Produkty

Neoklasycyzm we wnętrzach

Neoklasycyzm we wnętrzach

Neoklasycyzm pojawił się w Europie w połowie XVIII wieku. Niespodziewanie panował później jeszcze przez kolejne 100 lat, przybierając przy okazji różne formy oraz zupełnie odmienne oblicza. W rezultacie jednak miał wiele podobnych cech, które szczególnie mocno były widoczne np. w bardzo oryginalnych dodatkach.

neoklasycyzm w sypialniStyl neoklasyczny po dziś dzień jest inspiracją podczas tworzenia przepięknych wnętrz z delikatną nutą królewską – niezwykle bogatych, z bardzo reprezentacyjnym wyposażeniem. Nie brakuje tutaj złota oraz czerwonego koloru, który tak teraz, jak i 100 lat temu, był domeną komnat największych królów.

W Polsce neoklasycyzm łączymy ściśle ze Stanisławem Augustem, w Anglii ze stylem georgiańskim, a w Szwecji z gustawiańskim.

Najważniejsze elementy sztuki neoklasycyzmu

To przede wszystkim mocne nawiązanie do klasycznej kultury grecko-rzymskiej. Tak jak i tam, tak tutaj wiele miejsca zajmuje symetria i monumentalizm, dzięki którym we wnętrzu nie ma rzeczy przypadkowych. Pomieszczenia są bogato zdobione, najczęściej dekorowane sztukateriami oraz tkaninami. Podłogi natomiast sprawiają wrażenie niezwykle wystawnych, wykończone są marmurem lub drewnianą posadzką, ale nie ułożoną tradycyjnie, wręcz przeciwnie – drewniane klepki przedstawiają fantazyjne wzory. Gdy połączy się tutaj wszystko w całość, wychodzi kompozycja pełna przepychu oraz dostojeństwa.

Które z elementów neoklasycyzmu dotarły także do naszych czasów?

W dzisiejszych wnętrzach neoklasycystyczne są przede wszystkim kolory oraz zdobienia. W salonie oraz sypialni stosujemy tkaniny w postaci jedwabnych adamaszków, aksamitów oraz w wyjątkowych przypadkach także tapiserie, czyli ręcznie tkane „obrazy”, np. z wełny lub jedwabiu. Będzie to zatem wspaniałe wyjście dla tych osób, które właśnie w tkaninach upatrują główne źródło inspiracji do zdobienia wnętrz.

Dekoracyjnymi materiałami możemy też obić meble lub tak, jak to robiono dawniej, nałożyć je na ścianę.

Na podłodze idealnym materiałem wykończeniowym będzie marmur lub jego imitacja. Alternatywą dla tego dosyć drogiego kamienia będą także podłogi z desek. Im ciekawsza będzie fakturą drewna i sposób jej ułożenia, tym lepiej.

Elementy zdobienia

Są niezwykle ważne we wnętrzach inspirowanych klasycyzmem. Konieczne są tutaj złocenia oraz drobiazgi wykonane z mahoniu, które przybierają wygląd nieco przybrudzonych, miedzianych.

Neoklasycystyczne są oczywiście dekoracyjne kanapy oraz fotele, ale również szezlongi i rekamiery, czyli coś na wzór naszych leżanek. W gabinecie koniecznym neoklasycystyczne meble w saloniemeblem będzie ciężkie, rzeźbione biurko.

Wreszcie, nie zapominajmy o dominujących tutaj motywach antycznych, girlandach, meandrach, które niczym antyczne winogrona będą wiły się np. na tapecie lub pięknie haftowanym kocu.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Pasmanteria dekoracyjna – przegląd materiałów

Pasmanteria dekoracyjna – przegląd materiałów
Jednym z elementów, który wpływa na ostateczny odbiór naszego wnętrza, jest wnęka okienna. Udekorowana firanami i zasłonami, powinna być nie tylko efe...
Czytaj więcej

Styl retro, jak w tego typu aranżacjach wykorzystać dostępne w domu materiały

Styl retro, jak w tego typu aranżacjach wykorzystać dostępne w domu materiały
Zalet stylu vintage (inaczej retro) jest wiele. Zwraca uwagę swoją oryginalnością, wykorzystaniem niebanalnych rozwiązań oraz barwną kolorystyką. Prze...
Czytaj więcej

Sposób na ciekawą makatkę

Sposób na ciekawą makatkę
Makatka to dekoracja ścienna, która często przybiera formę tkaniny oprawionej w ramkę. Może być dziergana, wyszywana, lub wykonana techniką patchworku...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Neoklasycyzm we wnętrzach