Produkty

Maranta

Łac. Maranta

Maranta

Maranta, z łac. Maranta, to rodzaj bylin z rodziny marantowatych o dużych, ozdobnych liściach. Naturalnie występuje na obszarze Ameryki Środkowej i Południowej. Roślina w zależności od gatunku posiada pędy płożące się, pnące lub prostujące. Te ostatnie dorastają do 1,5 m wysokości. Charakterystyczne dla byliny są liście – szerokie, jajowate, z dekoracyjnym wybarwieniem, które wyrastają bezpośrednio z kłącza bądź porastają łodygę.

Najczęściej spotyka się odmiany z białymi pasami z wierzchu liścia lub z purpurowym odcieniem od spodu. W okresie kwitnienia na pędach rozkwitają białe kwiaty, zwykle od jednego do kilku, które żyją zaledwie jeden dzień. Choć bylina ma szczególne wymagania co do uprawy, należy do popularnych roślin doniczkowych hodowanych w mieszkaniu.

Jakie warunki sprzyjają uprawie domowej? Roślina do zdrowego i bujnego wzrostu potrzebuje żyznego, wilgotnego podłoża i miejsca słonecznego lub delikatnie zacienionego. Najlepiej, gdy gleba będzie mieszanką ziemi liściowej, darniowej i torfu. Do hodowli rośliny powinno się wybierać donice szerokie, ponieważ jej korzenie silnie rozrastają się na boki, nie na głębokość. Donice z marantą powinny stać w miejscach spokojnych, osłonięte przed przeciągami.

Oto kilka ważnych zasad prawidłowej pielęgnacji. Maranta jest rośliną typowo tropikalną, dlatego do prawidłowego rozrostu wymaga dużej wilgotności powietrza i podłoża. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić powyżej 20 stopni Celsjusza. W sezonie wiosenno-letnim liście warto regularnie, dwa razy dziennie spryskiwać wodą, by były ładnie wybarwione i nie przysychały. Należy pamiętać o obfitym podlewaniu oraz użyźnianiu podłoża. Najlepszy okres na nawożenie przypada od kwietnia do września. Codwutygodniowe podlewanie nawozem o delikatnym stężeniu przyniesie bylinie najwięcej korzyści i dostarczy niezbędnych witamin i minerałów.

Do odżywiania warto stosować preparaty przygotowane specjalnie dla roślin zielonych o ozdobnych liściach. Należy zwrócić uwagę na instrukcję przygotowania roztworu, bowiem dla maranty wystarczy połowa zalecanej dawki nawozu. Za systematyczne przecieranie liści z kurzu zwilżoną tkaniną roślina odwdzięczy się pięknym pokrojem i intensywnym, dekoracyjnym wybarwieniem liści. Bylina dobrze znosi przesadzanie i rozmnażanie przez podział kłącza. Do zmiany podłoża należy wybrać pierwsze miesiące wiosenne – marzec i kwiecień.

Gdzie wykorzystuje się roślinę? Efektownie wybarwione liście tworzą doskonałą ozdobę mieszkania, dlatego w polskich warunkach klimatycznych maranta uprawiana jest zwykle w domach. Spotyka się również hodowle szklarniowe czy oranżeryjne.

Data publikacji: 16.01.2017