Produkty

Morwa

Łac. Morus

Morwa

Morwa, z łac. Morus, to krzew należący do rodziny morwowatych. Roślina pochodzi z obszarów subtropikalnych Afryki, Ameryki Północnej oraz Azji. Początkowo morwy rosną szybko, jednak ostatecznie spowalniają, osiągając 12-15 metrów wysokości. To rośliny jedno- lub dwupienne o drobnych kwiatach oraz owocach w kształcie orzeszka koloru białego, czerwonego lub czarnego.

Morwa najlepiej rośnie w słonecznym miejscu na przepuszczalnym, gliniastym podłożu. Toleruje również gleby lekkie oraz piaszczyste o umiarkowanej wilgotności (nie znosi mokrego podłoża). Morwa biała wytwarza dużo odrostów korzeniowych i dobrze znosi cięcie. Ponadto, z uwagi na występowanie mroźnych zim, zaleca się jej okrycie ze szczególnym uwzględnieniem młodych okazów. Natomiast morwa czarna jest jeszcze bardziej wrażliwa na ujemne temperatury, w związku z czym najlepiej sadzić ją na stanowiskach ciepłych i osłoniętych od wiatru.

Roślina może być formowana w żywopłot, jednak należy ten zabieg wykonywać zimą, kiedy krzew jest uśpiony. Ważne, aby unikać silnego cięcia, a w razie konieczności ograniczyć się tylko do usunięcia uszkodzonych części roślin. Morwy są stosunkowo mało podatne na zagrożenia, takie jak szkodniki czy też choroby. Ponadto nie wymagają ochrony chemicznej, w związku z czym nadają się również do upraw ekologicznych. Krzewy dobrze reagują na zanieczyszczenia, dlatego mogą porastać tereny miejskie.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że owoce morwy białej są zdecydowanie mniej smaczne w porównaniu do owoców morwy czarnej. Cechują się słodko-kwaśnym posmakiem, a po osiągnięciu dojrzałości od razu opadają na ziemię. Wykazują jednak właściwości odżywcze, gdyż zawierają witaminy A, C oraz te z grupy B. Co więcej, są polecane osobom odchudzającym się oraz chorującym na cukrzycę.

Owoce morwy mają także działanie lecznicze – oczyszczają i wspomagają odporność organizmu, a uzyskany z nich sok poleca się w leczeniu chorób serca oraz anemii. Mogą być również spożywane w postaci surowej lub wykorzystywane do produkcji soków czy też konfitur. Tego typu przetwory zalecane są jako lek na przeziębienia. Natomiast drewno morwy jest od wielu lat stosowane do wyrobu mebli. Krzewy znalazły również zastosowanie jako wysokie żywopłoty, a to dzięki możliwości formowania ich w gęste i zielone ściany.