Produkty

Montaż posadzki epoksydowej – krok po kroku

Montaż posadzki epoksydowej – krok po kroku

Są praktyczne, estetyczne, niezwykle wytrzymałe, odporne na ścieranie, działanie substancji chemicznych i łatwe w utrzymaniu czystości. Stosujemy je zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej, pomieszczeniach technicznych, gospodarczych czy garażach. To nie wszystkie wyróżniki posadzki epoksydowej – do jej zalet zaliczmy również łatwy montaż, o czym można przekonać się postępując krok za krokiem według poniższej instrukcji.

nakładanie posadzki epoksydowejKrok 1

Naszym pierwszym zadaniem jest staranne przygotowanie podłoża. Aby osiągnąć odpowiednio gładką powierzchnię, należy ją w pierwszej kolejność dokładnie odkurzyć. Jeśli zauważymy na niej nierówności, powinniśmy je zeszlifować. Wszelkie ubytki wypełniamy zaprawą wyrównującą, na którą nanosimy następnie grunt szczepny, który skutecznie poprawia przyczepność.

Krok 2

Po dokładnym przygotowaniu podłoża, przystępujemy do wycięcia wystających na ścianie fragmentów przekładki oddzielającej dylatację obwodową.

Krok 3

Jeśli w podłożu znajduje się dylatacja konstrukcyjna, należy ją pogłębić (jej szerokość powinna się mieścić w przedziale od 0,5 do 2 centymetrów) oraz wypełnić, umieszczając w szczelinach sznur dylatacyjny – aby ustalić jego położenie koniecznie jest użycie wyprofilowanego patyczka.

Krok 4

Kolejnym krokiem jest równe wyznaczenie cokołu obwodowego na wszystkich ścianach pomieszczenia. Dokonujemy tego za pomocą taśmy malarskiej, którą naklejamy na pożądanej przez nas wysokości (najczęściej przedział ten wynosi od 5 do około 15 centymetrów).

Krok 5

Następnie przystępujemy do przygotowania masy żywicznej, którą będziemy nanosić na podłoże. Aby tego dokonać, należy zmieszać ze sobą we właściwych proporcjach dwa komponenty – bazę oraz utwardzacz. Preparaty powinny być mieszane około 3-5 minut mieszadłem mechanicznym na niskich obrotach.wałek do malowania z kijem

Krok 6

Substancję nanosimy bezpośrednio po przygotowaniu. W pierwszej fazie nakładamy ją na ścianę za pomocą pędzla, dokładnie zamalowując wyznaczony wcześniej cokół obwodowy. Następnie przystępujemy do pomalowania posadzki przy użyciu czystego wałka. Warto zadbać o to, aby w trakcie prac w pomieszczeniu utrzymywała się około temperatura zbliżona do 20°C oraz około 80-procentowa wilgotność powietrza.

Krok 7

Tuż po naniesieniu substancji żywicznych, możemy posypać podłogę piaskiem kwarcowym. Dzięki temu uzyskamy antypoślizgową powierzchnię. Nadmiar piasku należy zmieść następnego dnia.

Krok 8

Usuwamy taśmę malarską, którą nakleiliśmy na ścianę w celu wyznaczenia cokołu obwodowego, po czym nanosimy ponownie przy użyciu wałka drugą warstwę posadzki epoksydowej na powierzchnię podłogi.

Krok 9

Ostatnim krokiem, wieńczącym naszą pracę, jest wypełnienie silikonem styku ścian z podłogą, a także wypełnienie szpary dylatacyjnej przy użyciu poliuretanowej masy dylatacyjnej.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać gruntowanie i malowanie elewacji?

Jak wykonać gruntowanie i malowanie elewacji?
Oba procesy decydują o tym, jak elewacja naszego budynku będzie się prezentować przez następne lata jego użytkowania. W poniższym artykule przedstawia...
Czytaj więcej

Zaprawy wyrównujące i samopoziomujące – wybór i wykonanie

Zaprawy wyrównujące i samopoziomujące – wybór i wykonanie
Zarówno zaprawy wyrównujące, jak i samopoziomujące, to wyroby, bez których w wielu przypadkach nie moglibyśmy mówić o idealnym wykończeniu podłogi lub...
Czytaj więcej

Wybór wylewki podłogowej – niezbędne informacje

Wybór wylewki podłogowej – niezbędne informacje
Wylewka pełni bardzo ważną rolę w ostatecznym wykończeniu podłogi. To od niej zależy trwałość i wytrzymałość oraz wygląd posadzki, która zostanie na p...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Montaż posadzki epoksydowej – krok po kroku