Produkty

Mata grzewcza pod płytki - montaż maty grzewczej

Mata grzewcza pod płytki - montaż maty grzewczej

Zainstaluj matę grzewczą pod kafelkami i ciesz się stale ciepłą posadzką w kuchni czy łazience. Ten rodzaj ogrzewania podłogowego został zaprojektowany w taki sposób, byś bez trudu mógł samodzielnie zainstalować go w swoim domu. Jak przeprowadzić prawidłowy montaż maty grzewczej? Oto nasze wskazówki.

Przejdź do następnych akapitów:

Jeszcze do niedawna instalacja służąca do ogrzania domów lub mieszkań, wiązała się głównie z wykorzystaniem kaloryferów. Dziś wachlarz możliwości, związanych ze sposobem na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, zdecydowanie się powiększył. Niezwykle popularne stało się ogrzewanie podłogowe, dzięki któremu możesz chodzić boso po ciepłej posadzce w całym domu, niezależnie od tego, czy pokrywają ją panele, czy kafelki. Komfort ten jest nieoceniony podczas chłodniejszych dni.

Chodzenie po stale ciepłej posadzce to nie jedyna korzyść, wynikająca z zainstalowania w domu ogrzewania podłogowego.  Jakie dodatkowe zalety ma to rozwiązanie?

  • Z uwagi na brak kaloryferów, zyskujesz większą swobodę aranżacji pomieszczeń. 

  • Nie masz w pokojach urządzeń, na których osadza się kurz – to istotne zwłaszcza wtedy, gdy mieszkają z Tobą alergicy.

  • Posiadając instalację grzewczą, zainstalowaną w podłodze, łatwiej ogrzejesz wysokie pomieszczenia. 

  • Nieustannie ciepła podłoga to okazja do rezygnacji z dywanów i wykładzin. 

Wymienione zalety ogrzewania podłogowego brzmią zachęcająco? Wiedz, że do wyboru masz różne typy instalacji, z których możesz skorzystać, decydując się na taki sposób ogrzewania w swoim domu. Mowa m.in. o rozwiązaniu wodnym lub elektrycznym.

W tym artykule znajdziesz wskazówki i informacje na temat mat grzewczych – gotowych elementów, pozwalających na ogrzanie mieszkania przy pomocy energii elektrycznej. Dowiesz się m.in., na co zwrócić uwagę wybierając taką instalację. Poinstruujemy Cię także, jak przeprowadzić samodzielny montaż maty grzewczej w swoim domu.

mata grzejna pod płytki

Mata grzewcza pod płytki – co musisz wiedzieć, zanim zaplanujesz montaż

Mata grzewcza, niezależnie od tego, czy jest głównym źródłem ogrzewania, czy jedynie systemem wspomagającym, bardzo szybko przekazuje ciepło posadzce, czyniąc ją przyjemną w dotyku. Nad utrzymaniem komfortowej temperatury „czuwają” specjalne czujniki. Automatyczna regulacja ogrzewania pozwala na lepsze wykorzystanie pobieranej energii.

Taki system grzewczy jest niezwykle popularny z uwagi na łatwy montaż. Prawie całą pracę, związaną z położeniem ogrzewania na podłodze, jesteś w stanie wykonać samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Jedynie ostatni etap montażu (podłączenie maty grzewczej do sieci elektrycznej) musisz zlecić profesjonaliście – to konieczne, by mieć pewność, że wszystko będzie odpowiednio działało. 

Co ważne, na ogrzewanie podłogowe możesz się zdecydować zarówno na etapie wykańczania mieszkania, jak i dodać je do już urządzonych pomieszczeń. Instalacja odbywa się bez konieczności przeprowadzania dużego remontu. Mata jest cienka (nie podnosi znacznie poziomu podłogi), więc możesz ją nałożyć na starą posadzkę, a następnie zamontować nowe kafelki.

Gdzie zainstalować ten rodzaj ogrzewania? W zasadzie możesz go użyć pod każdy rodzaj posadzki – zarówno pod płytki, jak i panele. Dobrze też sprawdzi się do ogrzania poddasza, bo lekka konstrukcja nie obciąży zbytnio stropu. 

Maty grzewcze występują w różnorodnych wariantach. Różnią się wymiarami, zasilaniem czy mocą grzewczą. By system ogrzewania idealnie spełniał położone w nim nadzieje, mata grzewcza musi być odpowiedni zaprojektowana. O czym powinieneś pamiętać, planując układ poszczególnych paneli? 

Mata grzewcza pod płytki (w kuchni, korytarzu czy łazience) musi być położona w miejscach, które nie zostaną zasłonięte szafkami czy sprzętami AGD. Do prawidłowego funkcjonowania systemu, konieczna jest poprawna cyrkulacja powietrza. Meble i sprzęty, ustawione na macie, zdecydowanie ją utrudniają. Wyjątkiem są elementy wiszące, takie jak umywalka czy podwieszana toaleta.

Warto zapamiętać, że rozmiar maty powinien być nieco mniejszy, niż wolna powierzchnia użytkowa. Co ważne, mata musi też być oddalona od ściany (bezpieczna odległość to minimum 5 cm).

Już podczas projektowania musisz określić, czy ogrzewanie podłogowe będzie głównym źródłem ciepła, czy jedynie dopełni inny system. Dlaczego to takie ważne? Od tej decyzji zależy m.in. moc instalacji oraz wybór urządzenia służącego do regulacji temperatury.

Odpowiednie określenie wymiarów jest konieczne jeszcze z jednego powodu. Materiał maty grzewczej przypomina siatkę. To do niej przymocowane są przewody elektryczne. Mata ma określoną długość i szerokość, tworząc coś na wzór pojedynczego panelu, którego nie możesz skracać (dozwolone jest jedynie przycięcie siatki). 

By dobrze rozlokować wyposażenie kuchni lub łazienki, biorąc pod uwagę ogrzewanie podłogowe, najlepiej narysuj sobie na kartce plan danego pomieszczenia z naniesionymi meblami i sprzętami. Następnie potem oznacz położenie instalacji – dokładnie wymierz i zaznacz, gdzie zostanie rozlokowana mata grzewcza podłogowa. Montaż wyklucza przecinanie żył izolacji, ale nic nie stoli na przeszkodzie, by łączyć ze sobą poszczególne maty.

mata grzejna pod podłogę drewnianą

O czym jeszcze warto wiedzieć, nim rozpoczniesz układanie maty grzewczej?

  • Mata grzewcza to najprostszy sposób na wykonanie ogrzewania podłogowego.

  • Kable, które ogrzewają podłogę, nie mogą się ze sobą stykać.

  • Nie planuj rozmieszczenia mat na styku pomieszczeń. Każdy pokój powinien mieć odrębną instalację ogrzewania podłogowego.

  • Maty nie układa się pod meblami, sprzętami AGD, a także pod urządzeniami sanitarnymi (toaletą czy wanną).

  • Jeśli elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu, wybierz to o mocy ok. 150-160 W/m². Gdy tylko uzupełnia inny system, wystarczy 100 W/m².

Mata grzewcza podłogowa – montaż krok po kroku

Montaż maty pod kafelki jest łatwy i nie zajmuje dużo czasu. Gdy wykonasz projekt i określisz gdzie ustawić instalację, nie zwlekaj, tylko zamontuj maty grzewcze. Jak wyglądają kolejne etapy pracy?

Krok 1:

Układanie maty grzewczej rozpocznij od wykonania w podłodze rowka, w którym umieścisz rurkę instalacyjną. To miejsce na czujnik temperatury, dzięki któremu ogrzewanie będzie działało prawidłowo. 

Jak głęboki powinien być ten otwór? Jego rozmiar dostosuj do średnicy rurki, która nie może utrudniać położenia posadzki. Bruzda powinna prowadzić do puszki z termostatem.

Krok 2:

Teraz czas na oczyszczenie podłogi z brudu, pyłu, kurzu i tłustych plam. Matę należy położyć na czystą i zagruntowaną powierzchnię.

Krok 3:

Pora rozłożyć matę grzewczą. Siatka pokryta jest klejem, dzięki czemu bez problemu przymocujesz ją do podłogi. By mata dobrze się trzymała, dociśnij ją do podłoża.

Krok 4:

Pokryj instalację cienką warstwą zaprawy. Jeśli montujesz matę w łazience, zastosuj dodatkowo izolację przeciw wilgoci.

Krok 5:

Ogrzewanie podłogowe, w postaci maty grzewczej, doskonale sprawdza się do zastosowania pod kafelkami. Nim ułożysz je na instalacji, pokryj podłogę wylewką samopoziomującą. Dopiero gdy wyschnie, wykafelkuj posadzkę.

Podłączanie maty grzewczej

Ostatni etap pracy, związany z montażem maty grzewczej, polega na podłączeniu ogrzewania do instalacji elektrycznej. O ile stworzenie całego systemu ogrzewania podłogowego jesteś w stanie wykonać samodzielnie, tak w tym przypadku musisz skorzystać z pomocy fachowca. Podłączanie maty grzewczej do instalacji elektrycznej powierz elektrykowi z uprawnieniami – taki wymóg jest podyktowany bezpieczeństwem.

Podsumowanie

Mata grzewcza jest najprostszą możliwą metodą stworzenia ogrzewania podłogowego. Dzięki niej chodzenie boso po wykafelkowanej podłodze będzie komfortowe, niezależnie od pory roku. 

Montaż maty grzewczej nie jest trudny. Elementy instalacji są stworzone w taki sposób, by kładło się je szybko i bez większych problemów. Podczas układania maty musisz pamiętać m.in. o tym, aby montować ją na powierzchni niezastawionej meblami i sprzętami oraz by nie przecinać przewodów elektrycznych. 

Co ważne, mimo że prace związane z układaniem maty wykonasz samodzielnie, ostatni etap montażu (podłączenie instalacji do sieci elektrycznej) musisz zlecić specjaliście.

Zastanawiasz się, czy dobrze zrozumiałeś instrukcję? Przed rozpoczęciem samodzielnej instalacji ogrzewania podłogowego, zobacz film o montażu maty grzewczej. Przypatrz się, jak krok po kroku wykonać to przedsięwzięcie. Data publikacji: 23.09.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaka mata grzejna do łazienki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać

Jaka mata grzejna do łazienki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać
Mata grzejna do łazienki to najprostszy sposób na wykonanie ogrzewania podłogowego w tym pomieszczeniu. Jej instalacja nie wymaga generalnego r...
Czytaj więcej

Mokra technologia ogrzewania podłogowego

Mokra technologia ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe, którego komfort docenia coraz więcej użytkowników budynków mieszkalnych, możemy wykonać dwiema metodami. Pierwsza z nich to tech...
Czytaj więcej

Ekologiczna pompa bezglikolowa

Ekologiczna pompa bezglikolowa
Czynnik roboczy jest niezwykle istotnym elementem każdej pompy geotermalnej. Odpowiada on bowiem za przenoszenie energii termicznej między dolnym a gó...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Mata grzewcza pod płytki - montaż maty grzewczej