Produkty

Odnawianie starych murów. Cenne porady

Odnawianie starych murów. Cenne porady

Jedną z najbardziej skomplikowanych prac podczas remontowania starego budynku jest odnawianie murów. Oto kilka porad, które ułatwią szybkie i proste odnowienie starych murów.

prace elewacyjneKwestie prawne

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac, warto dowiedzieć się czy budynek nie jest wpisany na listę zabytków. Może wiązać się to z pewnymi ograniczeniami np. brakiem możliwości wykonania ocieplenia na zewnątrz budynku. O tym czy budynek jest zabytkiem możemy dowiedzieć się w odpowiednim dla naszego regionu biurze konserwatora zabytków.

Jak wykonać izolację poziomą?

Podczas prac renowacyjnych najbardziej dokuczliwym zjawiskiem jest wilgoć. W starych budynkach często nie wykonywano izolacji poziomej. Dzięki temu wilgoć z gleby przedostawała się do wyższych partii ściany niszcząc powoli cegły i powodując zagrzybienie. Aby temu zapobiec, należy taką izolację wykonać. Nie jest to proste, gdyż nie jesteśmy w stanie rozebrać budynku i postawić go od nowa, byłoby to nieopłacalne. Z pomocą przychodzą dwie technologie.

Można do tego wykorzystać specjalną piłę do cięcia murów. Na całej długości muru, ponad poziomem fundamentu z kamienia, nacina się wąską szczelinę, którą wypełnia się krok po kroku masą izolującą. Stosujemy ją tylko wtedy, kiedy w murze nie występują żadne metalowe elementy, gdyż skutkowałoby to uszkodzeniem urządzenia.

Inną stosowaną technologią jest wbijanie niklowanych blach izolacyjnych. Specjalne urządzenie wprowadza blachę w wibracje o dużej częstotliwości. Dzięki temu blacha „wrzyna się” w mur bez problemu. Technologia ta jest możliwa do zastosowania, kiedy fundament jest na jednym poziomie, a cegły ułożone są fugą w jednej linii. Przed przystąpieniem do pracy, na całej długości muru trzeba wywiercić specjalne kontrolne otwory. Sprawdza się nimi szerokość fugi i możliwość poprowadzenia izolacji.

Jak wykonać izolację pionową?odnawianie starych murów

Kiedy wykonujemy izolację pionową starych budynków, najlepiej zastosować do tego gotowe preparaty. Przyspieszy to pracę i pozwoli na dokładne zabezpieczenie fundamentu przed wilgocią. Aby tego dokonać, trzeba najpierw odsłonić fundament. W starych budynkach fundamenty były wykonywane najczęściej z kamienia. Nie stosowano wtedy wieńca żelbetowego Bezwzględnie nie wolno odsłaniać fundamentu na odcinku dłuższym niż dwa metry. W przeciwnym razie może się to skończyć pęknięciem fundamentu, a nawet zawaleniem budynku.

Jak usunąć wilgoć?

Po wykonaniu izolacji pionowej i poziomej można przystąpić do usunięcia wilgoci ze ścian. Jedną z najlepszych metod osuszania murów jest elektroosmoza.  Aby osuszyć ściany tą metodą, należy umieścić w ścianie elektrody (w praktyce są to metalowe pręty wbijane w mur). Odległości między prętami mogą być różne w zależności od grubości muru i poziomu zawilgocenia. Najczęściej umieszcza się je co 20 cm. Następnie pręty łączy się ze sobą dzieląc na dwa obwody – górny i dolny. Oba obwody podłącza się do specjalnego urządzenia wytwarzającego prąd. Wilgoć spowoduje przepływ prądu w murze, a cząsteczki wody z niego odparują.

Wykonanie ocieplenia wewnętrznego

Jeśli konserwator zabytków nie wyrazi zgody na ocieplenie ściany z zewnątrz, można ją ocieplić na dwa sposoby. Najpowszechniejszym sposobem jest ocieplenie od wewnątrz z wykorzystaniem wełny mineralnej i płyty gipsowo-kartonowej. W starych budynkach często wykonywano również ścianę trójwarstwową. Umożliwia ona ocieplenie budynku w szczelinie powietrznej między dwiema warstwami cegły. Aby to wykonać, należy nawiercić w ścianie wewnętrznej otwory, przez które można pod ciśnieniem tłoczyć granulat styropianowy. Jeśli chcemy, aby skuteczność izolacji była największa, najlepiej wywiercić je pod sufitem, granulat rozejdzie się wtedy na całej powierzchni ściany.

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?

Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?
Ze styropianu można uzyskać bardzo wiele. Tworzy się z niego jednorazowe talerzyki, tacki, kubki czy opakowania. Może być również używany do te...
Czytaj więcej

Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu

Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu
Termoizolacja to nie tylko domena nowoczesnego budownictwa. Ocieplić możesz także stary dom! Ograniczysz dzięki temu straty ciepła i odświeżysz wygląd...
Czytaj więcej

Co to jest poliuretan?

Co to jest poliuretan?
Poliuretan to bardzo popularne i praktyczne tworzywo, którego zastosowanie odnajdujemy niemal w każdej dziedzinie życia codziennego. Poliuretan...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Odnawianie starych murów. Cenne porady