku. Osadzenie źródeł światła w solidnych oprawach jest w przypadku garażu połączonego z warsztatem niezwykle ważne – uniemożliwi nam to uszkodzenie lampy w przypadku jej potrącenia, o co łatwo w pomieszczeniach zajętych w większości przez zaparkowany samochód i zgromadzone na ścianach i pod nimi narzędzia pracy – warsztatowe czy ogrodowe.