Produkty

Montaż posadzki na legarach, macie wytłumiającej i bezpośrednio na podkładzie

Montaż posadzki na legarach, macie wytłumiającej i bezpośrednio na podkładzie

Podłogi z drewnianych desek powracają do łask, coraz częściej wybieramy je na posadzkę do domu. Mogą być one układane na różne sposoby – sprawdź, czym się różnią i który materiał najbardziej Ci odpowiada.

montaż posadzkiDeski na legarach

Deski na legarach (czyli na drewnianym stelażu, na którym układa się podłogę) najczęściej wykonywane są z drewna drzew iglastych. Standardowo mają wysokość od 6 cm do 15 cm i szerokość od 6 cm do 8 cm, zalecane są do pomieszczeń, w których konieczne jest wykonanie izolacji akustycznej bądź termicznej. Jest to rozwiązanie proste do wykonania i skuteczne, jeśli przestrzega się kilku zasad:

- zabezpieczamy legary – zanim stworzymy konstrukcję, musimy odpowiednio zabezpieczyć drewno przed pleśnią, grzybem, działaniem ognia i owadów. W tym celu możemy zastosować specjalny środek lub kupić gotowy produkt, już zaimpregnowany. Dodatkowo na górnej części legarów można rozłożyć warstwę filcu lub zaaplikować piankę polietylenową – zapobiegnie to skrzypieniu podłogi.

- układamy folię paroizolacyjną – na podkładach o zwiększonej wilgotności (stropy monolityczne i gęstożebrowe) trzeba zastosować izolację przeciwwilgociową w postaci pasów z grubej folii budowlanej. Rozkłada się ją tak, żeby poszczególne elementy zachodziły na siebie na 10–20 cm (folia powinna wchodzić na ścianę na wysokość 15–20 cm).

- zachowujemy odstępy na izolację – ważne jest zostawienie przerw między ścianą i legarami – chodzi o to, żeby zmieściła się tam izolacja z wełny mineralnej lub elastycznej płyty celulozowej (szerokość wełny lub płyty powinna wynosić tyle, co jej grubość). Inaczej ściana będzie przenosić drgania i stanie się słabym punktem, przez który będzie uciekać ciepło.

- robimy dylatację – pamiętajmy o zostawieniu 1-centymetrowego odstępu dylatacyjnego pomiędzy ścianą a legarami. W szczelinę należy wprowadzić polietylenową piankę lub ułożyć pasek ze styropianu. Po ułożeniu podłogi zaślepia się je listwami przyściennymi, miejsca łączenia umieszcza się w narożnikach i złącza się je pod kątem 45°.

- montaż desek podłogowych:

- przed ułożeniem muszą poleżeć co najmniej 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będą układane, w temperaturze 15–20°C,

- mocuje się je za pomocą gwoździ zabezpieczonych antykorozyjnie,

- układa się je tak, żeby słoje były rozłożone równolegle od ściany (zwiększa to ich trwałość na działanie wilgoci i brudu),

- montaż zaczynamy od strony okna, wzdłuż dłuższej ściany.

Deska jednolamelowa Dąb Family 0,65 m2Deski na macie wytłumiającej

Deski można układać również na matach wytłumiających, rozłożonych pomiędzy betonową wylewką a właściwą warstwą posadzki. Ten sposób montażu stosuje się na powierzchniach nierównych i niestabilnych, dzięki temu nie mocujemy podłogi bezpośrednio do niepewnego podłoża i uzyskujemy izolację akustyczną (maty o grubości 3–5 mm wytłumiają o 16–18 dB). Dobry efekt uzyskamy, gdy będziemy przestrzegać kilku wskazówek:

- rozkładamy maty z elipsowatymi otworami:

- należy układać je w tym samym kierunku co deski,

- nie mogą się one dotykać, a tym bardziej zachodzić na siebie (inaczej podłoże będzie nierówne, a deski będą się wybrzuszać).

- otwory wypełniamy klejem – wszystkie otwory i szczeliny, które powstały przy brzegach mat, trzeba wypełnić klejem poliuretanowym (zalecanym przez producenta mat). Do wykonania tego etapu prac najlepiej sprawdza się pistolet ręczny lub na sprężone powietrze. Nie możemy jednak przesadzić z ilością kleju – nie powinien wystawać poza matę więcej niż na 1 cm.

- dobieramy deski – ze względu na to, że klej znajduje się powyżej mat, trzeba zastosować dość grube deski, inaczej będą się wypaczać na powstałych nierównościach (minimalna grubość to 20 mm). 

Deski bezpośrednio na podkładzie

Trzeci sposób montażu desek polega na ich bezpośrednim zamocowaniu do podłoża. Stosowany jest najrzadziej, ponieważ zazwyczaj inwestorom zależy na stworzeniu izolacji akustycznej i termicznej. Ponadto taki rodzaj układania może być wykorzystany tylko na równym, suchym i twardym podłożu. Metoda ta zapewnia wyłącznie efekt wizualnej estetyki, choć jest niezwykle prosta i ogranicza się do wypełnienia kilku zaleceń:

- zaczynamy od gruntu – żeby zwiększyć przyczepność kleju, na suchym i czystym podkładzie, dobrze jest rozprowadzić preparat gruntujący.

- przyklejamy deski – w tej roli dobrze sprawdzają się kleje jednoskładnikowe, dwuskładnikowe i polimerowe. Jeśli wcześniej zdecydowaliśmy się zagruntować podłoże, to najlepszy efekt uzyskamy, gdy kupimy klej tej samej firmy co grunt. Klej nanosimy szpachlą, nie rozprowadzamy go po całym elemencie – dobrze jest smarować wszystkie deski w taki sam sposób, ponieważ po zakończeniu pracy, miejsca niewypełnione klejem trzeba dociążyć (rozprowadzi to go po całej powierzchni pod wpływem siły nacisku).

Uwaga! Zasady dotyczące dylatacji i sposobu montażu desek podłogowych w przypadku układania na matach wytłumiających i bezpośrednio na podłożu są takie same, jak w przypadku instalacji na legarach.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku
Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych wzorów układania desek drewnianych w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych. Ten ciekawy i ...
Czytaj więcej

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Montaż posadzki na legarach, macie wytłumiającej i bezpośrednio na podkładzie