Wspólnie tworzymy dobry klimat!

Od wielu lat działamy w Polsce promując postawy proekologiczne, popularyzując wiedzę o zrównoważonym rozwoju. Odpowiadając na wzrastające zainteresowanie i wychodząc naprzeciw potrzebom setek tysięcy Polaków związanych z ulepszaniem domów i ogrodów, edukujemy i zwiększamy świadomość związaną z ochroną środowiska. W 2018 roku przygotowaliśmy program, który stał się parasolem dla wszystkich działań realizowanych w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.

Odpowiedzialność społeczną i zrównoważony rozwój, tak istotny dla każdego przedsiębiorstwa, rozumiemy jako nacisk na rozwiązania, które wspomagają procesy korzystnego oddziaływania na otoczenie, rozwijają i umacniają środowisko naturalne oraz poprawiają jakość życia. Wychodzimy tym samym poza schemat, w którym organizacje jedynie starają się zminimalizować swoje niekorzystne oddziaływanie na środowisko i społeczności lokalne.

Z myślą o obecnym i przyszłych pokoleniach stworzyliśmy Naszą Sferę, aby już dziś wspólnie zadbać o lepszą przyszłość i tworzyć dobry klimat. W dobie błyskawicznego rozwoju cywilizacyjnego coraz trudniej zachować odpowiedni balans między codziennym funkcjonowaniem, a życiem w zgodzie z naturą. Dlatego oferujemy rozwiązania, które pomagają w odnalezieniu tej równowagi i zapewniają lepsze, a przez to i zdrowsze warunki do życia w domu jak i poza nim.

Czym jest Nasza Sfera?

Nasza sfera to program popularyzujący rozwiązania przyjazne środowisku, wspierający tworzenie zrównoważonych domów i ogrodów. Działając zgodnie z przyjętą strategią, chcemy inspirować do zmiany nawyków na lepsze, proekologiczne. Zależy nam na tym, aby każdy z nas wybierał produkty świadomie. W Naszej Sferze będziemy prezentować wydarzenia oraz porady, które przyczynią się do zmiany świadomości i stylu życia na zdrowszy, bardziej odpowiedzialny i zrównoważony. Wskażemy także konkretne produkty, które są przyjazne dla środowiska, zdrowia, jak i portfela.

Skupimy się na kilku kategoriach, które pomogą nam w tworzeniu dobrych i zrównoważonych domów.

W obronie planety

Promujemy rozwiązania, które pomogą nam żyć w zgodzie z naturą, dbać o faunę i florę w swoim ogrodzie, jak i poza nim. Każdy z nas może stworzyć namiastkę ogródka warzywnego, nawet na balkonie, ciesząc się z własnoręcznie wypielęgnowanych ziół, warzyw czy owoców. Otoczenie naszego domu stanie się ostoją bioróżnorodności, jeśli pomyślimy o budkach lęgowych, domkach dla owadów czy roślinach miododajnych.

Warto również zwrócić uwagę na materiały, z których wytwarzane są nasze produkty. Starajmy się wybierać te, który są stworzone z surowców pochodzących wyłącznie ze zrównoważonych źródeł (np. drewno certyfikowane w systemie FSC® lub PEFCTM).

Zdrowie i dobre samopoczucie

Współczesny styl życia znacząco wpływa na nasze funkcjonowanie. Żyjemy szybko, intensywnie i często niezdrowo. Większość dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, z czego ponad połowę w domu. To właśnie o to miejsce powinniśmy zatroszczyć się najbardziej, tak by było przyjazne i bezpieczne zarówno dla nas, jak i środowiska. Wybierajmy produkty, które zmniejszają ryzyko narażenia się na zanieczyszczenia, np. farby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO) czy też naturalne środki do czyszczenia będące alternatywą dla powszechnie używanych chemikaliów.

Zwracajmy również uwagę na stan powietrza, którym oddychamy na zewnątrz. Wybierając wysokiej sprawności kotły i dobrej jakości opał możemy znacząco zmienić sytuację w swoim najbliższym otoczeniu.

Rozsądna konsumpcja

Im więcej kupujemy, tym więcej odpadów generujemy. Aż trudno uwierzyć, że w skali roku jedna osoba wyrzuca kilka ton śmieci! Wybierając produkty powinniśmy kierować się ich jakością i trwałością, tak by mogły nam dobrze i długo służyć. Te z przedłużoną gwarancją oraz łatwe do naprawy zagoszczą w naszych domach na lata. Dodatkowo wielu przedmiotom możemy dać nowe życie, przerabiając je i wykorzystując do innych niż pierwotnych celów. Samodzielnie wykonane meble lub elementy dekoracyjne to świetna zabawa i oszczędność dla naszego portfela. 

Stosujmy zasadę 3xR: REDUCE, REUSE, RECYCLE!

  • Reduce – ograniczajmy ilość generowanych odpadów, unikając kupowania niepotrzebnych, niskiej jakości lub nadmiernie opakowanych artykułów.
  • Reuse – nadawajmy drugie życie na pozór jednorazowej rzeczy, np. używając ją do innych celów.
  • Recycle – recykling! Jeśli nie znajdziemy zastosowania dla zużytego przedmiotu, wrzućmy go do odpowiednio oznaczonego pojemnika, aby mógł być ponownie wykorzystany.

Oszczędność energii

Nasze domy są odpowiedzialne za około 26% emisji dwutlenku węgla do atmosfery! Sięgając po produkty energooszczędne możemy zmniejszyć pobór energii elektrycznej, a także rachunki za jej zużycie. Warto zainwestować w oświetlenie LED czy sprzęty wysokiej klasy energetycznej. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie źródeł odnawialnych, np. promieni słonecznych, które w ekologiczny i ekonomiczny sposób wygenerują energię za pomocą kolektorów. 

Energia to nie tylko elektryczność – chcąc zadbać o środowisko ale także stan naszego portfela pamiętajmy o odpowiedniej termoizolacji naszych domów. Inwestycja w odpowiednio dobrane materiały izolacyjne, ale także szczelne drzwi i okna pozwoli nam wygenerować duże oszczędności w sezonie jesienno-zimowym, a jednocześnie zapewni komfort w życiu codziennym.

Oszczędność wody

Woda to jeden z naszych najcenniejszych surowców. Najwięcej wody w ciągu dnia zużywamy w naszych łazienkach. Zamontowanie w domach urządzeń oszczędzających wodę w toaletach, bateriach i prysznicach może zmniejszyć jej zużycie o 50 litrów dziennie na osobę. Warto pamiętać o dobrych nawykach, np. zakręcaniu wody podczas mycia zębów czy korzystania z dwudzielnego systemu spłukiwania wody w WC. 

Coraz częściej mówi się o prognozowanych deficytach wody w przyszłości. Wspólnie możemy temu zaradzić, korzystając z rozwiązań alternatywnych, np. odzyskując wodę z deszczówki. A to wszystko dzięki wykorzystaniu nowoczesnych, ekologicznych technologii!

Dlaczego warto?

Wielu z nas chce oddychać świeżym powietrzem, używać czystej wody, korzystać z odnawialnych źródeł energii oraz otaczać się produktami, które nie szkodzą środowisku naturalnemu. Dodatkowo chcemy by produkty, które wybieramy posiadały gwarancje, były trwałe, dobrej jakości oraz ułatwiały nam oszczędzanie wody i energii. Dzięki dobrym wyborom możemy nie tylko cieszyć się przyjaznym dla natury i naszego zdrowia domem, ale również zaoszczędzić pieniądze. Nasza Sfera pozwoli lepiej zrozumieć korzyści płynące z proekologicznych rozwiązań i nowych technologii dostępnych na rynku. Pomoże w wyborze produktów i materiałów, których właściwościami będziemy mogli cieszyć się na lata. Bo bycie „eko” po prostu się opłaca i to nie tylko w przeliczeniu na pieniądze!