Myśląc o rozwiązaniu w postaci pozyskania dodatkowego pomieszczenia musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, czy przerabiany pokój nie straci na funkcjonalności i po drugie – czy po remoncie całość będzie wystarczająco bezpieczna. Jeśli zostaną spełnione oba warunki, a my poważnie myślimy nad takim projektem, możemy wykorzystać jedną z poniższych propozycji.
Salon -> gabinet
Nie da się ukryć, że praca jest znaczną częścią naszego życia. Nierzadko zdarza się, że po powrocie do domu musimy dokończyć zaczęty kilka godzin wcześniej projekt. Do pracy potrzebna jest cisza i spokój, dlatego biegające wokół dzieci i odgłos włączonego telewizora nie sprzyja efektywności w działaniu. Dlatego też wolne pomieszczenie warto przeznaczyć na osobny gabinet. Miejsce, w którym uporamy się z nadprogramowymi zadaniami szybko i skutecznie. Aranżacja gabinetu jest bardzo prosta – często wystarczy biurko, wygodne krzesło, sprzęt komputerowy, szafka na dokumenty oraz odpowiednie oświetlenie. Doskonałym dopełnieniem wnętrza będzie cisza i spokój.
Sypialnia -> garderoba
Kolejna propozycja wykorzystania wolnego pomieszczenia to przeznaczenie go na garderobę, co swoją drogą jest spełnieniem marzeń niejednej kobiety. Plusem osobnej garderoby jest oddanie jej w całości na potrzeby ulokowania odzieży. Pozwoli to na zachowanie porządku w sypialni i zyskanie przestrzeni, w której spokojnie przygotujemy się każdego poranka do pracy. Dodatkowo, mogąc przenieść odzież do osobnego pomieszczenia, pozyskamy możliwość zastosowania bardziej zaawansowanej aranżacji w sypialni. Tym samym, w całości może stać się ona oazą relaksu i odpoczynku. Łazienka -> pralnia/suszarnia/pomieszczenie na artykuły chemiczne
Następna propozycja związana jest z łazienką. Tu również możemy skorzystać z dobrodziejstwa małego metrażu. Niewielkie pomieszczenie wyodrębnione tuż przy niej sprawdzi się np. jako pralnia bądź suszarnia. Aby całość poprawnie funkcjonowała, muszą oczywiście zostać spełnione określone warunki (m.in. dostęp do ujścia wody oraz odpowiednia wentylacja pomieszczenia). Jeśli nie ma takiej możliwości, miejsce to sprawdzi się również w charakterze pomieszczenia na artykuły chemiczne, do których dzieci nie będą miały dostępu.
Kuchnia –> spiżarnia
Ostatnia propozycja dotyczy wydzielenia pomieszczenia kosztem kuchni i przeznaczenia go na spiżarnię. Mając takie wnętrze pod ręką możemy przetrzymywać w nim zarówno żywność, jak i rzadko użytkowane sprzęty kuchenne, które zajmują cenne miejsce w szafkach. Zaletą spiżarni jest także oddzielenie zapasów od żywności, którą konsumujemy na bieżąco. Co więcej, wnętrze spiżarni nie musi mieć najnowocześniejszego wyposażenia. Możemy umieścić w nim stary regał, którego już dawno mieliśmy zamiar się pozbyć. Zauważmy też, że taka spiżarnia może być świetną alternatywą dla piwnicy.
Wyodrębnienie dodatkowego pomieszczenia ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Z jednej strony ucinamy jedno z pomieszczeń głównych, z drugiej zyskujemy nowe, którego przeznaczenie może mieć dowolny charakter. Poza metrażem ograniczyć nas tu może jedynie wyobraźnia.