Produkty

Nieśplik japoński

Łac. Eriobotrya japonica

Nieśplik japoński

Nieśplik japoński, z łac. Eriobotrya japonica, to gatunek roślin z rodziny różowatych, pochodzący z Himalajów i sporego obszaru zachodniej Azji. W Polsce nadaje się do uprawy w szklarniach i pod osłonami, w gruncie natomiast przemarza. Roślina znana jest również pod innymi nazwami – w źródłach można się spotkać także z miszpolnikiem oraz eriobotrią.

Nieśplik przyjmuje formę niewielkiego drzewa lub dużego krzewu o zaokrąglonej koronie. Posiada efektowne liście – pofałdowane i pokryte delikatnymi włoskami są zabarwione na intensywny zielony kolor. Ostro zakończone i ząbkowane liście posiadają wydłużony kształt i osiągają długość nawet do 30 cm. Pojawiające się na roślinie kwiaty są dużo mniejsze (ok. 2 cm średnicy), ale zbierają się w wiechy i wydzielają intensywny aromat wabiący zapylające owady. Jadalne owoce są soczyste i mają lekko kwaśny smak. Posiadają owalny kształt, pomarańczowy kolor i miękką skórkę.

Roślinę należy sadzić wiosną lub latem do pojemników – wysadzanie do gruntu następuje natomiast jesienią. Wymaga ona żyznej i przepuszczalnej gleby oraz dobrego dostępu do promieni słonecznych. Można ją wykorzystać do dekorowania ogrodu lub tarasu w okresie letnim, zimą zaś powinno się ją chować do pomieszczeń. Niesplik japoński dobrze znosi przycinanie, dlatego zimą można formować go do pożądanych kształtów. Raz do roku, najlepiej w okresie wiosennym, powinno się przesadzać roślinę do większych doniczek. W przypadku nieśplika japońskiego nie występują problemy z chorobami lub szkodnikami.

Nieśplik japoński uprawiany jest najczęściej ze względu na owoce o doskonałych właściwościach leczniczych i wysokich walorach smakowych. W medycynie chińskiej przetwarzane są na syrop na kaszel oraz środki łagodzące podrażnienia układu pokarmowego. Spotykany jest często w lokalnej kuchni, jako składnik ciast, dżemów, galaretek, a nawet wina choć często spożywa się owoce nieśplika na surowo. Dodatkowo posiada niską zawartość tłuszczów nasyconych, przez co zalecany jest przy dietach odchudzających.

Data publikacji: 27.02.2017