Jak to działa?
Charakterystyczny dla nowej generacji młotków jest kołnierz łączący obuch z trzonkiem młotka, wykonany ze specjalnej mieszanki gumowej. To ona jest w dużej mierze odpowiedzialna za skuteczne niwelowanie powstających podczas uderzenia młotkiem drgań. Bardzo ważnym elementem tego rodzaju narzędzi są też wyjątkowo wygodne i odporne rękojeści. Polipropylenowe i drążone wykonanie zapewnia im niełamliwość, a wypełnienie materiałem tłumiącym doskonale absorbuje wszelkie wibracje, wyraźne odczuwalne podczas trzymania rękojeści.
Zalety
Dzięki zastosowaniu takich elementów i wykonaniu ich zgodnie z systemem antywibracyjnym i antywstrząsowym, mamy do czynienia z młotkami znacząco podnoszącymi komfort oraz bezpieczeństwo naszej pracy – nawet podczas bardzo silnych uderzeń zdecydowanie minimalizujemy ryzyko odniesienia kontuzji. Co bardzo ważne, zwiększa się też wydajność pracy w stosunku do zastosowania w podobnych sytuacjach tradycyjnych młotków. Młotki z tłumikiem drgań są bardziej wytrzymałe i pozwalają uderzać ze zwiększoną siłą – zarówno dzięki zastosowanym w nich materiałom, jak i samej konstrukcji. Dzięki nim możemy łatwiej kontrolować siłę uderzeń, a zadania są wykonywane szybciej i bezpieczniej.
Zastosowanie
Na rynku dostępne są młotki z tłumikiem drgań służące przede wszystkim do prac wyburzeniowych, przy których siła uderzeń oraz odbić jest szczególnie duża, co niejednokrotnie naraża nas na odniesienie poważnego urazu, dyskwalifikującego nas tym samym często z wykonywania ważnych obowiązków. Mamy do czynienia również z typowymi młotkami kowalskimi i konstrukcyjnymi, a także ciesielskimi, w których zastosowano podobną technologię. Dużą popularnością tuż po wprowadzeniu na rynek cieszą się młotki ciesielskie, które zostały doskonale wyważone po to, by osiągnąć większą siłę uderzeniową przy jednoczesnym minimalizowaniu wibracji i wstrząsów podczas ciągłego ruchu wahadłowego, który jest nieodzowną częścią pracy z tego typu młotkami.