Produkty

Na co zwrócić uwagę, montując okno?

Na co zwrócić uwagę, montując okno?

Okno w naszym domu spełnia dwojaką rolę: z jednej strony czysto praktyczną, bowiem to za sprawą okien światło słoneczne ma dostęp do wnętrz, a wiatr i chłód zatrzymują się na szybach. Z drugiej jednak rama okna, jego kształt oraz charakter powinny być dobrane do konkretnego pomieszczenia – a zatem okno to również element dekoracyjny. Na co zatem zwrócić uwagę podczas montażu okna?

okno zawias mocowaniePrzygotowanie powierzchni pod montaż

Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace związane z samym montażem okna należy upewnić się, że mury, w których został przygotowany otwór, są odpowiednio mocne. Materiał mocujący musi mieć solidne oparcie – jest to szczególnie istotna informacja dla osób, które planują okna wymienić. Może się bowiem okazać, że po usunięciu starej ramy okiennej mur będzie wymagał wzmocnienia.

 

Musimy również pamiętać, że rama okienna nie może mieć bezpośredniego styku z murem. Mniej więcej 1,5 centymetrowa odległość po bokach oraz 3,5 centymetrowa na górze i dole ramy sprawi, że naprężenia wewnątrz murów nie będą prowadzić do wypaczenia okna. Oczywiście podane wyżej wartości można w niewielkim stopniu modyfikować, jednak nie mogą one pozostać zbyt duże – jeśli tak się stanie, okno po prostu nie utrzyma się w otworze.

Pamiętajmy też o kilku podstawowych zasadach:

- w ścianach jednowarstwowych okno montuje się w połowie grubości ściany,

- w ścianach dwuwarstwowych okno montuje się na krawędzi warstwy nośnej,

- w ścianach trójwarstwowych okno montuje się w środkowej części warstwy termoizolacyjnej.


Uszczelnianie okna


okno montaż

Kiedy rama okienna już bezpiecznie zostanie osadzona, musimy ją uszczelnić. To proces, który będzie miał ogromny wpływ na komfort naszego życia w przyszłości, zatem upewnijmy się, że zostanie wykonany z należytą starannością. W przeciwnym przypadku możemy mieć problemy z właściwą izolacją, a co za tym idzie, we wnętrzach może zagościć wilgoć, będziemy też płacić większe rachunki za ogrzewanie.

Do uszczelniania warto wybrać piankę, która pozwoli na wypełnienie wszystkich szczelin, będących potencjalnym miejscem niechcianego przepływu powietrza. Przy tym warto mieć na uwadze, by pianka montażowa charakteryzowała się dobrą stabilnością wymiarową, bez względu na zmiany temperatur. Każda z pianek montażowych ma inną specyfikę, zatem jej wybór warto pozostawić specjalistom. Pamiętajmy przy tym, że sama pianka nie wystarczy – do niej należy dobrać jeszcze węgarki.


Wykończenie okna


Ostatnim etapem będzie wykończenie okna. Kładąc jednak tynk wokół niego, musimy pamiętać, że tradycyjna zaprawa tynkarska do takich działań nadaje się kiepsko. Jest ona mało odporna na zmiany temperatur, stąd po czasie może zacząć się kruszyć – lepiej zatem sięgnąć po zaprawę elastyczną. Teraz pozostaje nam już tylko udekorowanie okna.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?
To niewielkich rozmiarów nieotwieralne okna, których funkcjonalność i estetyka są nieocenione. Nadstawki – bo o nich mowa – mogą stać się ...
Czytaj więcej

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań
Kiedy z prostokątnych domów, z płaskimi dachami, zaczęły wyróżniać się bardziej nowoczesne – ze spadzistym dachem, szybko zaczęto zagospodarowyw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Na co zwrócić uwagę, montując okno?