Produkty

Niepokalanek

Łac. Vitex

Niepokalanek

Niepokalanek, z łac. Vitex, jest rodzajem roślin z rodziny werbenowatych. Największą popularnością cieszy się gatunek Vitex agnus-castus, czyli niepokalanek pospolity, występujący w północnej Afryce, na zachodnich oraz środkowych obszarach Azji oraz we wschodniej i południowej Europie.

Niepokalanek pospolity cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoje właściwości dekoracyjne oraz lecznicze. W naturze dorasta do 2,4 m wysokości, jednak w naszym klimacie można się spodziewać nieco niższych okazów. Nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego na zimę należy go okrywać lub można hodować go w dużej donicy. Kwitnie wczesnym latem i w połowie jesieni, obsypując się rurkowatymi kwiatami w fioletowym lub liliowym kolorze, o długości do 15 cm. Nieco krótsze, dorastające do 12,5 cm, są liście, które przyjmują owalną lub lancetowatą formę.

Niepokalanek w umiarkowanym klimacie najlepiej sprawdzi się zasadzony w dobrze osłoniętym od wiatru i w pełni nasłonecznionym miejscu. Aby zapewnić jeszcze więcej ciepła roślinie, można umieścić ją przy murze – wówczas ciepło będzie się również odbijało od ściany. Niepokalanek dobrze czuje się w przepuszczalnych glebach, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie. Mimo że jest odporny na suszę, latem potrzebuje obfitego podlewania, natomiast wiosną warto zastosować nawozy o przedłużonym działaniu. Na początku sezonu wegetatywnego zaleca się również usuwać słabe, stare i krzyżujące się gałęzie. Niepokalanek zazwyczaj nie choruje i jest niewrażliwy na ataki szkodników.

Niepokalanek jest rośliną dekoracyjną wykorzystywaną podczas aranżowania ogrodów, tarasów oraz mieszkań. Posiada również znakomite właściwości zdrowotne – przydatny jest szczególnie dla kobiet. Zawiera bowiem diterpeny, które skutecznie pozwalają regulować gospodarkę hormonalną. Pomaga więc przy zespole napięcia przedmiesiączkowego, a także stymuluję produkcję mleka u kobiet karmiących. Stosowany jest także w czasie menopauzy, gdyż łagodzi dolegliwości podczas przekwitania kobiet.

Data publikacji: 27.02.2017