Produkty

Najczęstsze błędy przy dobieraniu barw we wnętrzu

Najczęstsze błędy przy dobieraniu barw we wnętrzu

Kolory to ten element wykończenia wnętrza, którego wybór z reguły zajmuje nam najwięcej czasu. Mało tego, pomimo że długo zastanawiamy się nad jego doborem, to efekt końcowy i tak nie zawsze jest taki, jakbyśmy sobie życzyli. Zbyt ciemne barwy, złe połączenia kolorów, przesadne cieniowanie. Poniżej podamy kilka przykładów tego, jakie połączenia kolorów, to nie do końca dobry pomysł.

Czarno – białe czy lepiej białe z czarnym?

Właściciele małych pomieszczeń, nie wiedzieć czemu, każdorazowo popełniają ten sam błąd, który z reguły polega na stosowaniu zbyt ciemnych barw w wykończeniu swoich domowych wnętrz. Brązy, burgundy, czernie oraz bordo na wszystkich czterech ścianach salonu - to nigdy nie będzie dobry pomysł. Nawet, jeśli nasze wnętrze jest wyjątkowo dużych rozmiarów.

Jeśli z jakiegoś powodu mamy rzeczywiście sentyment do ciemnych barw, to zdecydujmy się na ich użycie na jednej ze ścian lub dwóch usytuowanych na przeciwko siebie. Resztę pomalujmy w dużo jaśniejszych odcieniach.

Kontrastowe połączenia czerni i bieli dobrze jest wykorzystać podczas aranżacji niektórych trudnych wnętrz, np. długiej i wąskiej łazienki. Jeżeli bowiem pomalujemy krótsze ściany ciemniejszą farbą, skrócimy je i dodamy łazience bardziej proporcjonalnych, kwadratowych kształtów.

Pamiętajmy: ciemne barwy mają tendencję do optycznego pomniejszania wnętrz, jasne barwy dodają im w naszych oczach centymetrów oraz przestronności.

Trochę pomarańczy, trochę zieleni, a wszystko przełamane różem

Niestety nasze wnętrze w takiej barwnej kolorystyce nie będzie wyglądało zbyt dobrze. Mało tego, będzie też niepotrzebnie sprawiało wrażenie mniejszego i przeładowanego przedmiotami, jaskrawą kolorystyką i dodatkami.

Nie mamy pomysłu na aranżację wnętrza? Nie wiemy, na który z kolorów się zdecydować? Zasada jest prosta: wybierzmy jeden i dobierajmy do niego barwy pokrewne o ciemniejszej i jaśniejszej tonacji.

Uzyskamy równie piękny efekt, a nasze wnętrze będzie jednocześnie bardzo eleganckie.

Dobór kolorów w aranżacji danego wnętrza to prawdziwa sztuka. Błędy przy ich wyborze najczęściej dotyczą tego, że nie do końca wiemy, jaki kolor będzie wyglądał dobrze. Jeśli mamy  wątpliwości, czy w swoim salonie zastosować ognistą czerwień albo błękitną lagunę, lepiej zdecydujmy się na beż – bezpieczny i równie ładny. Nudny? Niekoniecznie, wystarczy, że ożywimy go pięknymi, barwnymi dodatkami.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka
Przygotowując pokój dziecięcy, chcemy, aby nasze pociechy czuły się w nim dobrze i swobodnie. Wybierając farby do malowania ścian, powinniśmy s...
Czytaj więcej

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?
Pomalowanie ścian na czerwono wymaga nie tylko odwagi, ale również wrażliwości aranżacyjnej i wiedzy. W jakich pokojach warto zastosować czerwi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Najczęstsze błędy przy dobieraniu barw we wnętrzu