Produkty

Montaż karniszy

Montaż karniszy

Montaż karniszy może być całkiem prosty, musimy jednak przygotować się odpowiednio do tego zadania. Konieczne są pasujące akcesoria i narzędzia; musimy również zwrócić uwagę na rodzaj karnisza oraz warunki, które wpłyną na to, jak go zamontujemy.

montaż karniszaWybieramy rodzaj karnisza

Szyny sufitowe

To karnisze wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego; w prowadnicy umieszczone są rolki przesuwane, do których montujemy żabki podtrzymujące firanki. Szyny mają różne wymiary i kształty. Poszczególne elementy można łączyć, przedłużać, komponować zależnie od potrzeb.

Karnisze drążkowe

Występują jako pojedyncze lub podwójne, o różnych długościach drążka, z szeroką gamą końcówek dekoracyjnych:

- karnisze drewniane lub na wysokiej jakości rurze metalowej, okleinowanej, z dodatkami drewnianymi, plastikowymi, metalizowanymi,
- karnisze metalowe kute,
- karnisze mosiężne.

Karnisze typu zazdrostka

Montowane na pojedynczym skrzydle okna drewnianego lub plastikowego. Są to z reguły karnisze o małym przekroju i długości max. 1 - 1,20 cm. Mogą być okrągłe, płaskie, drewniane lub metalowe. Niektóre modele mają regulację długości. Można je mocować na haczyki samoprzylepne - bez wiercenia otworów w ramie okna, na przykład do okien plastikowych.

Karnisze z osłoną dekoracyjną

Wykonane z drewna, PCV, metalu. Mają możliwość montażu dowolnej ilości biegów, np. dla firanek, zasłon i kotar. W przypadku niektórych modeli można zmieniać jedynie zewnętrzną osłonę w zależności od koloru zastosowanych firan lub zasłon.

Dla powyższych materiałów istnieją akcesoria i podpory odpowiednie do różnych technik montażu.

 Zasady montażu

Zasady montażu odnoszą się do wszystkich rodzajów karniszy z wyjątkiem montowanych na skrzydle okna.

Odległość A, pomiędzy górną krawędzią okna a karniszem powinna wynosić nie mniej niż 5 cm, a dla karniszy z osłoną dekoracyjną nawet min. 20 cm, tak żeby była możliwość swobodnego otwierania okna.

Odległość B, między ścianą a drążkiem lub szyną powinna wynosić 10 - 20 cm. (Należy uwzględnić szerokość parapetu i grzejnika).

Odległości C, pomiędzy krawędziami bocznymi okien a uchwytami powinny wynosić nie mniej niż 20 cm. Umożliwi to swobodne rozsuwanie firan podczas otwierania okna. Trzeba wziąć pod uwagę rodzaj mocowania firany do karnisza (miejsce, jakie zajmują elementy mocujące: pierścienie, rolki, żabki) i planowany rodzaj tkaniny (jej grubość i ciężar).

Wybór techniki montażu

W zależności od układu okna i oczekiwanego efektu dekoracyjnego, możemy wybrać odpowiedni system karniszy, dostosowany do montażu na ścianie okiennej, ścianach bocznych, suficie, wykuszach lub skrzydle okna.

Montaż do ściany okiennej

1. Przy pomocy linijki i poziomicy wyznaczamy poziomą linię w miejscu zawieszenia karnisza w odległości A równej minimum 5 cm od górnej krawędzi okna.karnisz drewniany

2. Wyznaczamy miejsce zamontowania wsporników w równej odległości od każdego rogu okna.

3. Jeżeli chcemy, aby zasłony lub firany zasłaniały całą ścianę, uchwyty możemy zamontować w dużo większej odległości. W przypadku montażu karnisza, którego długość wynosi więcej niż 2,40 m należy zainstalować dodatkowy wspornik w połowie jego długości, co zapobiegnie wyginaniu się drążka pod ciężarem tkaniny. Mocujemy do ściany pierwszy uchwyt i przymierzamy drążek. Za pomocą poziomicy ustawiamy drążek poziomo.

4. Przymierzamy drugi uchwyt i montujemy. Następnie zakładamy drążek. W zależności od rodzaju elementów mocujących (o profilu otwartym lub zamkniętym) i szerokości pomieszczenia, na stałe drążek zakładamy przed lub po przykręceniu drugiego uchwytu.

Montaż pomiędzy ścianami

Wyznaczamy miejsce zamontowania wsporników, mierząc odległość od narożników ścian (uwzględniając szerokość parapetu). Montujemy wsporniki.

Montaż na suficie

1. Przenosimy za pomocą kątownika żądaną odległość B pomiędzy firanką a oknem.

2. Przykładamy wsporniki do sufitu, sprawdzamy ich położenie w stosunku do okna i mocujemy. Ten sam sposób stosujemy podczas montażu szyn sufitowych, pamiętając o dostosowaniu naszych obliczeń do rodzaju używanych elementów szyny (np. łuków).

Przycinanie karnisza

Dla przycięcia karnisza lub drążka posługujemy się skrzynką uciosową i odpowiednią piłą.

Ozdobne dodatki

Szeroka gama ozdobnych dodatków do karniszy, takich jak końcówki, klamry, zatrzaski pozwala na indywidualne wykończenie dekoracyjne karniszy.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja

 Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. &bdquo...
Czytaj więcej

Wybór karnisza - wszystko, co musisz wiedzieć

Wybór karnisza - wszystko, co musisz wiedzieć
Karnisze pozwalają stworzyć stylową oprawę okien, a także osłonić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem czy też wzrokiem przechodniów. Jak dobiera...
Czytaj więcej

Na czym polega montaż ukrytych karniszy

Na czym polega montaż ukrytych karniszy
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. "Gołe" szyby ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
02.12.2017
Montowałem dziś karnisz podwójny, ponad 2m więc z trzecim wspornikiem. Do zestawu był dołączony jednak był znacznie krótszy niż dwa pozostałe wsporniki... dlaczego???
26.08.2017
No tak, wszytko niby było opisane z jednym "ale".
Często w mieszkaniach z tzw. wykończeniem w mieszkaniach na parterze są montowane żaluzje. I wtedy występuje mały aczkolwiek dokuczliwy problem "jak ominąć przewody elektryczne bez ich uszkodzenia". tym bardziej, że są to przewody podtynkowe, bez żadnych osłon choćby typu rurka "peszla" I wtedy bezpieczniej montować uchwyty karnisza sufitowe, chyba że trafimy na zbrojenie.
03.10.2016
Jestem z siebie taka dumna, dzięki temu artowi, udało mi się wykonać ten montaż samodzielnie

Ocena i komentarz dla:

Montaż karniszy