Produkty

Niezwykle kwiatostany, czyli uprawa cyklamenu

Niezwykle kwiatostany, czyli uprawa cyklamenu

Cyklamen to kwiat, który zdobi nasz dom właśnie wtedy, kiedy za oknem jest coraz bardziej szaro, a nasz ogród przestaje kwitnąć. Najczęściej uprawianym gatunkiem domowym jest cyklamen perski o pięknych, ciekawych kwiatach i dekoracyjnych liściach. Jest polecany wszystkim, którzy pragną mieć intersującą roślinę o barwnych kwiatostanach we własnym domu.

uprawa cyklamenuCharakterystyka

Cyklamen perski (Cyclamen persicum), inaczej fiolek alpejski, należy do rodziny pierwiosnkowatych. Osiąga wysokość ok. 20-35 cm. Jest to zwarty, niezbyt duży kwiat, idealny do uprawy domowej, np. na stołach.

Tuż pod warstwą gleby lub nawet nieco ponad nią znajduje się bulwa cyklamenu. To bylina o kępiastym pokroju, w której znad skupiska liści wystają kolorowe kwiaty. Cyklamen ma, w zależności od odmiany, sercowate, zielone liście z przebarwieniami na górnej stronie ich powierzchni, np. jasnymi. Bardzo dekoracyjną częścią jest kwiat o barwie białej, różowej lub czerwonej. Co ciekawe, kwiat jest skierowany ku dołowi, inaczej niż u większości roślin, natomiast płatki wywinięte są już do góry, co daje bardzo ciekawy widok. W zależności od odmiany, kwiatostan może być nieco inny, np. w przypadku Fimbriatumpłatki są postrzępione, natomiast u Striatum są pasiaste. Roślina kwitnie od jesieni do wiosny, zwykle jest to przedział między październikiem a marcem.

Uprawa cyklamenu perskiego

Cyklamen ten najlepiej rośnie w doniczce z podłożem żyznym, próchnicznym o pH ok. 5,5. Lubi podlewanie, ale najlepiej jest wlewać wodę do podstawki, nie od góry pojemnika, tak by roślina zaciągnęłauprawa cyklamenu tyle wody, ile jej potrzeba. Wodę dostarczamy dwa razy w tygodniu. Roślina dobrze rośnie w miejscu słonecznym (ale nie w bezpośrednim kontakcie z promieniami słońca), najlepiej jej będzie na blacie stołu w jasnym pokoju. Cyklamen wymaga niezbyt ciepłego pomieszczenia, dobrze się rozwija w chłodnym powietrzu. Nie zapominajmy również o nawożeniu, najlepiej robić to płynnym nawozem wieloskładnikowym podczas nawadniania, mniej więcej dwa razy w miesiącu.

Kwiat nie przesadzamy od razu do zbyt dużej doniczki, ponieważ bulwy nie lubią mieć zbyt dużo przestrzeni. Cyklamenu również nie zraszamy i unikamy jego nabłyszczania. Pamiętajmy także, ze po kwitnieniu roślina musi przejść stan spoczynku. Przenosimy ją wtedy do chłodniejszego pomieszczenia, ale nie na dwór. Wstrzymujemy zupełnie nawożenie i ograniczamy podlewanie do ok. jednego razu w tygodniu.

Cyklamenu mogą dotknąć także choroby, często spotykane dla tego gatunku jest gnicie korzeni z powodu zbyt mokrego podłoża, które ma być wilgotne, ale nie ociekać wodą. Inną chorobą jest też szara pleśń lub mączniak rzekomy, którego objawy możemy zauważyć na liściach. W przypadku szkodników szczególną uwagę na zwróćmy na przędziorki.

Cyklamen ogrodowy

Oprócz odmiany domowej, rośliny te możemy także uprawiać we własnym ogrodzie. Warto dodać, że istnieją gatunki, które swobodnie możemy posadzić na zewnątrz. Są to np. cyklamen bluszczolistny lub purpurowy.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Niezwykle kwiatostany, czyli uprawa cyklamenu