Produkty

Męczennica

Łac. Passiflora

Męczennica

Męczennica, z łac. Passiflora, to roślina należąca do rodziny męczennicowatych, która obejmuje ponad 500 gatunków. Pochodzi z środkowej oraz południowej Ameryki, a dokładnie z tropikalnych terenów Brazylii, Meksyku i Argentyny. Roślina charakteryzuje się zdrewniałym bądź zielnym pnączem, które u niektórych gatunków może dorastać do kilkudziesięciu metrów długości. 

Największą wartością męczennicy są jednak bardzo rozbudowane, egzotyczne kwiaty. Niektóre okazy po przekwitnięciu wytwarzają jadalny owoc. Męczennica rośnie najlepiej w słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu, na żyznej, zasobnej w próchnicę glebie, złożonej z mieszanki torfu, piasku oraz ziemi liściowej o odczynie lekko kwaśnym. Z uwagi na fakt, iż roślina jest ciepłolubna, należy nie doprowadzać do jej wychłodzenia, zapewniając w zimie temperaturę oscylującą w okolicach 10-15 stopni Celsjusza, natomiast w lecie powyżej 20 stopni w tej samej skali.

Koniecznym zabiegiem jest regularne podlewanie pnącza w taki sposób, by utrzymywać stale wilgotny grunt. Ponadto w czasie intensywnego wzrostu oraz kwitnienia męczennicy zaleca się w odstępach 10 dni stosować nawóz do roślin doniczkowych lub kwitnących. Ze względu na pokrój rośliny powinno się u niej zastosować sztuczne podpory lub też posadzić przy bramach lub ścianach, wzdłuż których będzie mogła prawidłowo się rozwijać.

Męczennica może rozmnażać się poprzez podział bryły korzeniowej, wysiew nasion oraz sadzonki pędowe. Coroczne wiosenne przycinanie doprowadzi do rozkrzewienia się rośliny i intensywniejszego kwitnienia. W miarę potrzeb warto także pamiętać o przesadzaniu pnącza do większego pojemnika. Ważnym jest, aby nie umieszczać męczennicy od razu w dużo większej donicy, ponieważ wtedy może w ogóle nie zakwitnąć.

Owocem męczennicy jest marakuja, którą możemy spotkać na sklepowych półkach. Ten tropikalny owoc znalazł szerokie zastosowanie w kuchni jako składnik deserów, sałatek czy też jest wykorzystywany do produkcji soków. Co więcej, pomimo, że jest to roślina ciepłolubna, przy zapewnieniu jej optymalnych warunków może być uprawiana w naszym klimacie. A z uwagi na piękne kwiaty męczennica idealnie sprawdza się jako dekoracja pomieszczeń, a w okresie letnim tarasów oraz balkonów.