Produkty

Masz płaski dach? Sprawdź, jak go wyremontować

Masz płaski dach? Sprawdź, jak go wyremontować

 Dachy płaskie cieszyły się ogromną popularnością 40 lat temu – dzisiaj uznawane są jednak za konstrukcje przestarzałe, które nie spełniają współczesnych wymogów. Stąd pojawia się konieczność przeprowadzenia systematycznych przeglądów i dokonywania niezbędnych napraw.

remont dachu płaskiegoZanim przystąpimy do remontu, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się połaciom dachu, żeby ustalić przyczynę przecieków. O ile po sprawdzeniu szczegółowo poszczególnych elementów mniej skomplikowane prace możemy wykonać samodzielnie, tak bardziej złożone (np. weryfikację i wymianę ocieplenia) lepiej zostawić dekarzowi.

Ocieplenie dachu wentylowanego

Watro wiedzieć, że na dachu wentylowanym między stropem a dachem jest szczelina (przełazowa – z możliwością przechodzenia lub nieprzełazowa – bez dostępu), która zapewnia cyrkulację powietrza, zapobiegając powstawaniu zawilgoceń. Zazwyczaj taki dach wykonywany jest jako drewniany stelaż, na którym mocuje się poszycie z desek, a potem najczęściej papę lub ocynkowaną blachę.

Jeśli zdecydujemy się na remont dachu wentylowanego, przebiegać on będzie w dwóch etapach – z jednej strony musimy zająć się ociepleniem od wewnątrz, a z drugiej poszyciem (patrz nast. akapit). Warstwa ociepleniowa w startych budynkach nie za dobrze pełniła swoją funkcję – powstawały mostki termiczne i stałe utraty ciepła. Obecnie standardem jest stosowanie na dachach przełazowych 25-centymetrowej warstwy ocieplenia z wełny mineralnej o gęstości 20–35 kg/m³, zaś na nieprzełazowych – ocieplenia z granulatu, np. celulozowego lub wełnianego (wprowadza się go przez wdmuchiwanie za pomocą specjalnej maszyny).

Izolacja dachu niewentylowanego

W przypadku dachu niewentylowanego weryfikacja będzie postępowała w podobny sposób. Konstrukcje różnią się jedynie miejscem mocowania izolacji – na dachach niewentylowanych poszycie przytwierdza się do warstwy ociepleniowej. Jednak mimo pewnych zbieżności w budowie ten typ jest bardziej skomplikowany i wymaga większej precyzji w diagnozowaniu i naprawianiu.

Jeśli chcemy prawidłowo zabezpieczyć dach, powinniśmy usunąć wcześniejszą izolację (kiedyś robiono ją z zaskakujących materiałów, np. z żużlu lub gruzu, a nawet trocin), a następnie rozłożyć płyty styropianowe (stosowane obecnie jako standardowe rozwiązania), płyty z wełny mineralnej bądź droższe płyty ekstrudowane z polistyrenu lub poliuretanu (niezależnie od wybranego materiału, ocieplenie powinno mieć 25 cm). W sklepach dostępne są także materiały łączące kilka funkcji w ramach jednej płyty, np. styropian z jednej strony ma piankę, z drugiej zaś folię.

Przyglądamy się poszyciu i naprawiamy je papa castorama

Dachy wentylowane najczęściej kryte były papą, materiałem nietrwałym i wymagającym częstych napraw miejscowych (starczają one na krótko – stosuje się do nich lepik lub smołę bądź robi się łaty z papy), co  jedynie odsuwało w czasie wymianę całego poszycia. Z tego powodu warto od razu rozważyć zainwestowanie w nowoczesne i bardziej trwałe poszycie, które posłuży nam przez lata, np. folię z polichlorku winylu lub membranę, a na tym ułożyć choćby dachówki.

W przypadku dachów niewentylowanych zasady układania pokrycia są takie same, jak w przypadku dachów wentylowanych. Trzeba jedynie pamiętać o zastosowaniu paroizolacji (np. z masy bitumicznej lub folii) pomiędzy stropem a izolacją – zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu zawilgoceń.

Przeglądamy obróbki blacharskie 

Następnie przechodzimy do obejrzenia obróbek blacharskich. Jeśli znajdziemy uszkodzone miejsca, dobrze jest je tymczasowo uszczelnić, po czym wezwać dekarza, który na stałe je usunie – tak samo postępujemy zarówno na dachu wentylowanym, jak i niewentylowanym. Dodatkowo na tym drugim pojawiają się kominki odpowietrzające, które mają za zadanie wentylować ocieplenie (są one odpowiednikiem szczeliny występującej w dachach wentylowanych). Sprawdzamy, czy są one drożne – w razie nieprawidłowego działania powinniśmy skorzystać z pomocy fachowca. 

³
Data publikacji: 04.08.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Zalety pokryć dachowych z PCV

Zalety pokryć dachowych z PCV
Wśród materiałów przeznaczonych do wykonywania pokryć dachowych znajdziemy także produkty wykonane z PCV. Jakie są ich właściwości i w jakich konstruk...
Czytaj więcej

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów
Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku do jego produkcji stosowano azbest, przez co przez wiele lat miał niepochlebną opinię. Dziś do wyrobu włókno-ceme...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Masz płaski dach? Sprawdź, jak go wyremontować