Produkty

Nowość w ogrodzie – jak zaprojektować staw kąpielowy

Nowość w ogrodzie – jak zaprojektować staw kąpielowy

Coraz częściej przy domach jednorodzinnych zamiast basenu budujemy stawy kąpielowe. Ich zaletą jest to, że wyglądają naturalnie i wpisują się w lokalny krajobraz.

staw kąpielowy w ogrodzieStaw ekstensywny – samooczyszczanie się wody

Jeśli chcemy stworzyć przydomowy, ekstensywny staw kąpielowy, pamiętajmy, by miał możliwość samooczyszczania się. W tym celu staw dzieli się na dwie części – większą przeznaczoną do kąpania i mniejszą filtracyjną (roślinną), która nie może mieć mniej niż 30% całej powierzchni stawu (optymalnym rozwiązaniem jest, gdy obie strefy mają porównywalną wielkość). Części oddzielamy od siebie przegrodami np. z betonu lub z kamieni. W czasie wydzielania stref pamiętajmy też, że do w miarę swobodnego pływania potrzeba 50 mkw. i minimalnej półtorametrowej głębokości.

W czasie wybierania wielkości filtracyjnej części zbiornika warto wziąć pod uwagę:

- jego położenie – czy staw znajduje się w nasłonecznionym miejscu – najlepiej, jeśli jest oświetlony 6 godzin dziennie. Dłuższy czas nasłonecznienia spowoduje przyspieszony rozwój glonów, z kolei krótszy może nie wystarczyć do ogrzania wody. Dobrze by było, gdyby w pobliżu nie rosły drzewa, których liście mogą wpadać do wody i gnić w niej (szczątki roślin pływające na powierzchni stawu trzeba systematycznie wyłapywać!);

- jakość wody – zawiera ona biogeny, czyli związki mineralne, np. fosforowe i azotowe, które przyczyniają się do namnażania glonów, które należy redukować. Wodę do stawu możemy czerpać z sieci wodociągowej, ale nie jest to idealne rozwiązanie – po pierwsze wiąże się to z dodatkowym kosztem, po drugie taka woda jest bogata we wspomniane związki fosforowe. Inną metodą jest zbieranie deszczówki – niestety trzeba ją filtrować, co z kolei wiąże się z koniecznością zbudowania całego systemu. Najtańszą i najbardziej efektywną metodą jest pozyskiwanie wody z własnej studni głębinowej.

Im czystsza będzie woda w stawie, tym mniejsza może być część filtrująca (za filtrację odpowiadają rośliny), odpowiedzialna za równowagę środowiska wodnego. Pamiętajmy jednak, że woda w stawie nigdy nie będzie idealnie czysta – zawsze będzie w niej przynajmniej niewielka ilość żywych organizmów (dopuszczalna jest nawet przez normy sanitarne).

Uwaga! Do stawów kąpielowych nie wpuszczamy ryb – nadmiar pokarmu i zwierzęce odchody są świetną pożywką dla glonów. Dobrze jest także zadbać o odpowiednią izolację stawu – tylko dzięki niej będziemy w stanie zapanować nad jakością wody. 

Dobieramy rośliny – naturalne sposoby na czystą wodę

Rośliny są nieodłącznym elementem stawu, dlatego warto dobrać je tak, żeby przy okazji wspomagały proces oczyszczania się stawu. W dość skuteczny sposób pobierają one nadmiar związków mineralnych z wody i ograniczają rozwój glonów.

W stawie powinny znaleźć się rośliny o różnych funkcjach:

- charakteryzujące się szybkim wzrostem (będą oczyszczały wodę najbardziej wydajnie);dziecko kąpie się w ogrodzie

- takie, które poprzez wydzielanie cukru i enzymów pobudzają proces mikrobiologiczny;

- bagienne, które mają puste korzenie (najpopularniejsza jest trzcina pospolita i pałka wodna), dzięki temu napowietrzają podłoże.

Uwaga! Unikajmy obsadzania stawu roślinami ekspansyjnymi – trudno będzie zapanować nad ich szybkim rozwojem.

Staw intensywny – mechaniczne wsparcie natury

Jeśli nie jesteśmy w stanie wygospodarować miejsca na odpowiednio dużą strefę filtracyjną, należy zapewnić mechaniczny ruch wody. W tym celu w stawie instaluje się dodatkowo pompy filtrujące, które wspomagają działanie roślin. Zazwyczaj urządzenie montuje się w specjalnych komorach i umieszcza się w wodzie w mało widocznym miejscu. Pompy, które będą instalowane w wodzie, muszą być zasilane niskim napięciem – 12 V lub 24 V. Stosuje się również mechanizm zasilany wysokim napięciem (230 V), dla bezpieczeństwa montuje się je poza zbiornikiem wodnym.

W czasie eksploatacji dodatkowego osprzętu należy pamiętać o jego regularnej konserwacji – robimy ją dwa razy w roku, przed sezonem i po nim. 

Data publikacji: 17.06.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu
Oczko wodne jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów krajobrazu w ogrodzie, na działce czy małej przydomowej przestrzeni. Aby przebywanie w je...
Czytaj więcej

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Oczko wodne stanowi atrakcyjne urozmaicenie przydomowego krajobrazu. Aby przetrwało zimę i cieszyło nas kolejnej wiosny, jesienią, jeszcze przed pierw...
Czytaj więcej

Projektujemy oczko wodne

Projektujemy oczko wodne
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane oczko wodne będzie atrakcją naszej przydomowej lub ogrodowej przestrzeni w każdym sezonie. Jeśli zdecydujemy się ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Nowość w ogrodzie – jak zaprojektować staw kąpielowy