W dawnych czasach kredens był podstawą wyposażenia zarówno kuchni, jak i jadalni. Bardzo często zastępował obecne półki podwieszane, stanowiące element zwartej kuchni. Kredens pełnił funkcję nie tylko przydatnego składzika na wszelkiego rodzaju porcelanę, ale również funkcję dekoracyjną. Na jego półeczkach można było ułożyć te elementy zastawy stołowej, które były najokazalsze, te, którymi warto było się pochwalić.
Kredensy w mniejszym lub większym stopniu towarzyszyły nam przez wieki. Obecnie wraz ze stylem vintage powróciły do nas z nową siłą.
Dobry kredens nie powinien dawać wrażenia nowego
Najpiękniej wyglądają kredensy stylizowane na wiekowe. Te, które niekiedy tylko na pozór wydają się bardzo stare i podniszczone. Oczywiście taki efekt uzyskujemy bardzo często samodzielnie – przez zastosowanie technik dekoracji. Shabby chic sprawdza się tutaj bardzo dobrze.
Kredensy mają w sobie duszę. Mają to, czego brakuje tradycyjnym szafkom kuchennym. Nieco monumentalne, a już na pewno bardzo mocno osadzone w stylistyce danego wnętrza, dodają mu klimatu. Wraz z drewnianym stołem oraz krzesłami tworzą miejsce, w którym znacznie przyjemniej zaprasza się gości do wspólnego obiadu.
Kredens w kuchni
Przywodzi nam na myśl obraz prawdziwie angielskiej kuchni, jeszcze za czasów królewskich, gdzie kredens występował w roli głównej, a tuż nieopodal znajdował się piec, w którym wypiekano chleb i na którym parzono herbatę. Kredens w kuchni to niepodważalnie ogromna dekoracja. Sprawia, że w tym ważnym dla nas pomieszczeniu jest po prostu cieplej i przytulniej.
Jeśli boimy się, że kredens zbyt mocno przyciemni naszą kuchnię, wystarczy, że dobierzemy mebel w jaśniejszym odcieniu, a najlepiej bielony. Taki kredens sprawia wrażenie lekkiego i bardzo nastrojowego.