Produkty

Odkurzacz centralny – porządek pod kontrolą

Odkurzacz centralny – porządek pod kontrolą

Odkurzacz centralny jest doskonałym rozwiązaniem do domów jednorodzinnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że instalację łatwiej jest zrobić w czasie budowania domu.

odkurzcz centralnyChoć odkurzacz centralny niewtajemniczonym wydaje się skomplikowanym systemem, w rzeczywistości jest jedną z prostszych instalacji, jakie montowane są w domu. Składa się z jednostki centralnej (silnika, separatora zanieczyszczeń, zbiornika na kurz), rur montowanych w ścianach zakończonych gniazdkami ssącymi (zasilającymi) widocznymi na zewnątrz, elastycznych węży i akcesoriów. Dostępny jest w dwóch wariantach: jako kompakt, w którym wszystko umieszczone jest w ramach jednej konstrukcji, lub jako split, w którym separator zanieczyszczeń i silnik montowane są oddzielnie. Poszczególne modele sprzedawane są z innymi typami worków:

papierowe – jest to rozwiązanie jednorazowe, po zapełnieniu worki trzeba wyrzucić;

materiałowe – do wielokrotnego zastosowania, po opróżnieniu ze śmieci i kurzu można je czyścić i prać;

odwrócone – oczyszczają się samoistnie (zanieczyszczenia, które trafiają do pojemnika, opadają na dno po wyłączeniu odkurzacza).

Warto wiedzieć również, że zbiorniki na śmieci mogą mieć pojemność od 12 do 40 litrów. W większości przypadków wystarczy je czyścić kilka razy w roku, ale nie rzadziej niż co 4 miesiące.

Odkurzacz centralny – dlaczego warto go mieć?

Niewątpliwą zaletą odkurzaczy centralnych jest komfort w ich użytkowaniu. Wybrane modele mogą być włączane na dwa sposoby: odkurzacz będzie działał od razu po podłączeniu rury do gniazdka lub dopiero wówczas, gdy użyjemy przełącznika na uchwycie węża (ten sposób jest wygodniejszy – można wyłączyć urządzenie bez konieczności biegania do gniazdka). Funkcjonalność odkurzacza centralnego możemy zwiększyć przez zastosowanie gniazdek, które pełnią rolę szufelki. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w kuchni. Do tego typu gniazdek można wrzucić śmieci bez podłączania węża. Dostępne są również wersje podblatowe – do takiego otworu można zebrać okruchy bezpośrednio z blatu.

Warto mieć na uwadze, że odkurzacz centralny jest dobrym rozwiązaniem dla osób z alergiami wziewnymi (szczególnie przy uczuleniu na roztocza). Powietrze, które trafia do jednostki centralnej, przechodzi przez zbiornik i wyprowadzane jest na zewnątrz. Nie ma też obawy, że w przewodach ukrytych w ścianach, rozwiną się bakterie lub grzyby – nieczystości wciągane są do środka z prędkością 130 km/h, dzięki czemu nic nie ma szansy osadzić się wewnątrz rur.

Odkurzacz centralny – co warto wiedzieć przed montażem?

Inwestycja w dobry jakościowo odkurzacz centralny to nie wszystko. Zanim zdecydujemy się na montaż urządzenia, warto szczególnie pamiętać o:

- umieszczeniu jednostki centralnej z dala od mieszkania

Silniki odkurzaczy centralnych mają zdecydowanie większą moc niż jednostki przenośne (nawet do 3 kW), szczególnie w dużych domach, co niestety sprawia, że generują spory hałas (jego poziom sięga nawet 60 dB). Z tego powodu jednostkę centralną montuje się daleko od pomieszczeń mieszkalnych, np. w garażu lub w piwnicy. Dzięki temu odkurzanie jest niemal bezgłośne.

– odpowiednim ulokowaniu rurodkurzacz castorama

Instalacja rur do odkurzacza centralnego nie powinna się załamywać. Najlepiej, by rury rozprowadzone były wzdłuż linii prostych. Jeśli to zaniedbamy, w znacznym stopniu zostanie ograniczona siła ssąca odkurzacza i nasze sprzątanie będzie nieefektywne.

– właściwej ilości i lokalizacji gniazdek

Ilość gniazdek ssących musi być dostosowana do wielkości domu. Na przeciętnym metrażu, do 80 mkw., maksymalna ilość gniazd to 3. Umieszczamy je w takich miejscach, żeby był do nich swobodny dostęp – nie rozmieszczamy ich za drzwiami, w narożnikach i tam, gdzie będą stały meble. Gniazdka umieszcza się w centralnej części domu.

– określeniu długości węża

Warto wiedzieć, że wygodniejsze w użyciu są krótsze węże, ponieważ nie plączą się w czasie odkurzania (zanim zdecydujemy się na krótki wąż, sprawdźmy wcześniej, czy na pewno sięgnie on we wszystkie miejsca mieszkania). Dobrze jest też zaopatrzyć się w system, który umożliwia ukrycie do 15 metrów węża w ścianie (chowa się on sam, jak kabel w tradycyjnym odkurzaczu). Obsługę całej instalacji ułatwi nam panel kontrolny zainstalowany na ścianie. Można na nim m.in. na bieżąco sprawdzać czy trzeba opróżnić zbiornik na śmieci.

Data publikacji: 07.05.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?
Wybór odpowiedniego odkurzacza do zastosowań domowych zaoszczędzi nam czas na pracach porządkowych w każdym z pomieszczeń mieszkalnych i warsztatowych...
Czytaj więcej

Porządkowanie domu i jego otoczenia z urządzeniami Nilfisk

Porządkowanie domu i jego otoczenia z urządzeniami Nilfisk
Aby skutecznie i w wygodny sposób uporządkować dom oraz teren wokół niego, konieczne będzie posłużenie się przeznaczonymi do tego celu narzędziami. Pr...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Odkurzacz centralny – porządek pod kontrolą