Produkty

Nitowanie oczek – co warto o tym wiedzieć?

Nitowanie oczek – co warto o tym wiedzieć?

Nitowanie kojarzy nam się zazwyczaj z trwałym łączeniem dwóch elementów wykonanych z cienkiego materiału – np. z metalowej blachy. Okazuje się jednak, że nitować można także inne elementy – np. oczka kaletnicze. Zobaczmy, do czego się je stosuje i jak je prawidłowo zamocować!

Nity w żaglachOczka nitowe – gdzie się je wykorzystuje?

Oczka kaletnicze, zwane również nitowymi, wyglądem przypominają niewielki, wydrążony cylinder, który z jednej strony został zakończony wypukłym kołnierzem. Akcesorium składa się z dwóch części: podkładki oraz kołnierza z lejkiem. Stosuje się je nie tylko w celach dekoracyjnych, lecz także aby wzmocnić otwory wykonane w skórze lub tkaninie – dzięki temu nie będą się pruć ani rozrywać podczas codziennego użytkowania. Oczka nitowe są wykorzystywane przede wszystkim w:

- produkcji obuwia,
- produkcji galanterii skórzanej – pasków, torebek itp,
- produkcji odzieży – np. jako wykończenie tunelów na sznurki ściągające,
- rymarstwie – do tworzenia uprzęży czy smyczy,
- przemyśle samochodowym – większe oczka nitowe posłużą do wykończenia plandek.

Nit w materialeNitowanie metalowych oczek krok po kroku

Oczka nitowe możemy z powodzeniem zaaplikować ręcznie. Potrzebne nam będą:

- ręczny zaciskacz do oczek,
- dziurkacz lub szczypce do dziurkowania,
- gumowa lub korkowa podkładka,
- gumowy młotek.

Zacznijmy od zaznaczenia na materiale miejsca, w którym chcemy umieścić oczko. Następnie połóżmy tkaninę na podkładce prawą stroną do góry, umieśćmy dziurkacz prostopadle do zaznaczonego miejsca i uderzmy delikatnie młotkiem w górną część – w ten sposób wytniemy otwór. Uważajmy jednak na to, aby wykonać otwór o odpowiedniej średnicy. Jeśli będzie zbyt mały, oczko się w nim nie zmieści, a jeśli będzie za duży to może z niego wypadać.

Porada eksperta

Jeśli nie posiadamy w warsztacie takich narzędzi, jak dziurkacz czy szczypce do dziurkowania, możemy skorzystać ze zwykłego dłuta – wybierzmy jednak takie o odpowiedniej średnicy.

Nity okrągłeTeraz połóżmy na blacie roboczym dolną część nitownika, a następnie nałóżmy na nią kolejno oczko kaletnicze (wypukłą częścią u góry), materiał (ułożony prawą stroną do góry) oraz podkładkę. Włóżmy nitownik do oczka i uderzmy w niego raz gumowym młotkiem. W ten sposób powinniśmy roznitować górną część metalowego oczka, a jednocześnie połączyć ze sobą jego oba elementy w jedną całość – trwałą i odporną na zerwanie.

Na co uważać podczas aplikacji oczek nitowych?

Pamiętajmy koniecznie o tym, aby podczas aplikacji oczka uderzyć w nitownik tylko raz. Co stanie się, gdy zrobimy to kilkakrotnie? W efekcie tego podkładka może się przesunąć, a krawędź elementu nierównomiernie roznitować. W tej sytuacji może się okazać, że trzeba będzie usunąć nit i założyć nowy. Podobnie może to wyglądać wtedy, gdy zastosujesz zbyt słaby nacisk na nitownik. W tym przypadku krawędź metalowego oczka może się po prostu nie wygiąć – uzyskane połączenie będzie więc nietrwałe.

Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o innych połączeniach nitowych, powinniśmy przeczytać ten artykuł.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Niezbędne informacje o nitach i połączeniach nitowych

Niezbędne informacje o nitach i połączeniach nitowych
Wśród różnych sposobów łączenia ze sobą elementów znajdziemy także połączenia nitowe – wykonywane są one za pomocą tzw. nitów. Czym charakteryzu...
Czytaj więcej

Do czego może nam się przydać nitownica?

Do czego może nam się przydać nitownica?
Nitownice to urządzenia, które doskonale sprawdzają się przy wielu pracach budowlanych i nie tylko. Warto w nie wyposażyć swój domowy warsztat. Podpow...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Nitowanie oczek – co warto o tym wiedzieć?