Produkty

Noni - morwa indyjska

Łac. Morinda citrifolia

Noni - morwa indyjska

Noni, czyli morwa indyjska, z łac. Morinda citrifolia, to gatunek roślin z rodziny marzanowatych. Ojczyzną morwy indyjskiej jest Azja i Australia, przyjęła się jednak na innych obszarach, szczególnie w strefie międzyzwrotnikowej. Noni jest tradycyjną rośliną leczniczą z Polinezji. 

Morwa indyjska przyjmuje formę pięknego krzewu dorastającego do ok. 8 m wysokości. Zimozielone liście są duże i błyszczące, zaś kwiaty tworzące kulisty kwiatostan zabarwiają się na żółto. Najważniejsze w tej roślinie są jednak owoce, które wraz z dojrzewaniem zmieniają swój kolor – najpierw są zielone, później żółte, a gdy dojrzeją są niemalże białe. Owocostany osiągają do 20 cm długości. W naturze morwa indyjska kwitnie i owocuje przez cały rok.

Uprawę noni można zacząć od nasion lub sadzonek – kiełkowanie zajmuje jednak wiele czasu i może potrwać nawet do roku. W klimacie umiarkowanym hoduje się ją jako roślinę pojemnikową w mieszkaniach. Przyjmie się w każdym przepuszczalnym i niezbyt żyznym podłożu – zalecana jest spora wilgotność, odczyn natomiast nie ma znaczenia. Doniczki należy ustawić w bardzo ciepłym i dobrze nasłonecznionym miejscu i pamiętać o regularnym, częstym podlewaniu oraz raz w miesiącu o nawożeniu. W okresie letnim noni można wystawić na taras lub do ogrodu. Pierwsze owoce morwy indyjskiej mogą się pojawić już po roku od zasadzeniu sadzonek.

Noni posiada szerokie zastosowanie w zakresie lecznictwa. Z nasion tej rośliny wytwarzany jest olejek na podrażnienia i wysuszenia skórne. Liście są natomiast bogatym źródłem witamin, aminokwasów, ale również potasu i sodu. Owoce mają posiadać właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne, jednak wykonywane z nich preparaty nie zostały zarejestrowane jako lek. Są jednak bogate w składniki odżywcze, węglowodany, błonnik, białko, witaminy i minerały, przez co warto włączyć owoc do jadłospisu. Najczęściej spożywa się go w formie przygotowanego soku. Na Hawajach z noni pozyskuje się barwniki – z korzeni żółty, zaś z kory brązowo-purpurowy.

Data publikacji: 27.02.2017