Produkty

Najpopularniejsze metody montażu umywalki

Najpopularniejsze metody montażu umywalki

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia pomieszczenia sanitarnego jest umywalka. W zależności od okoliczności (metrażu, kubatury, stylu wnętrza) zdecydować się możemy na różne rodzaje montażu umywalki. O tym, jak zamontować umywalkę do ściany pisaliśmy tutaj, zaś w tym artykule opiszemy zalety takiego rozwiązania, a także dwóch innych, bardzo popularnych: montażu nablatowego i podblatowego.

W polskich gospodarstwach domowych wciąż najpopularniejszą metodą pozostaje montaż umywalki do ściany. Wynika to z przyzwyczajenia do znanych rozwiązań, ale też chęci pozostawienia wolnej przestrzeni pod umywalką. Szafki pod umywalkę stają się jednak coraz chętniej poszukiwanym produktem, a stąd już blisko do wniosku, że Polacy zaznajomili się już z pozostałymi dwoma rozwiązaniami.

Żeby z umywalki korzystało się wygodnie i bezproblemowo, musi ona mieć co najmniej 45 centymetrów szerokości oraz mniej więcej 40 centymetrów głębokości. Oczywiście znajdziemy też mniejsze umywalki, niemniej sprawdzą się one tylko jako dodatek, np. w toalecie.

Umywalka montowana do ściany

Wybierana najczęściej do niewielkich łazienek – dzięki temu przestrzeń pod umywalką pozostaje wolna, co z kolei sprawia, że wnętrze wydaje się być przestronniejsze. Pamiętajmy bowiem, że zastawienie podłogi w niewielkim pomieszczeniu ograniczy nasze ruchy i możemy czuć się nieco przytłoczeni.

Jeśli jesteśmy posiadaczami małej łazienki, nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na tradycyjny i opatrzony kształt umywalki. Przeciwnie, umywalki montowane na ścianie mają bardzo ciekawe i pasujące do wielu aranżacji stylistycznych kształty. Pewnym ograniczeniem jest natomiast fakt, że umywalki takie nie pozostawiają nam już zbyt dużego pola manewru w kwestii jej dalszego przyozdabiania – właściwie jedyną opcją pozostają delikatne zdobienia na osłonie syfonu.

Takie rozwiązanie doskonale jednak współgra z minimalistycznymi i surowymi aranżacjami.

Umywalka nablatowa

Jeśli mimo niewielkiego metrażu marzy nam się umywalka nablatowa, to wcale nie stoimy na straconej pozycji – możemy wykorzystać coraz popularniejszą metodę montażu narożnikowego. W ten sposób nie tylko przełamiemy tradycyjny układ sprzętów łazienkowych (gdzie w rogach najczęściej znajdują się: pralka, wanna/prysznic i ewentualnie słupek), ale też zaoszczędzimy trochę miejsca na ścianie.

W ogólnym ujęciu umywalki nablatowe to bardzo ciekawe rozwiązanie stylistyczne – umywalka z jednego z wielu elementów wyposażenia wnętrza awansuje do miana najbardziej przykuwającego wzrok. Do nas należy aranżacja przestrzeni pod umywalką – możemy zdecydować się na szafkę zamkniętą albo otwartą. Pamiętajmy, że otwarte szafki nadają pomieszczeniu głębi, niemniej jeśli na półkach leżeć będzie sporo przedmiotów (ręczników, środków chemicznych czy też do higieny osobistej), lepiej będzie zdecydować się na szafkę z drzwiczkami.

Umywalki podblatowe

Umywalki podblatowe w sposobie montażu i ogólnej prezencji są podobne do swoich nablatowych kuzynek, a różnią się tym, że „wpuszcza się” je w półkę. Takie rozwiązanie daje nam możliwość ukrycia mało atrakcyjnych elementów, takich jak kolanka czy też syfon.

Dzięki zastosowaniu umywalki podblatowej otrzymujemy możliwość ustawienia przyborów łazienkowych na półce, mając je cały czas w zasięgu ręki. Dzięki temu zaoszczędzimy nieco miejsca we wnętrzu. Czasami też niepotrzebna okaże się dodatkowa półka czy też szafka, jako że pod umywalką zmieścimy wiele przydatnych przedmiotów.

Na sam koniec pamiętajmy jednak, że ogromne znaczenie mają materiały, z których zostały wykonane poszczególne produkty. Szafki pod umywalkę – bez względu czy przeznaczone do montażu nablatowego, czy podblatowego – muszą wykazywać olbrzymią odporność na wilgoć. W przeciwnym razie w niedługim czasie na brzegach umywalki pojawią wypaczenia. Podobnie warto uważać na stal nierdzewną i szkło – faktycznie, prezentują się oszałamiająco, ale ciężko utrzymać je w czystości. Akryl natomiast jest relatywnie mało odporny na uszkodzenia oraz niektóre środki chemiczne. Najbardziej uniwersalnym wyborem pozostaje zatem ceramika.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał
Choć rozmiar łazienki ma duże znaczenie, równie ważne są zastosowane w niej rozwiązania, które mogą sprawić, że będzie się ona wydawać b...
Czytaj więcej

Jak urządzić toaletę?

Jak urządzić toaletę?
Toaleta to wyzwanie dla każdego projektanta wnętrz. To niewielkie pomieszczenie jest bardzo wrażliwe na każdą aranżacyjną pomyłkę. Możesz ich uniknąć ...
Czytaj więcej

Umywalki łazienkowe - TOP 4 produkty do twojego domu

Umywalki łazienkowe - TOP 4 produkty do twojego domu
Umywalka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Używasz jej codziennie, powinna być więc funkcjonalna i estetyczn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Najpopularniejsze metody montażu umywalki