Produkty

Lustro do łazienki – z oświetleniem czy bez?

Lustro do łazienki – z oświetleniem czy bez?

Lustro w łazience to podstawowy element wyposażenia. Bez niego wykonywanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych twarzy byłoby znacznie utrudnione. Jak wybrać lustro pasujące do łazienki? Kiedy lepsze będzie lustro ze zintegrowanym oświetleniem, a kiedy zdecydować się na osobne kinkiety do łazienki?

nowoczesne lustro do łazienkiOświetlenie lustra w łazience

Po co stosujemy oświetlenie lustra w łazience? Chodzi nie tylko o uzyskanie estetycznej aranżacji, ale przede wszystkim o stworzenie komfortowych warunków do golenia czy wykonywania makijażu. Dlatego dodatkowe światło w łazience powinno padać na twarz osoby stojącej przed lustrem, a nie na taflę zwierciadła.

Gdzie umieścić oświetlenie przy lustrze?

Jeśli dysponujemy wystarczającą przestrzenią w łazience, możemy umieścić kinkiety, świetlówki liniowe lub lampy wiszące po obu bokach lustra – ok. 10 cm od krawędzi tafli. Najlepiej, jeśli oprawy są montowane na wysokości wzroku, czyli mniej więcej 160 cm od podłogi. Możemy wybrać też listwę oświetleniową lub spoty do montowania nad lustrem. Oprawy ustawmy tak, aby padające światło nie tworzyło cieni na twarzy.

Porada eksperta

Na jakie parametry oświetlenia do lustra w łazience warto zwrócić uwagę? Energooszczędnym rozwiązaniem będzie na pewno zastosowanie żarówek ledowych, które pobierają nawet 10 razy mniej prądu od standardowej żarówki. Przyjmuje się też, że strumień światła żarówki, który zapewnia najlepszy komfort podczas makijażu to 800 lm. Jeśli chodzi o barwę światła, do łazienek wybierajmy chłodne światło o temperaturze 5000-6500 K i wskaźniku oddawania barw ponad 80%. Takie parametry stworzą odpowiednie warunki do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych twarzy – tworzą światło zbliżone do dziennego, które pozwala dostrzec detale i nie zniekształca widzenia barw.

Kiedy wybrać lustro ze zintegrowanym oświetleniem?oświetlenie retro lustra

Do wyboru mamy lustra z wbudowanym oświetleniem i klasyczne tafle ciętego szkła bez ramy lub w ramie. Te pierwsze mogą być dobrym wyborem do bardzo małych łazienek, w których nie ma już miejsca na dodatkowe elementy oświetleniowe. Będą również uzupełnieniem wnęk ściennych. Tafle luster mogą być wyposażone w nakładane kinkiety, lampy montowane po bokach lub panele oświetleniowe. Lustra z podświetleniem ledowym dopełnią nowoczesną aranżację pomieszczenia.

jakie lustro wybraćKiedy wybrać lustro bez oświetlenia?

Wybór lustra bez wybudowanego oświetlenia będzie lepszy, przede wszystkim jeśli chcemy stylizować łazienkę na aranżację retro. Wówczas możemy zainstalować obok lustra kinkiety nawiązujące do stylu vintage. Do takiej stylizacji pomieszczenia świetnie pasują lustra w ramie.

Cięte tafle są natomiast uniwersalne i będą pasować do niemal każdego nowoczesnego wystroju łazienki. Do takiego lustra możemy dobrać dowolny komplet oświetlenia górnego i dodatkowego do naszej łazienki. Wybierając lustro bez zintegrowanych lamp, łatwiej też dobierzemy kinkiety o parametrach zapewniających komfort podczas malowania się i innych zabiegów kosmetycznych twarzy.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Lustro ze starego okna – zrób to sam

Lustro ze starego okna – zrób to sam
Lubisz majsterkować? Zdarza Ci się upolować stary mebel na pchlim targu i nadać mu nowy blask? Dziś pokażemy Ci, jak wykonać lustro ze starego okna. Z...
Czytaj więcej

Najnowocześniejsze lustra łazienkowe – Castorama poleca!

Najnowocześniejsze lustra łazienkowe – Castorama poleca!
Oświetlenie LED wbudowane w szklaną taflę, podgrzewana powierzchnia czy powiększający fragment – takie udogodnienia możemy spotkać w niekt&oacut...
Czytaj więcej

Pomysły na dekorację ramy lustra

Pomysły na dekorację ramy lustra
Lustro do łazienki, przedpokoju czy sypialni może być wsadzone w ramę. W zależności od tego, jak się ona prezentuje, dodamy jej uroku za pomocą ro...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Lustro do łazienki – z oświetleniem czy bez?