Produkty

Najmodniejsze materiały na dach i elewację

Najmodniejsze materiały na dach i elewację

Dach i elewacja – dwie najbardziej widoczne części naszego domu. Przynajmniej patrząc z perspektywy osoby, która koło niego przechodzi. Nic dziwnego, że w wykończeniu tych dwóch elementów wciąż kreują się nowe trendy. Co rzeczywiście jest modne?

tradycyjna dachówkaNowoczesne, w nietypowych kształtach, z nietuzinkowych materiałów. Takie właśnie są współczesne dachy i elewacje. Na szaleństwo wykończeniowe pozwala nam nie tylko dalece posunięta technologia budowlana, ale również bogaty asortyment pozostający na wyposażeniu sklepów.

Właściciele domów mają różne możliwości. Odejść od nieco tradycyjnej linii wykończeniowej i pójść w niebanalne pokrycia utrzymane w stonowanej kolorystyce – szarej lub nieco ciemniejszej –albo odkryć jeszcze raz piękno celowo postarzanej i surowej cegły.

Wielbicieli jednego i drugiego rozwiązania nie brakuje. Zwłaszcza że poza kolorystyką, ciekawi użytkownika również faktura i kształt.

Coś dla minimalistów

Tutaj na stałe rozgościł się trend stosowania dachówki płaskiej, która cechuje się tym, że na naszym dachu tworzy kompozycje bez widocznych linii podziału. Jako, że taki dach ma być przede wszystkim obrazem nowoczesności, najczęściej powstaje w kolorystyce ciemnej lub bardzo ciemnej, bez zbędnych udziwnień.

Ciemne dachy w konstrukcji z płaską dachówką to wreszcie ukłon w stronę zabudowy utrzymanej w wysokiej klasie energetycznej budynku. Ten typ pokrycia bardzo często zauważamy też w zabudowie szeregowej.

Coś dla tradycjonalistów

Czyli dachy pokryte dachówką postarzaną przy udziale specjalnych metod dekarskich. Wyglądają idealnie wszędzie tam, gdzie dominują zabudowy odrestaurowywane, zabytkowe i – bardzo piękne – klasyczne dworki, pałace, kamienice. Przy udziale tego materiału nasz dach wygląda tak, jakby był stworzony już kilka lat temu. Stroni od niepasującej do niego nowoczesnej i zbyt awangardowej linii.

Co z elewacją?

Powoli odchodzimy od mocnych odcieni. Dużo większą popularnością cieszą się elewacje wykonane w stonowanej kolorystyce, także jeśli chodzi o wykończenia klinkierowe. Dawniej czerwona lub brązowa cegła przyjmuje teraz kolory ziemi lub delikatne odcienie brązu.kamień elewacyjny

Cegły na tynkach są także zupełnie inaczej spoinowane, przez co zaskakują nas zupełnie odmiennymi walorami estetycznymi. Cienkie szczeliny wyglądają po prostu lepiej i nie skupiają na sobie aż tak bardzo uwagi.

Podsumowując to, w jaki sposób powinna wyglądać elewacja utrzymana w obecnym trendzie, warto zaznaczyć, że przede wszystkim powinna być maksymalnie naturalna. Dobrze, by ciemny kolor dachu komponował się z nieco jaśniejszymi tynkami na murach, a nowoczesne dodatki lub kształty tylko uzupełniały całość wykończenia.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać
Dach to nie tylko ochrona przed deszczem i śniegiem – to również widoczny element każdego domu. Czym pokryć dach, aby najlepiej chronił w...
Czytaj więcej

Jak wybrać kąt nachylenia dachu

Jak wybrać kąt nachylenia dachu
Budując dom, musimy rozważyć kąt nachylenia połaci dachu. Od czego warto uzależnić wybór i na co zwrócić uwagę podczas podejmowania tej decyzji?
Czytaj więcej

Jak załatać blaszany dach

Jak załatać blaszany dach
Problem przeciekającego dachu jest wyjątkowo nieprzyjemną usterką – kapiącej wody nie sposób nie zauważyć, trudno jednak znaleźć miejsce, gdzie ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Najmodniejsze materiały na dach i elewację