Produkty

Na co zwrócić uwagę sprzątając łazienkę

 Na co zwrócić uwagę sprzątając łazienkę

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym dbamy o swoją higienę. Często jest jednocześnie miejscem relaksu po męczącym dniu. Jednak tylko dobrze wysprzątana, czysta i zdezynfekowana łazienka będzie spełniała swoje funkcje i zapewni nam komfortowe korzystanie z niej. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas sprzątania tego pomieszczenia?


sprzątanie toaletyNasze łazienki bez względu na styl i sposób urządzenia narażone są na ciągle zabrudzenia, rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Wydawać by się mogło, że regularnie czyszczony sedes będzie synonimem czystej łazienki, tymczasem większość miejsc i elementów tego pomieszczenia wymaga regularnej pielęgnacji, aby nie stać się siedliskiem brudu i drobnoustrojów.

Organizacja to podstawa

Sprytnie wyposażona łazienka pozwoli zaoszczędzić czas podczas sprzątania i znacząco je ułatwi. Przyjrzyjmy się dobrze wszystkim przedmiotom, które zajmują miejsce na półkach, szafkach, przy umywalce i na brzegach wanny. Spośród nich wybierzmy te, których używamy często, a resztę uporządkujmy i schowajmy. Jeżeli mamy taką możliwość, ułóżmy je w zamykanych szafkach mebli łazienkowych, jeżeli nie – warto zaopatrzyć się w zamykane pojemniki bądź koszyki. Dzięki temu kosmetyki i inne akcesoria, których nie musimy mieć na co dzień pod ręką, nie będą zbierały kurzu i brudu. Dokonując takiej segregacji wyposażenia łazienki ograniczamy ilość sprzątania do niezbędnego minimum i wykonamy je szybciej niż w przypadku konieczności przestawiania wszystkich drobiazgów, czyszczenia ich i ponownego odkładania na miejsce.

Miejsca szczególnie ważne

Aby nie stwarzać sobie dodatkowej pracy, sprzątanie łazienki należy zacząć od góry. Dlatego pierwszą czynnością, jaka powinniśmy wykonać, gdy zachodzi taka potrzeba, jest omiecenie sufitu z pajęczyn i wyczyszczenie lampy. Czyścimy także kratkę wentylacyjną oraz myjemy okno.

Jeżeli ściany naszej łazienki pokryte są płytkami, należy je dokładnie wyszorować z plam oraz zacieków. Kafelki powinniśmy także wycierać do sucha, gdyż woda sprzyja tworzeniu się kamienia oraz rozwojowi grzybów. Równie ważne są wypełnienia pomiędzy kaflami. Z biegiem czasu fugi nie tylko ciemnieją, ale także brudzą się i może rozwijać się w nich pleśń. Fugi czyścimy za pomocą specjalnego detergentu lub przy użyciu octu albo jego mieszanki z sodą oczyszczoną. Do szorowania możemy użyć starej szczoteczki do zębów.

Następnym krokiem podczas sprzątania łazienki jest czyszczenie wanny i/lub prysznica. W tych miejscach zbiera się brud i osad z mydła, a w miejscach ich łączeń ze ścianą czy narożnikach może rozwijać się pleśń. Używamy w tym odpowiednich środków czyszczących z odkamieniaczem oraz ewentualnie przeciwgrzybicznych. Szorujemy, spłukujemy. W przypadku kabin prysznicowych warto wykorzystać na końcu płyn do mycia szyb i wypolerować je do sucha. Kabiny oraz wanny warto myć regularnie i najlepiej robić to tuż po kąpieli, gdy woda oraz skraplająca się para wodna rozpuszczają brud na ich powierzchni gąbka castorama

Kolejnym elementem jest brodzik prysznica i odpływ, w którym zbierają się włosy. Należy je usunąć i skorzystać ze środka do przeczyszczania rur, a następnie przemyć strumieniem wody. Sam brodzik dokładnie szorujemy. Podobnie postępujemy z umywalką. Pamiętajmy także o dokładnym wyczyszczeniu baterii łazienkowych, na których gromadzi się osad z mydła oraz kamień. Jeżeli wypolerujemy je do sucha, unikniemy zacieków, a krany będą pięknie błyszczeć. Warto zwrócić także uwagę na słuchawkę prysznicową, której otwory mogą zostać zatkane przez kamień. Słuchawkę czyścimy tymi samymi środkami, co sam prysznic.

W następnej kolejności przystępujemy do czyszczenia toalety. Odpowiednim środkiem czyścimy jej krawędź, deskę po obu stronach, a także pokrywę. Do wnętrza muszli wlewamy odpowiedni środek dezynfekcyjny i po upływie odpowiedniego czasu szorujemy i spłukujemy. Należy także pamiętać, że bakterie, które znajdują się w toalecie, pokrywają także całe jej otoczenie w promieniu nawet do 2 m. Dlatego podczas sprzątania łazienki warto zwrócić szczególną uwagę na tę przestrzeń. Jeżeli znajduje się tam uchwyt na ręczniki, należy je często wymieniać i regularnie prać.

Kolejnym krokiem jest starcie kurzu z wszystkich mebli łazienkowych, półek oraz przedmiotów, które na nich stoją. Silniejsze zabrudzenia możemy wyczyścić na mokro i za pomocą odpowiedniego detergentu.

Pod koniec przystępujemy do mycia lustra. Używamy do tego płynu do mycia szyb i polerujemy, by nie pozostawić widocznych smug. Jeżeli chcemy uchronić lustro przed zaparowaniem, do którego dochodzi podczas kąpieli, możemy do jego czyszczenia posłużyć się pianką do golenia.

Czyszczenia będzie wymagała także pralka, a zwłaszcza zbiorniki na proszek i płyn do pukania tkanin.

Na końcu przystępujemy do mycia podłogi, usuwając najpierw chodniki, maty czy dywaniki łazienkowe. Pamiętajmy, że należy je wytrzepać, odkurzyć oraz regularnie prać. Zbiera się na nich nie tylko kurz, ale i włosy, piach itp.

Regularnej wymiany i prania wymagają także ręczniki oraz zasłona prysznicowa, która również jest siedliskiem wielu drobnoustrojów.

Data publikacji: 13.08.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?
Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych materiałów do wykończenia wnętrz – idealnie nadaje się na podłogę. Żeby była...
Czytaj więcej

Balkon po zimie – wiosenne porządki

Balkon po zimie – wiosenne porządki
Wiosną i latem chcemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Warto więc zrobić porządki na naszym balkonie, obudzić go z zimowego snu i przygotowa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Na co zwrócić uwagę sprzątając łazienkę