Produkty

Narzędzia ścierne - praktyczne kompendium wiedzy

Narzędzia ścierne - praktyczne kompendium wiedzy

Twój warsztat to miejsce, w którym na co dzień mierzysz się nie tylko z drobnymi naprawami, ale także z poważniejszymi zadaniami. Zebraliśmy dla Ciebie garść informacji, dzięki którym dowiesz, czym szlifować drewno, lakier lub ceramikę. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne narzędzia ścierne i wybierz produkt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Narzędzia ścierne nasypowe

Narzędzia ścierne nasypowe charakteryzują się tym, że ścierniwo – czyli warstwa ziaren ściernych – jest zamocowane za pomocą klejów do podłoża. W roli nośnika możesz spotkać najczęściej papier, tkaninę, fibrę, a także specjalną włókninę ścierną. Tego rodzaju produkty występują w najróżniejszych formach, które umożliwiają Ci wygodne operowanie narzędziem ściernym w każdej sytuacji.

Do najpopularniejszych form narzędzi nasypowych należą między innymi arkusze, które możesz łatwo dociąć według swoich potrzeb lub na wymiar narzędzia, w którym chcesz zamontować fragment. Równie przystępne w obsłudze są rolki, taśmy oraz pasy bezkońcowe. Narzędzia ścierne nasypowe mogą także przyjmować kształt różnego rodzaju krążków albo tarcz, na przykład listkowych, talerzowych lub trzpieniowych.

Oprócz formy, którą dopasujesz do swoich oczekiwań, różnią się także rodzajem materiału, granulacją, rodzajem podłoża i spoiwa oraz wielkością i kształtem samego narzędzia. Jeżeli zastanawiasz się, czym szlifować drewno, właściwe narzędzia znajdziesz w tej kategorii.

Czym szlifować drewno

Najpopularniejszym produktem tego rodzaju jest papier ścierny występujący w licznych wariantach pod względem grubości. Ziarnistość jest oznaczona literą P, zaś jej wartość oscyluje od 30 aż do 2500. Im wyższa jest ta liczba, tym drobniejsze ścierniwo. Więcej informacji o tym, jak dobrać właściwą ziarnistość do określonego rodzaju pracy, znajdziesz w artykule Granulacje papieru ściernego.

Narzędzia ścierne spojone

Narzędzia ścierne spojone składają się ze ścierniwa oraz spoiwa, które może być ceramiczne, żywiczne, magnetyzowane lub gumowe. Do tego rodzaju produktów zaliczają się ściernice, pilniki, segmenty, osełki ścierne, kształtki oraz pastylki, druty i metalowe taśmy z diamentową warstwą ścierną. Spojone narzędzia różnią się rodzajem i gatunkiem materiału ściernego, wielkością ziarna, strukturą, twardością ściernicy, rodzajem spoiwa oraz oczywiście kształtem i wymiarami narzędzi.

Narzędzia ścierne spojone występują głównie jako akcesoria do sprzętów elektrycznych. Wykorzystasz je we wszelkiego rodzaju szlifierkach. Są na tyle trwałe, że dzięki nim dokonasz obróbki twardych materiałów. Przy ich pomocy wygładzisz między innymi stal szlachetną oraz nierdzewną, brąz, aluminium, mosiądz, ceramikę, beton czy kamień, a także drewno i tworzywa sztuczne.

narzędzia ścierne

Wybierając produkt dopasowany do swoich potrzeb, zwróć uwagę na dodatkowe zbrojenie. Może być ono wykonane z włókna szklanego lub stalowych pierścieni, a także dodatkowo wzmocnione drobną ziarniną. Jeżeli planujesz szlifowanie wymagających i twardych powierzchni, zastosuj ściernice tego rodzaju.

Pasty ścierne i polerskie

Pasty ścierne to produkty, które składają się z mieszaniny łączki (ścierniwa) oraz substancji wiążącej. W roli łączki najczęściej możesz spotkać korund, diament, kwarc lub pumeks. W odróżnieniu od innych narzędzi ściernych pasty występują także w konsystencji półstałej lub ciekłej. Elastyczna forma pasty wbrew pozorom usprawnia ścieranie i polerowanie. Odkształcenia, nadtopienia oraz reakcje chemiczne powstające w gęstej zawiesinie wspomaga działanie ścierniwa.

Pasty dzielą się ze względu na walory ścierniwa. Wyróżniamy trzy rodzaje:

  • grube – czyli pasty szlifierskie, pozwalają na usunięcie śladów po obróbce narzędziami skrawającymi,
  • średnie – stosowane przy docieraniu,
  • drobne – inaczej pasty polerskie.

Warto pamiętać, że wskazana klasyfikacja jest umowna. Nie zostały określone uniwersalne kryteria ani wartości, według których pasty są dzielone na grube, średnie i drobne. Ten sam produkt może różnie się sprawować w zależności od materiału, na którym zostanie zastosowany.

Ciekawym zjawiskiem w kategorii past ściernych jest ich ubranżowienie. Wiele tego rodzaju produktów powstaje z myślą na przykład o jubilerstwie lub motoryzacji. Ogromną popularnością cieszą się pasty polerskie do lakieru samochodowego, które umożliwiają szybkie usunięcie dość płytkich zarysowań z powierzchni karoserii. Branża motoryzacyjna wytworzyła całą gamę past – od agresywnych, dzięki którym pozbędziesz się nieestetycznych rys, poprzez uniwersalne aż po wykończeniowe. Ich zadaniem jest nie tylko usunięcie zadrapań, ale także nabłyszczenie lakieru. Jeżeli Twoje auto potrzebuje renowacji, być może warto przemyśleć zakup pasty do samochodu.

W tej samej kategorii znajdziesz także pastę, przy pomocy której samodzielnie dotrzesz zawory silnikowe.

Z czego zrobione są popularne materiały szlifierskie?

Najpopularniejszymi surowcami stosowanymi do produkcji ściernych narzędzi są elektrokorund i węglik krzemu. Elektrokorund składa się głównie z tlenku glinu i jest syntetyczną wersją korundu. Wyróżnia się ekonomiczną ceną i znaczną skutecznością. Jego twardość zależy od domieszek i mechanizmów krystalizacji. Wraz z tymi parametrami zmienia się również zastosowanie elektrokorundu. Więcej o jego rodzajach piszemy w artykule: Rodzaje elektrokorundu – dobieramy materiał szlifierski do zastosowania.

Węglik krzemu, znany również jako karborund, powstaje w procesie przetapiania krzemu i koksu w piecach o bardzo wysokiej temperaturze. Wykonane z tego materiału ściernice używane są do cięcia i precyzyjnego szlifowania tytanu oraz twardych stali. Czarny węglik krzemu możesz zastosować także do materiałów innych niż metale, na przykład gumy, szkła, drewna czy tworzyw sztucznych. Zielony węglik krzemu, będący jego szlachetną odmianą, nadaje się do szlifowania odlewów żelaznych i ceramicznych narzędzi.

materiały szlifierskie

Inne materiały szlifierskie, z którymi możesz się spotkać, to azotek boru (BN) oraz diament. Specjalna odmiana azotku boru – czyli borazon znany także jako elbor – wyróżnia się znaczną twardością. Pod tym względem przypomina diament w nawet 95%. Jest jednak dużo bardziej odporny na wysokie temperatury i reakcje chemiczne. Do obróbki szlifierskiej wykorzystywana jest odmiana CBN (c-BN). Przy pomocy ściernicy wytworzonej z tego materiału z dużą prędkością można wygładzić powierzchnię stali hartowanej, węglików oraz diamentu.

Z kolei diament wykorzystywany do ścierania i polerowania nie jest pochodzenia naturalnego – powstałe w ten sposób kamienie są niezwykle cenne na rynku jubilerskim oraz kolekcjonerskim. W ściernicach napotkasz diament syntetyczny, który jest niemal nieodróżnialny od minerału wydobywanego ze złóż – zarówno pod względem właściwości funkcjonalnych i dekoracyjnych.

Do narzędzi diamentowych należą między innymi piły, wiertła, tarcze oraz właśnie ściernice. Tego rodzaju przyrządy najczęściej znajdują zastosowanie w obróbce szkła, ale również betonu, kamienia i asfaltu. Akcesoria, w których zastosowano kruszywo diamentowe, są pozyskiwane poprzez zgrzewanie laserowe lub lutowanie.

Diament zasłynął jako nie tylko zachwycający, ale także najtwardszy minerał występujący w przyrodzie. To właśnie tej właściwości zawdzięcza swoją nazwę pochodzącą z greki (adamantos czyli niezniszczalny). Narzędzia wykonane z diamentu wyróżniają się ponadprzeciętną trwałością. Jednak, jak już wspomnieliśmy, nie są tak odporne na wysoką temperaturę i czynniki chemiczne jak opisany powyżej azotek boru.

Dzięki odporności na uszkodzenia mechaniczne narzędzia diamentowe uchodzą za wydajne i trwałe, ale podczas pracy z nimi należy stosować się do określonych zasad. Wrażliwość termiczna i chemiczna tego minerału często wymaga pracowania „na mokro”. W roli nawilżacza możesz zastosować specjalną emulsję przeznaczoną do tego celu, ewentualnie zwyczajną wodę.

materiały szlifierskie spójne

Wśród narzędzi diamentowych znajdują się również tarcze oznaczone do pracy „na sucho”. Do nich również możesz zastosować nawilżacz, a z pewnością w ten sposób wydłużysz ich żywotność. Pamiętaj jednak, by nie zmieniać warunków nagle – podczas pracy tarczy – ponieważ może to doprowadzić do jej uszkodzenia. Niezależnie od tego, jakiej tarczy diamentowej używasz, schładzaj ją na biegu jałowym regularnie – najlepiej, co około dwie minuty.

Porada eksperta

Przy wyborze materiału ściernego zwróćmy uwagę na granulację, nazywaną też ziarnistością. To wyróżnik liczbowy charakteryzujący rozmiar ziaren, który wpływa na „moc” ścierania – im niższa liczba w oznaczeniu, tym materiał ma grubsze ziarno i bardziej nadaje się do zgrubnej obróbki. Im liczba wyższa, tym bardziej sprawdza się przy pracach wykończeniowych, np. przy wygładzaniu powierzchni. Więcej o tym, jak dobrać właściwą ziarnistość ścierniwa, piszemy w artykule Granulacje papieru ściernego.

Podsumowanie

Materiały szlifierskie w większości są dość uniwersalne i mają wszechstronne zastosowanie w przypadku różnych materiałów. Dlatego wybierając narzędzia ścierne do swojego warsztatu, zawsze zwracaj uwagę na zalecenia producenta. Opis dokładnie poinformuje Cię o tym, jakich efektów możesz się spodziewać, używając określonego produktu.

narzędzia ścierne spójne

Obróbka różnego rodzaju materiałów należy do codziennych zadań, z którymi masz do czynienia jako zaradny majsterkowicz. Czynności z tej kategorii pozwalają nie tylko na przygotowanie materiału do dalszej pracy, na przykład poprzez zdarcie warstwy starej farby, ale także na wykończenie i nadanie połysku. W ten sposób możesz zadbać również o swój dom (zwłaszcza ogrodzenia i barierki, ale też meble, ściany, elewacje oraz wiele innych elementów), odrestaurować rower lub odświeżyć samochód. Efekty Twojej pracy będą podziwiać domownicy, goście oraz przechodnie.

Podczas wygładzania, szlifowania i polerowania w swoim warsztacie zachowaj należytą ostrożność. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu, dlatego zawsze przestrzegaj zasad BHP. Załóż strój ochronny – osłoń zwłaszcza oczy. Zadbaj o to, by materiał poddawany obróbce był ustabilizowany i unieruchomiony, na przykład w imadle lub na specjalnym stojaku. Pracuj starannie i płynnie, a z pewnością uzyskasz satysfakcjonujący efekt.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?
Szlifierki to jedne z podstawowych elektronarzędzi, których obecność jest niezastąpiona w większości warsztatów. Przydają się nie tylko w profesjonaln...
Czytaj więcej

Szlifowanie powierzchni metalowych

Szlifowanie powierzchni metalowych
Szlifowanie powierzchni metalowych nie należy do najłatwiejszych prac, dlatego, aby przebiegało ono sprawnie i bezpiecznie, warto pamiętać o kilku rz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Narzędzia ścierne - praktyczne kompendium wiedzy